Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Suadiye, Kadıköy Balık Avı Durumu

Adı
Muhasebeci
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Şamandıralı takımda stoperi kaç metre sonra takıyorsunuz?
Meraya gittiğinizde takıma yem takmadan derinlik ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Bunu Yemi takmadan yapmalısınız.

Derinliği zaten tahminen biliyorsunuzdur. Örneğin 4 kulaç derinlik var. Siz önce 5 kulaç verin. Oltayı çekip yarım kulaç yukarı yani 4.5 kulaça indirin. Şamandıra dikilip dikilip yan yatar. Çünkü takım dibe tam yatmamıştır. Sonra 4 kulaça indirin dik durur ama şamandıra akıntıda gezmez. Eğer ki sağınızda solunuzda kimse yok ise size tavsiyem 3.5 kulaç verin stoperi. Akıntı sağdan sola doğru akıyorsa, atabildiğiniz kadar sağa atın sola doğru geze geze gelsin.
Not: Ağırlık şamandırayı tutmalı. 40 gramlık şamandıraya 20-25 gr ağırlık takarsanız akıntı ve rüzgar gezdirebilir. Tecrübeyle sabittir. 40 gr. Şamandıraya 35 gram ağırlık takın teke ve iğnelerle o kendini tamamlar. Yeme istavrit bile atlasa batırır. Ama dalgalı ve rüzgarlı denizde batıyormuş gibi sizi aldatabilir kanmayın. Tekne geçişlerindeki dalgalar da sizi aldatır.

Eşkina Vurduğunda şamandırayı önce batırır hemen yukarı çıkar. Bu arada kamışı elinize almalı boşluğu sarmalısınız. 2. kez battığında Kamışı tasmalayın yukarı hızlıca. İğne saplansın. Hızlıca sarın.

Artık Aksiyon başlamıştır. Ya siz onu yukarıya doğru saracaksınız, ya da o ilk bulduğu taşın arasına girmeye çalışacak. Eğer eşkina büyükse takım kayaya takılmış hissi verecektir. Asla taviz vermeyin kamışı dik tutun Allah ne verdiyse sarın. Takım veya düğümleriniz sağlam değilse kopacaktır öyle ya da böyle. Kaçan balık o yüzden hep büyük olur. Kıyıya geldiğinde kepçeyle almaya çalışın. Kepçe yoksa hızlıca gırtlağına baş ve işaret parmağınızı sokun iyi tutun. eğer ki yanağına girdiyse, Balığın ağırlığına çok fazla dayanmaz yırtılır. yırtılmadan hızlı hareket etmelisiniz.

Yazdıklarım kişisel tecrübeme dayanmaktadır. Genelleme değildir. Bilginize.

kml7

Aktif Üye
Adı
Kemal
Meraya gittiğinizde takıma yem takmadan derinlik ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Bunu Yemi takmadan yapmalısınız.

Derinliği zaten tahminen biliyorsunuzdur. Örneğin 4 kulaç derinlik var. Siz önce 5 kulaç verin. Oltayı çekip yarım kulaç yukarı yani 4.5 kulaça indirin. Şamandıra dikilip dikilip yan yatar. Çünkü takım dibe tam yatmamıştır. Sonra 4 kulaça indirin dik durur ama şamandıra akıntıda gezmez. Eğer ki sağınızda solunuzda kimse yok ise size tavsiyem 3.5 kulaç verin stoperi. Akıntı sağdan sola doğru akıyorsa, atabildiğiniz kadar sağa atın sola doğru geze geze gelsin.
Not: Ağırlık şamandırayı tutmalı. 40 gramlık şamandıraya 20-25 gr ağırlık takarsanız akıntı ve rüzgar gezdirebilir. Tecrübeyle sabittir. 40 gr. Şamandıraya 35 gram ağırlık takın teke ve iğnelerle o kendini tamamlar. Yeme istavrit bile atlasa batırır. Ama dalgalı ve rüzgarlı denizde batıyormuş gibi sizi aldatabilir kanmayın. Tekne geçişlerindeki dalgalar da sizi aldatır.

Eşkina Vurduğunda şamandırayı önce batırır hemen yukarı çıkar. Bu arada kamışı elinize almalı boşluğu sarmalısınız. 2. kez battığında Kamışı tasmalayın yukarı hızlıca. İğne saplansın. Hızlıca sarın.

