Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mamun üretimi (karada-çiftlik)

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında BS Okuru tarafından paylaşıldı.

?

Sizce suni bir çiftlikte üretebilir miyiz?

1. Evet

oy sayısı 65
    86,7%
  2. Hayır

oy sayısı 10
    13,3%
  1. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Öyle ama mamun en iyi yemdir.

hakan4117 ve Mektupla bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Tuzlu su şartlaŕı yetmez sadece, bir sürü değisken ve parametre var.

Mektupla bunu beğendi.
  4. angvil

angvil Daimi Üye

Tabii ki, mesela bunlar
    Environmental ranges
    Depth range (m): 0.3 - 133
    Temperature range (°C): 9.505 - 13.430
    Nitrate (umol/L): 0.873 - 6.159
    Salinity (PPS): 34.029 - 38.565
    Oxygen (ml/l): 5.124 - 6.201
    Phosphate (umol/l): 0.031 - 0.465
    Silicate (umol/l): 3.493 - 16.531

Mediterranean Mud Shrimp - Upogebia pusilla - Details - Encyclopedia of Life

MALKOÇOĞLU, Mektupla ve BS Okuru bunu beğendi.
  5. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Dogru ama tam bilgi degil. Daha çok bilgiye ihtiyaç var..

6. Hoper

Hoper Aktif Üye

merhaba,

açıkçası yeni girişimler hep ilgimi çekmiştir ve bu konuyu da hararetle takip ediyorum. bu konu altında senih can isimli arkadaşımız çıkarılması ile ilgili kısıtlamalar getirildiğini veya getirilmek istendiğini yazınca malzeme ve yem satan bir iki arkadaşıma sordum. zaman zaman tedarik konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirttiler, hatta bir arkadaşım geçen hafta sonu için hiç mamun bulamadıklarını söyledi. demek ki artık ticari üretime geçmenin zamanı geliyor :)

eğer sizin içinde uygunsa detaylı bilgi vermeye devam edebilirseniz sevinirim. hatta 2 yıl içinde emekli olma durumu beliren ben bu işi ciddi ciddi düşünebilirim :)

7. Spin on the beach

Spin on the beach Daimi Üye

Öneri olarak Ziraat fakültelerinden gerekli yardım alınabilir. İnternet üzeinden çok fazla araştırma yaptım bu konu hakkında fakat yeterli bilgiye bende ulaşamadım.

8. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Sayın Umut Bey, aynı şeyi düşünüyoruz. Ben de bir Izmirli olarak ama gurbette (türkiye'de herhangi bir yerde) olan biri olarak bu konuda ciddiyim. Buradan paylaşmaya devam edecegımde. Ama bazı şeyler ticari olduğu ıcin herseyi paylasmak sizinde malum olduğunuz gibi çok uygun olmayabilir. Ama üretim neden olmasın?

9. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Sizin yorumunuza gelince Sayın Cihan Bey, çok araştırma yaptım bilimsel ve pratik konularla ilgili, su ürünlerinden ilgili şahıslarla da görüştüm. Malesef bu konuda Türkiye çok geride. Ancak bir veya birden fazla girışimci, mantıkli ve akıllıca adım atarsa bu iş olur.

10. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Zaten bu mamun istihsal kafasıyla gidersek, 3-5 seneye kalmaz mamun biter. Bitmekten kastım, bulamayabiliriz. Ki mamunun bitmesi hem ekolojiye hemde amatör (sportif) balıkçılığa çok büyük darbe vurur. Aynı üretim problemi ki uygulanabilir, boru kurdu içinde tatbik edilebilir. Aşama aşama problemleri çözerek, kanunlardan sapmadan, sağlıkli ve maliyet etkin bir sekilde yapılması, diger ürunlerin de önünü açacaktır.

11. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Bu konuyu okuyan, ilgi gösteren cok, bu da güzel birşey. El elden üstündür.

Sayfayı Paylaş