Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Midye Dolma ve Midyeli Pilav

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Değerli Ustadlarım ,

Aile arasında zamanında sıkça yapılan ve lezzeti kanıtlanmış bir tarif vermek istiyorum.

Malzemeler:

Pirinç(Tercihen 3 4 bardak)
Midye (kabuklu ve sade iç)
Soğan
Sıvıyağ( Zeytinyağı ve ayçiçek yağı karışık)
Dolmalık fıstık
Kuşüzümü
Dolmabaharı
Karabiber
Tuz

Pirincimizi sıcak suya yatırıyoruz üstüne limon sıkıp bir miktar bekletiyoruz. Midyelerimizin kabuklarının dış kısımlarını tırtıklı bıçakla iyice kazıyıp temizliyoruz.Midyelerin püsküllerini alıyoruz. Daha sonra sıvıyağımızda önce fıstıkları pembeleştirip sonra soğanlarımızı öldürüyoruz. Pirinçlerimizi iyice yıkadıktan sonra yağda saydamlaşana kadar kavuruyoruz. Midye içlerimizi atıyoruz, kuşüzümünü iyice yıkadıktan sonra diğer baharatları da katarak bir miktar ateşte tutup üzerine bir buçuk parmak su gelecek kadar suyumuzu ekliyoruz. Suyunu çekene kadar kontrol altında pişiriyoruz. Daha sonra hafif demlendirip afiyetle midyeli pilavımızı yiyoruz. Afiyet olsun:)

Midye dolmada ise tek fark suyu çok az katıp pirinçler diri kalacak şekilde malzemeyi birbirine karışana kadar kavuruyoruz. Daha sonra hazırladığımız bu içi kabubuklu midyelerimize kaşık yardımıyla dolduruyoruz. Midyeleri dikiş ipliği ile açılmamaları için bağlayıp tencereye diziyoruz. Tercihen tencerenin yarısına kadar su ilave edip 25 dk kadar pişiriyoruz. Midye dolmalarımız hazır afiyet olsun:)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İlerde birgün beklerim Abilerim:) Çok leziz oluyor gerçekten. Ben bunu daha çok Uçmakdere tarafından çıkardığım nispeten temiz güvenilir midyelerle yapıyorum artık:)

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
İlerde birgün beklerim Abilerim:) Çok leziz oluyor gerçekten. Ben bunu daha çok Uçmakdere tarafından çıkardığım nispeten temiz güvenilir midyelerle yapıyorum artık:)
Nereye bekliyorsun :) Adres alalım :p

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Eylül ortalarına doğru hazır lüfer de başlarken Uçmakdere taraflarına olabilir:) Hem avlanılır hem mangal yapılır hem de midye dolmalarımın tadına bakarsınız:) Her daim kapım açıktır Abilerime:)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Teşekkürler Selahattin.
İzmir Üçkuyular'da oturduğum zamanlar eve giderken yokuşun başındaki midyeciden hemen her akşam 15-20 midye alır, evde de balkona çıkar, bir bira açar denize karşı yemek öncesi zevkle tüketirdik hanımla birlikte.
Öyle severiz yani.
Senin tarifi görünce birden aklıma taaa 14 sene öncesi geldi. :)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Teşekkürler Selahattin.
İzmir Üçkuyular'da oturduğum zamanlar eve giderken yokuşun başındaki midyeciden hemen her akşam 15-20 midye alır, evde de balkona çıkar, bir bira açar denize karşı yemek öncesi zevkle tüketirdik hanımla birlikte.
Öyle severiz yani.
Senin tarifi görünce birden aklıma taaa 14 sene öncesi geldi. :)

Ben geçen sene yedim İzmir'de gayet güzeldi bir iki derken 45 tane yemişim :)

Midyeli pilav da sadece şekil olarak farklıdır Abi denemenizi öneririm aynı keyifle yiyeceğinize inanıyorum:)

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Eylül ortalarına doğru hazır lüfer de başlarken Uçmakdere taraflarına olabilir:) Hem avlanılır hem mangal yapılır hem de midye dolmalarımın tadına bakarsınız:) Her daim kapım açıktır Abilerime:)
Uçmak dereye gitmişliğim var harika bir yer. Sen oralarda mı ikamet ediyorsun?

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bizim oraya gelmeden yazlık var halamların. Arada sırada gidiyoruz vakit buldukça:)