Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mırmırlar nerde..?

necmi fidan

Aktif Üye
Adı
Necmi Fidan
Balıklar nerde..?

--------------------------------------------------------------------------------

Değerli arkadaşlar.Yıllardan beri hangi gün nerede ne balık yakaladım,kaç tane yakaladım,günün hangi saatinde yakaladım gibi sürekli not tutarım .Ve bu bilgileri özel bir defterimde bir sonraki yıl için bilgi amaçlı biriktiririm.Bugün 2 temmuz.Ne yazıkki defterime henüz birşey yazamadım.Çünkü kıyılarda henüz birşey yok.9 yıldır denize sıfır dalgaların evin duvarına vurduğu bir yazlıkta kiracı olarak kalıyorum.Ev Çanakkale boğazının daralmaya başladığı ve levreğin boğaz geçişi sırasında mutlaka evin bulunduğu koydan geçtiği çok güzel bir merada bulunuyor.Ayrıca mırmırın bol olduğu çupranın arasıra oltaya denk geldiği bir yer.Daha önceki yıl mayıs 15 te bir gecede kıyıdan 23 mırmır alındığı bir koy bu sene tamamen kurumuş sanki.Geçen hafta kimse kıyıdan birşey yakalayamadığını bildiğim için ne olduğunu yani balık varmı yokmu diye belki levrek denk gelir umuduyla zıpkınla koyları dolaştım.En az 50 tane 25 30 cm ispendek gördüm ama vurmadım.Çıkışta bir tane 40 cm civarı kefal vurdum.Koylar benim daha önceki yıllarda çok güzel mırmır yakaladığım meralarımdı.Ama bu yıl mırmır hiç göremedim.Dün gecede canlı yem gıvıl (yosun solucanı) kullanarak 4 takım denedim tık yok.Aynı zamanda yakın yerlerdeki kıyıdan avlanan arkadaşlardanda edindiğim bilgilere görede (Bandırma,Erdek,Denizkent,Karabiga,Lapseki gibi meralardada hiç mırmır yakalayan yoktu.Geçen hafta kıyılara bırakma ağ bırakan bir balıkçıyla sohbetimde ağına 3 mırmırın takıldığı ve balıkların havyarlı olduğunu söyledi.Aslında bizim burada kıyılarda mırmır mayıs ortalarında havyar dökerdi ve dökümdem sonrada yeme saldırırlardı.Herhalde mevsimlerin değiştiği gibi mırmırların üreme zamanlarımı değişti.? Geç doğum yapacaklar galiba..:D

Tolga

Daimi Üye
Adı
Tolga Özgür
Necmi Ağabey merhaba,
Sanırım dediğin gibi birşeyler var. Sayende birçok yemi ve kullanılan metodları öğrendik. Umarım dilediğin gibi bir av gerçekleştirebilirsin gelecek zamanlarda.
Saygılarımla.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Necmi Abi dediğiniz gibi mevsimler değişti hala havalar serin gidiyor sanırım denizde de durum aynı sular ısınmadıgı için hayvanlar yumurtlamadı henüz.

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Necmi abi,aldığım duyumlara göre mırmır, bu sene dipten bir karış alta inmiş.:D:p

necmi fidan

Aktif Üye
Adı
Necmi Fidan
Necmi Ağabey merhaba,
Sanırım dediğin gibi birşeyler var. Sayende birçok yemi ve kullanılan metodları öğrendik. Umarım dilediğin gibi bir av gerçekleştirebilirsin gelecek zamanlarda.
Saygılarımla.
İnşallah..Sanada rastgelsin.Selamlar..:)

Necmi Abi dediğiniz gibi mevsimler değişti hala havalar serin gidiyor sanırım denizde de durum aynı sular ısınmadıgı için hayvanlar yumurtlamadı henüz.
Evet dediğin doğru bence beklemekten başka yapacak bir şey yok.:)
Mırmır bu sene çok geç kaldı. Aramadığımız yer kalmadı :p Evde dırdır çoğalmasın :D
O zama dırdır yaptırma mırmırı bul..:D
Necmi abi,aldığım duyumlara göre mırmır, bu sene dipten bir karış alta inmiş.:D:p
Olabilir..:D

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Buldum mırmırları..:p
Necmi abi bu haftasonu Marmarada epey yer gezdim.Gözlük ve paletle dolaşırken kıyıdan yaklaşık 500 metre açıkta bir kayalığın etrafında midye toplarken oldukça iri mırmırlar gördüm.Hep kumda görmeye alıştığımız mırmırlar busefer kayaların arasında kefallerle birlikte 8-10 lu gruplar halinde dolaşıyorlardı.Yaklaşık 1 saat keldım ve bu gruplardan 6-7 tanesini gördüm.Oysa kıyıdan olta atanlar hiç mırmır alamadılar.Ama bu bahsettiğim yerde olta atmak imkansız karaya çok uzak..

Ama midyeleri çok lezizdi..:D %100 kendi iamalatımız midye dolma.:)

Emre

Aktif Üye
Adı
Emre Sofuoğlu
Senin orda da yoksa b,z hiç bizim orda aramayalım.
Valla ne biliyim o belli olmaz abi. Burda hiç yok. İspari bile yok işin garibi. Balık vurmuyor. Evvelki sene bu zamanda 9 ayrı çeşit balık ( :eek: ) çıkan yerde bir tane vuruş yok. Sizin oralarda olabilir diye düşünüyorum. Geçen senede burası yapmadı ama tekirdağ uçmakdere tarafında tutuluyordu bol miktarda sanırım.