Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mercan Balığı ve Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Arif tarafından paylaşıldı.

 1. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İzmir
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  MERCAN

  Percformes
  Pagrus pagrus
  Sparidae  Lezzeti kadar pembe rengiyle görünümü de çok güzel olan mercan balığı Sparidae familyasındandır. Bilimsel adı Pagrus pagrus olup yerli taş balıklarındandır. Halk dilinde mercana “mantık”, irilerine “battal”, yarım kilodan küçüklerine “litrin” veya “litrinos”, 100 grama kadar olanlarına “mangır” denir. Ege, Akdeniz ve Marmara balığı olan mercanın fangri (Pagrusfangri), trança (Pagrus ehrenbergil), kırma mercan (Pagellus erythrinus), mırmır (Pagellus mormyrus), mandagöz mercan (Pagellus centrodontus) gibi türleri vardır.

  Ilıman ve sıcak denizlerde yaşayan mercan balıklarının 15-20 kiloya kadar olanlarına rastlanır. Ancak lezzet açısından yarım kiloyla bir kilo arası olanları makbuldür.

  Mercan balığı taşlık ve kayalık diplerde yaşar. Çenesi bütün taş balıkları gibi çok güçlü olup deniz dibindeki kabukluları kolayca parçalayarak yer. Av sırasında zokaların iğnelerini açar veya kırar. Vücudu kalın pullarla örtülü olup rengi koyu pembedir. Yakalandıktan sonra su dışında rengi kısa zamanda açılır.

  Yılın her mevsiminde avlanabilen mercan, yazın taşlık kıyılara sokulur. Kışın derin sulardaki kayalıklara çekilir. En verimli avlanma ayları nisan ve mayıstır.

  Mercan balıkları kırma taşlık, kayalık ve balıkların bulunduğu diplerde, yar başlarında av verirler. Amatör balıkçı için mercan avı hem zor hem de zevklidir. Deniz ortasında taşını tespit etmek, kerterizini iyi almak, balığın iriliğine göre takımını hazırlamak gerekir.

  Mercan ayında kullanılan başlıca yemler, kalamar, sübye, çağanoz, karides (tercihen çalı karidesi), sulina, midye, sardalya, hamsi, deniz hıyarı ve akyemlerdir (istavrit, skatros, izmarit gibi balıkların yaprak halinde kesilmiş parçaları).

  Mercan avında sulara göre en az dört ayrı tipte hazırlanmış takım bulundurmakta fayda vardır.
  Takımları misina kalınlıklarına ve balıklara göre ayıracak olursak:

  a) İnce takımlar: Köstekler 0.35, beden D. 40, olta 0.45

  Balıklar: Mangır, litrin, mercan, mandagöz mercan, isparoz, karagöz, sarıgöz, küçük boy çipura, kupes, çitari, melanur

  b) Orta incelikte takımlar: Köstek 0.40, beden 0.45, olta 0.50.

  Balıklar: Mercan, karagöz, sarıgöz, orta boy çipura, melanur

  c) Kalın takımlar: Köstek 0.50, 0.60, beden 0.60 - 0.70, olta 0.70 - 0.80

  Balıklar: Kırma mercan, fangri, karagöz, çipura, skatros, sinarit, trança

  Mercan balığı ve diğer taş balıkları için kullanılan olta takımlarını birlikte inceleyecek olursak:

  Köstekli Mercan Takımı

  80 kulaç uzunluğunda 0.45 veya 0.50 numara misina kelebeğe (mantara) sarıldıktan sonra, ucuna 2 cm’lik bir fırdöııdü bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne de takımın bedenini teşkil eden 1 kulaç uzunluğunda 0.40- 0.45’lik misina bağlanır. Bedene l’er karış uzunluğunda 0.35 veya 0.40’lık 2 köstek takılır. Üstten ve alttan birer kez düğümle köstekler bedene bağlanır, köstek araları birbirine karışmayacak şekilde ayarlanmışKösteklere 2 veya 3 no. çelik çapraz iğneler bağlanır. Bedenin en altına bir kasa yapılarak 100-160 gr. ağırlığında bir iskan- dil takılır. Av mahalline gelinip, kerteriz alındıktan sonra demir atılıp oltalar suya koyverilir. Bu tip olta takımında yem olarak karides veya sübye çok iyi sonuç verir. İskandil dibi bulduktan sonra dibin taş olup olmadığı iskandilin dibe vurmasıyla belli olur. İskandili oturtmadan hafifçe dibe değdirerek olta apikoda tutulur.

