Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

marmara'da musilaj (deniz salyası)

cazcıh

Yeni Üye
Adı
talip
Kan Grubu
A Rh Pozitif
geçen yıl istanbul tuzla'da güzel karagözler aldığım meradan bu yıl neredeyse sürekli boş dönüyorum. sebebi de sanırım bu musilaj denen madde. bu olduğu zaman balık meradan kaçıyor. suyun üstünde beyaz bir yapı halinde duruyor ama diplere kadar iniyor. biraz araştırdım, tekneciler de bu musilaj olduğu zaman avlanamıyormuş, çünkü ağlara yapışıp kopmasına sebep oluyormuş. özellikle durgun havalarda misinam suda biraz beklediğinde bu sümüksü maddeyle kaplanıyor. o günlerde bir tek vuruş dahi alamıyorum. en son 2010'da aşırı musilaj oluşmuş. havaların yumuşak gitmesinden ötürü oluşuyor, o yüzden bu yıl çok rastladım. deniz dibine çöküp yumurtaların oksijensiz kalmasına sebep olduğundan çok da tehlikeli. görünen o ki zaten az olan balık sayısı önümüzdeki yıllar maalesef daha da azalacak.

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ben de bu sene karşılaştım. Hiç balık olmuyor, sanırım görüşü engelliyor ve balıkları kaçırıyor.
Takıma ve misinaya yapıştığı için de olta ağırlaşıyor, temizlemesi de ızdırap. Karşılaştığım an avı bırakırım, bununla uğraşılmaz.
İnşallah insanoğlu çevreyi bozmaktan vazgeçer de her şey normale döner.