Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba Arkadaşlar.Balık Bulucu Konusunda Fikrinize İhtiyacım Var

Konu, 'Raymarine Balık Bulucular' kısmında emreersoz tarafından paylaşıldı.

1. advedanta

advedanta Üye

Merhaba Tuncer Bey,
    Harita olarak ben navionics silver harita kullaniyorum. Silver harita 10mt derinliğe kadar, gold harita ise tüm derinlikleri harita uzerinde gosteriyor. Ben silver haritadan memnunum.
    Yer noktalamak cok basit. Sadece sadece joistigin uzerine basiyorsunuz. 50 noktalama yapiyorsunuz. Ben Gps ozelliginden memnunum.Beni bu noktaya gotur diyemiyorsunuz. Sadece ayarladiginiz noktaya geldiginizde sonar ekraninda o noktanin cizgisi çıkıyor. Zaten harita uzerinde o noktayi carpi olarak goroyorsun ve o noktaya doru gidiyorsun.
    Cihazda dahili gps, dahili 2 kanalli CHIRP sonar modulu, merkezlenmis 200 KHz sonar, merkezlenmis 350 KHz downvision modulu, 25/60° parabolik sonar huzmesi, downvision ise 1,4° onden arkaya, 60° yandan yana huzme kapasama alani mevcuttur.
    Benim teknem 17 mil yapiyor ve bu hizda bir sorun yasamiyorum.
    downvision da dip detaylarini daha iyi gorebiliyorsunuz. Hatt dipte bulunan balikci agini bile gorebiliyorsunuz. Hatta ekran görüntüsünün bile fotografini cekebiliyorsun.Hafiza kartinda da bilgisayara yukleyebiliyorsun.
    Saygilar

dusty35 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Üstadım çok güzel ve açıklayıcı bilgiler.
    Çok teşekkür ederim.

4. advedanta

advedanta Üye

Rica ederim Tuncay bey,
    almak istersen size tavsiyem navionics silver haritali almaniz. Hem uygun fiyatli. Hemde kullanimi cok basit.

5. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

Tuncay bey aklımdan geçen tüm soruları sormuş.cevap için çok teşekkürler cihan bey.uygun fiyatlı derken ne kadar biliyormusunuz ? Birde modellere baktığımda haritalı ve haritasiz diye geçiyor.buradaki haritadan kasıt hangisidir.ve c map haritali nedir? Ona göre karar vermek istiyorum artık.

6. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Madem tavsiye ediyorsunuz ve silver haritanın yeterli olduğunu düşünüyorsunuz , neden olmasın. Ben bir ara distribitörü aramış ve bilgi almıştım. Fiyat farkını ödemeniz koşulu ile gold harita da verebiliriz demişti İzmir Narlıdere'deki satıcı.

Dediğim gibi ben balıkbulucudan ziyade GPS olarak düşündüm aleti. Ama sonrasında biraz daha para vererek balıkbulucu özelliği olanını almayı düşündüm.
    Zira ayna açıları geniş , derin suda pek işe yaramayabilir ama sığ sularda kapsama alanı ile ve down vision özelliğini kullanmak bana cazip gibi geldi.
    CHIRP özellikli olarak tanıtılmış ama ne kadar dediğini yapabiliyor , bunu suda görmek lazım.

Benim botun kıçında zaten bir ayna montajlı. Eğer bunu da alırsam (bildiğim kadarı ile bunlarda through hull ayna yok) , onun aynasını da motorun diğer tarafına koymam lazım ki bu da pervane dönüş yönü gözetildiğinde uygun yer değil. Benim biraz daha düşünmem lazım.

Son düzenleme: 5 Haziran 2015
  7. advedanta

advedanta Üye

Emre Bey,
    Fiyat kiyaslamasi yaparken ayni konseptteki araclara gore kiyasliyorum. Bu katagorideki cihazlara gore silver haritali modelinin fiyati bana gore uygun. Raymarine dragonfly cihaz navionics silver veya gold haritali olarak satılıyor. Haritasiz olarak fiyati yaklasik 2100 tl gibi, silver haritali olani yaklaşık 2350 tl gibi, gold haritali olani ise yaklasik 2700 tl gibi oldugunu biliyorum. C map harita ise elektronik haritadir ve sadece harita fiyati ege akdeniz marmara olarak 1550 tl dir.
    karar size kalmis.

Yardinciolabilxiysem ne mutlu

8. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

Teşekkür ederim cihan bey.gayet faydalı bilgiler verdikleriniz.şuan garmin 42dv ,hummingbird helix 5 ve dragon fly arasindayim.hepsi balık bulucu + gps . Di özelliği var.bu ay içinde seçim yapacağım...

Birde ben sizden ve tuncay bey den montaj hakkında biraz bilgi rica edecektim..nasıl montaj yapılır.nereye takılır..bunun için bir aparat kullaniyormusunuz..fotoğraflı gösterme şansınız varmı vb..

9. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

Biz tekneyi her balık dönüşü kumsala çekiyoruz.sabah atıyoruz.yani benim takıp cikarabilecegim bir sisteme ihtiyacım olacak sanırım..mesela bir abimiz yurtdışından aldığı büyük bir marin vantuz kullanıyor..çok rahat takıp çıkardığı bir ürün.sanırım öyle bişey bulmamız gerekecek

10. advedanta

advedanta Üye

Emre bey,
    benim tekneye gondericiyi nasil monte ettigimin resimlerine bakabilirsiniz. Bu montajla istedigim zaman sokup takabiliyorum. Bir inceleyiniz. image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

11. dusty35

dusty35 Aktif Üye

İlk Önce bu montajı yaptım ama sorun yaşadım. Aynanın konstüksiyonu için yaptığım düzenek zayıf kaldı. Oluşan vibrasyon dolayısıyla görüntü kalitesinde bozulma oldu.

Sonra bunu yaptım. Aynayı söktüğüm için bu resimde ayna gözükmüyor. Görüntü kaba ama elimizden bu geldi. Sağlam olmak zorunda , ayna 3,5 kg. Yer de görüldüğü gibi düz ve kullanışlı değil.

Sayfayı Paylaş