  Mercan nazlı bir balık olduğu için çoğu kez yeme bir iki dokunur ve sonra yemeye karar verir. Bu yüzden daha ilk dokunuşta veya vuruşta çalınmamak lazımdır. Balığın yemi kaptığına iyice emin olduktan sonra çalınıp acele etmeden çekmek lazımdır. Mercan yukarı çekilirken kafa atar. Burada maharet, iğneyi kırdırtmadan veya kösteği kestirmeden balığı sandalın yanına kadar getirip kepçeyle içeri almaktır. Mercan sert bir balık olup yukarı çıkmamak için mücadele eder, taşına doğru yüzmek ister ve oltayı dibe çekip kafa atar. Takım çok inceyse ve balık da iriyse oltayı iyi kullanmak ve telaş etmemek lazımdır. Köstekli mercan takımı akıntısız sularda kullanılır.

  Av sıcak ve güneşli havada yapılıyorsa balıkları teknenin livarında veya sandala çok iyi bağlanmış ve suya sarkıtılmış tel livarda muhafaza etmek gerekir. Livar yoksa balıklar devamlı suyu değiştirilen ve tekne içinde gölgede muhafaza edilen bir koyanın içine konabilir. Balık yakalandıktan sonra köstekleri ve iğneleri kontrol etmekte fayda vardır. Balık yakalandığında yemi iyice yutmuşsa gerek çekilirken gerekse iğnenin ağzından çıkarılışı sırasında kösteği sert dişle
  riyle zedeler. Dikkat edilmezse bir sonraki balık çekilirken köstek kopabilir. Av sırasında paslı iğne kullanmamaya dikkat etmelidir. Bu tür bir iğne kolaylıkla kırılır veya ele batarsa kötü sonuçlan olabilir. Mercan takımlarında, şeffaf veya yeşil renkte olan sert ve kolayca gam yapmayan misinalar iyi sonuç verir.

  Köstekli mercan takımıyla karagöz, kupes, sarıgöz, çipura, melanur ve hatta hani, izmarit gibi balıklar da yakalanır.

  Akıntılı sularda sandal demir üstündeyken kullanılan mercan takımları şunlardır:

  Zokalı Mercan Takımı

  60 kulaç uzunluğunda 0.60-0.70 veya 0.80’lik misina kelebeğe (mantara) sarıldıktan sonra, ucuna 3 cm. ‘lik bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne 1.5 kulaç uzunluğunda 0.50 - 0.60 veya 0.70’lik beden bağlanır. Bedenin içinden 10-20 gr.’lık bir kıstırma geçirilir ve boş ucundan iki karışlık bir mesafe alınarak, iki deliğinden kibrit çöpü sokulmak suretiyle misina üzerinde sabitleştirilir. Misinanın 2 karışlık boş ucu 3 cm.’lik bir fırdöndüye bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne 2.5 kulaç uzunluğunda 0.40-0.50 veya 0.60’lık bir köstek bağlandıktan sonra ucuna 30-40 gr. ağırlığında hırsızlı bir zoka takılır. Zokanın iğneleri çapraz ve çeliktendir.

  Zoka iğnesine ye hırsız iğnesine ayrı ayrı yemler takılacağı için ikisini birbirine bağlayan misina uzunluğunun 4 parmak olması gerekir.

