Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Max. 40 gr - 60 gr ağırlığı en uzağa atabilmek ...

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında metehansamim tarafından paylaşıldı.

1. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Selam arkadaşlar kıyıdan shore jig fakat benim istediğm 40 gr - 60 gr jigi en uzak mesafeye rahat erim sağlayabilecek bir kamış ... Yani benim aradığım tam olarak shore jig sınıfınamı giriyor , 60 gr lık bir jigi atmak için sıradan bir 3.50mt 50-100 gr atarlı kamış olabilirmi ...

Piyasada çok sayıda 3.50 ve 3.90 mt düşük atarlı surf kamışlar var bunlarla olurmu benim istediğim olay ?

60 grlık bir jig kıyıdan en fazla nekadar uzağa atılabilir ? bu konuda tecrübesi olan varsa ekipman marka paylaşsın lütfen ... saygılar ...

Mektupla bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. MALKOÇOĞLU

MALKOÇOĞLU Misafir

Dostum senin aradığın shore Jigg kamış. Spin görevide görüyor,sıcak fırsatlat kısmına bak orada çok uyguna veriyorum sıfır.

metehansamim bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

En uzak kavramı çok afaki..
    Bu kullanılan ekipmanların birbirine uyumuyla birlikte avcının tekniklerine ve o anda ne gibi hava koşullarında atışın yapılmasına bağlı.
    Parçalı kamışların atış performansları teleskopik olanlara göre daha iyi. Bu durumda 2 parçalı shore jig kamışları işini daha iyi görecektir. Bu kamışa 4000-5000 lik makina, 0,018-0,23 gibi ip misina ekleyerek hava durumuna göre 100 m bile atabilirsin

metehansamim ve Mektupla bunu beğendi.
  5. Engin79

Engin79 Aktif Üye

Rüzgar pek yokken 40-60 gram jiglerin en kötü 70 metre falan gitmesi lazım.
    Üç kuruşluk g-force 2.70 20-60 kamışla o kadar gidiyordu. (ip 0.12)

Bazen istavritte kullandığım ve 75-125 gram arasını atan 3.90 kamışımla da 60 gram jig attığım oluyor. Yine aynı şekilde 70-80 metre falan gidiyor. (ip 0.14)

70-80 metre gözünüze az gözükmesin, birçok kişinin 185 gram kurşun arkası sahteyi atabildiği mesafe anca budur. Ben jig atarken yanımdakiler kurşun arkası atıyor oradan biliyorum. :)

metehansamim, mctymn ve Mektupla bunu beğendi.
  6. Koray.clk

Koray.clk Yeni Üye

@metehansamim 1 hafta önce savagear mpp 170 gr kamışını aldım ve uzerine okuma ınspıra 40 seaknıght 0.18 8 orgu misina sardım ve erimi cok iyi misinanın 9 kg ceker kuvveti var ve rahatlıkla 60 gr jig'i 80 100 mt arasında hiç zorlamadan atabiliyorum tavsiye edebileceğim bir kamış.

7. Mektupla

Mektupla Daimi Üye

60 grlık bir jig kıyıdan en fazla nekadar uzağa atılabilir ? Sorusuna;
    sanırım, en uzağa maksimum uzunlukta ve sert aksiyonlu bir kamış ile atılabilir diyebilirim.

metehansamim, MALKOÇOĞLU ve bestofwesd bunu beğendi.
  8. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Selam, bütün olay jigin uzağa atılması değil aynı zamanda kullandığınız yemin alacağı aksiyonu. Her yemin kendine özgü aksiyon verilme durumu var, ağırlık merkezleri var.
    Bunların hepsi düşünülmeli.

Dolayısı ile her kamış jige düzgün güzel aksyion vermez.
    Bunu da göz önüne alarak kamış seçiminizi yapın, surf kamışlar aksiyon vermek için üretilmiş kamışlar değil örneğin.
    Kolay gelsin.

9. Ercüment

Ercüment Daimi Üye

Jig'lerin tipine göre aksiyon şekilleri!:)

10. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Savagear mpp 90 ya da 120 fazlasıyla işinize görecektir diye düşünüyorum. Tabi çok daha üst segment modellerde mevcut. İki parçalar taşıma zorluğundan dolayı 270-300 cm civarı kullanılıyor genelde.

metehansamim bunu beğendi.
  11. coner

coner Daimi Üye

metehansamim ve Muhayyer bunu beğendi.