Artık Aksiyon başlamıştır. Ya siz onu yukarıya doğru saracaksınız, ya da o ilk bulduğu taşın arasına girmeye çalışacak. Eğer eşkina büyükse takım kayaya takılmış hissi verecektir. Asla taviz vermeyin kamışı dik tutun Allah ne verdiyse sarın. Takım veya düğümleriniz sağlam değilse kopacaktır öyle ya da böyle. Kaçan balık o yüzden hep büyük olur. Kıyıya geldiğinde kepçeyle almaya çalışın. Kepçe yoksa hızlıca gırtlağına baş ve işaret parmağınızı sokun iyi tutun. eğer ki yanağına girdiyse, Balığın ağırlığına çok fazla dayanmaz yırtılır. yırtılmadan hızlı hareket etmelisiniz.

Yazdıklarım kişisel tecrübeme dayanmaktadır. Genelleme değildir. Bilginize.
Güzel paylaşım. Bende paylaşayım dedim;
Klasik dip oltası kullanıyorum. İlk acemilikte balığı 2 kez kaya altına kaçırdım, misina koparttım. Sonra bizde yavaş, yavaş çözdük olayı :) Anladığım bir şey varsa; o da "eşkina çok güçlü bir balıktır". Yakalandığını anladığı anda dibe doğru çok güçlü basar. İri denk geldiyse kesinlikle kamışı ve makineyi zorlar.
Boşluk vermemek lazım. Güzel tasma attıysan ve takımın sağlamsa alırsın. Olta elimde beklerken eşkina vuruşunu diğer balıkların vuruşundan ayırt edebiliyorum artık. Gece yemli dip oltası ile yaptığım en zevkli avlar eşkina avlarıdır. İstanbulda değil de daha çok karadenizde denedim. Dalga çok olduğunda özellikle derin yerlerde güzel av veriyor. Hazır takımlara güvenmem, kendim sağlam takımlar hazırlıyorum, daha verimli oluyor. Teke ile daha hiç alamadım. Hep boru kurduna geldiler. Sanırım bölge, bölge alışkanlıkları değişiyor. Akşam hava kararırken başlıyor. Bir kaç saat sonra aksiyon bitiyor. Keyfi gelirse sonra yine aksiyon başlıyor. Bu şekilde ara, ara sabaha kadar yolu var.

Son olarak; pişirmeyi bilene çok lezzetli bir balık. Levrek kadar lezzetli mübarek.

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Boru kurdu kalitesi nasıl şu sıra. Bazıları çok beter oluyor, kokusu falan dayanılacak gibi değil. Tekeyi tercih ederim ama onu da bulmak toplamak için ayrıca zaman lazım.

Adı
Muhasebeci
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Dün akşam 2 saat kadar yemli (istavrit) denedim, vuruş yok..
Ama bi abimiz güzel eşkina aldı boru kurdu ile :)

Keşke sizde atsaydınız. Şansınız olabilirdi.

Çünkü eşkinalar da sürü halinde gezintiye çıkarlar. Geceleri sokaklarda grup halinde gezen köpeklerle aynı düşünebilirsiniz.

HİÇ BİR EŞKİNA YALNIZ DEĞİLDİR.:)

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Keşke sizde atsaydınız. Şansınız olabilirdi.

Çünkü eşkinalar da sürü halinde gezintiye çıkarlar. Geceleri sokaklarda grup halinde gezen köpeklerle aynı düşünebilirsiniz.

HİÇ BİR EŞKİNA YALNIZ DEĞİLDİR.:)
Abi dediğiniz gibi eşkina avı önceden hazırlık isteyen bir av. Canlı yem gerekiyor. İstavrite çinekopa çıkan adam takım değiştirip eşkinaya nasıl atsın?

KaNKuRT

Moderatör
Yönetici
Adı
Erkan
Abi dediğiniz gibi eşkina avı önceden hazırlık isteyen bir av. Canlı yem gerekiyor. İstavrite çinekopa çıkan adam takım değiştirip eşkinaya nasıl atsın?
Geçen gün başıma gelenden sonra Ava giderken bir iki çeşit takımla gitmeyi yeğlemeye başladım bende
Boğaza indik palamut denemesi için
yanımda sadece kurşun arkası malzemesi var
denemeler devam ama zaten balık yok :(
Oradaki arkadaşlardan biri inip midye çıkardı
Takımı hazırladı midyeli 10 metre önümden kiloluk bir mırmır alınca
Eldeki malzemelerden Takım uydurdum vuruş aldım ama balık alamadım.:(

Dedimki inerken illla çantada yer var ise bir iki çeşit takım koymak şart
Yemliye inerken dip takım ve şamandıralı takım gibi bundan sonra yanımda yedek bulunduracağım

;)

Rastgelsin