  Zokalı Takımla Mercan Avı

  Av mahalline gelinip, kerteriz alındıktan sonra demir atılır. Burada dikkat edilecek husus, sandalın av yerinin (dipteki taşın) tam üstünde değil, sulara göre daha ilerisinde demir üstünde tutulmasıdır. Denize koyverildiğinde, olta taşı bulmalıdır. 1-1.5 mil süratle akan sularda derinlik 15-20 metreyse oltanın bir o kadar da yüzeceğini ve sonra dibi bulacağını düşünmek gerekir. Kıstırmanın da yardımıyla zoka dibi bulduktan sonra olta 3 kulaç geri alınır. Oltada, zokayla kıstırrna arası 2.5 kulaç olduğu için zoka dipten yarım kulaç yüksekte kalır. Zokalı lüfer takımıyla yapılan işlemin hemen hemen aynını burada da görüyoruz.

  Hafif hafif yüzmekte olan yemi gören ve taşın etrafında dolaşan balık, suda yükselerek yemi kıskanır ve oltaya süratle atlar. Akabinde olta çalınarak balık yakalanır. Bu tür takımlar iri balıklar için kullanıldığından oltaya gelebilecek balığın 1 ile 5 kg. arasında veya daha ağır olabileceği hesaba katılmalıdır.
  Ayrıca olta sulara karşı, sandala doğru çekilecektir. Bütün bu şartlar göz önünde tutularak balık yol isterse verilmeli ve dikkatle, acele etmeden sandalın yanına getirilmelidir. Mercanveya benzeri taş balıkları sandalın suda meydana getirdiği gölgeden korkar ve teknenin altına doğru yüzerler. Buna fırsat vermeden kepçe hazır edilmeli ve balık sandala yaklaşırken kafadan kepçeyi geçirmek suretiyle içeri alınmalıdır.

  Zokalı takımda yem olarak her iki iğneye de takmak suretiyle iri karides, akyemler ve sübye kullanılır. Özellikle mercan için kullanılan zokalı takıma sarıgöz (skatros) karagöz , çipura, trança, sinarit, lahoz, orfoz ve hatta akya bile atlayabilir.

  Çiftgöz İskandilli Mercan Takımı

  Bu takım da yapılış ve kullanılış itibariyle zokalı takıma benzer, sandal demir üzerindeyken akıntılı sularda kullanılır.

  60 kulaç uzunluğunda 0.60-0.70 veya 0.80’lik misina kelebeğe sarıldıktan sonra ucuna 3 cm.’lik bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer gözüne 1.5 kulaç uzunluğunda 0.50 veya 0.60’lık beden bağlanır. Bedenin diğer ucuna yine 3 cm. ‘lik bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün boş gözüne 0.50 veya 0.60’lık, 2.5 kulaç uzunluğunda ek bir beden bağlanır. Ek bedenin ucu çift gözlü 100-140 gr.’lık bir iskandilin sol gözünden geçirilerek bağlanır. İskandilin sol gözünün 3 karış yukarısına 0.40 veya 0.50’lik 2 karış uzunluğunda bir köstek üstten ve alttan düğümlenmek suretiyle bağlanır. Kösteğin ucuna 2 veya 3 no. çapraz çelik iğne takılır. İskandilin sağ gözüne de iki karış uzunluğunda 0.40 veya 0.50’lik bir kös- tek bağlandıktan sonra ucuna yine aynı iğnelerden takılır. Av şekli zokalı takımla aynıdır.

  Dip Sürütmesi Takımı

  Bu takım sandal demir üzerindeyken veya hafif yollu hareket halindeyken kullanılır. 60 kulaç uzunluğunda 0.50-0.60 veya 0.70’lik misina kelebeğe sarıldıktan sonra ucuna 3 cm. ‘lik bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer gözüne 1 kulaç uzunluğunda 0.40-0.50 veya 0.60’lık beden bağlanır. Bedenin de boş ucu 3 cm. ‘lik üçlü bir fırdöndünün üst gözüne takılır. Uçlü fırdöndünün alt gözüne iki karış uzunluğunda 0.60’lık misinadan bir kasa yapılarak geçirilir. Misinanın diğer ucu da kasalanarak ucuna 160-240 gr. ağırlığında bir iskandil takılır. Üçlü fırdöndünün boş kalan yan gözüne 4 kulaç uzunluğunda 0.30-0.40 veya 0.50’lik bir köstek bağlanır. Kösteğin ucuna 2 veya 3 no. çapraz çelik iğne takılır.

  Dip sürütmesi takımı demir üstünde kullanılıyorsa köstek denize koyverildikten
  sonra oltanın üçlü fırdöndü ve iskandilli bölümü sandalın biraz ilerisine atılıp yavaş yavaş suya koyverilir. Bu da kösteğin bedene sarmasını önler.

  Dip Sürütmesi Takımı ile Mercan Avı

  Av mahallinde olta denize koyverildikten ve iskandil dibi bulduktan sonra olta apikoda tutulur. Sularla dipten yarım kulaç yükseklikte yüzmekte olan 4 kulaç uzunluğundaki kösteğin ucundaki yem balığı kıskandıracaktır. Yeme hamle yapan balık iskan- dili havalandırır ve o anda çalınılırsa balık alınır. Mercan balığının kafa atmasını ve sert hareketlerini hesaba katarak balık kah yol verilerek, kah çekilerek sandala yaklaştırılır. Kepçeyle kafadan geçirmek suretiyle sandala alınır.

  Bu takım, sadece mercan için değil karagöz, sarıgöz (skatros), melanur, çipura vb. gibi balıklar için de geçerlidir.

  Dip sürütmesi takımında bu tür av sırasında karides, sübye, midye, sulina ve akyemlerkullanılır.
   
  balıkçısahaf ve ialp32 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Murat BİLGE

  Murat BİLGE Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2010
  Mesajlar:
  850
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  İstanbul/Eyüp
  Güzel çalışma Paylaşım için sağol.
   
 4. çılgınbalıkçı

  çılgınbalıkçı Aktif Üye

  Yaş:
  57
  Kayıt:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  165
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Manisa soma
  Bilgilendirici konu için teşekkürler:)
  yararlı olacaktır:)
   
 5. nabukadnezar

  nabukadnezar Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  2
  ben de bayılırım bu balığa hele de antenlisi olursa.
   
 6. sinarit_baba

  sinarit_baba Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  İzmir
  Arif Bey merhaba,
  yazınız çok faydalı bilgiler içeriyor.
  Acaba size mi ait? yoksa bir yazarımızdan alıntı mı yaptınız? eğer alıntı yaptı iseniz, emeğe saygı ve değerli yazarı anmak için ismini verirseniz yerinde bir davranış olur diye düşünüyorum.
  Rastgele...
   
 7. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  85
  Şehir:
  Balıkesir
  Teşekkürler Arif abi.Güzel bir paylaşım.:)
   
 8. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör Gold Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  106
  Şehir:
  Marmaris
  Ellerinize sağlık. Bir katkı da benden olsun.

  En alt resimdeki balığı güverteye aldığınızda hızlı şekilde renk değiştirdiğini görebilirsiniz. Mercan balıkları derin sularda yaşadığından derinliklerin kamuflaj rengi olarak bilinen kırmızı-pembe tonlarda olurlar. Ancak bu rengi sağlayabilmek için ihtiyaç duydukları maddeleri kendileri üretemez yedikleri karideslerden sağlarlar. Bu nedenle mercan balığı avında karides JOKER değerindedir.
   
 9. sinarit_baba

  sinarit_baba Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  İzmir
  Takımlarla ilgili verilen bilgiler Rahmetli Ali PASİNER e ait. Rastgele..
   
  balıkçısahaf bunu beğendi.
 10. kozdereli27

  kozdereli27 Yeni Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Eylül 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  manisa
  güzel paylasım ..ancak takımların çizimleride olsa daha güzel olurdu kanaatindeyim
   
  balıkçısahaf bunu beğendi.
 11. scirlin

  scirlin Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  12 Ocak 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  0
  çok güzel paylaşım teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş