Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MOTOR HIZI HAKIINDA DÜŞÜNCELERİNİZ

HIZI NORMAL Mİ ?

• Kullanılan toplam oy
    2

sukru.varhan

Yeni Üye
Adı
şükrü varhan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
MERHABA İYİ GÜNLER
YERLİYURT TEKNE MARKASI
BOY:4,30
EN:1,62
AĞIRLIK:235 KG
MOTOR : 15 HP 2 ZAMANLI YAMAHA
+TOPLAM KİŞİ SAYISI 3 +MALEZEMELER+TEKNENİN AĞIRLIĞI TOPLAM:::500 KG
TEKNEMİZİN SON HIZI VİDEODA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİDİR
SİZCE TEKNENİN HIZI NORMAL Mİ ?
YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
YORUMLARI BEKLİYORUM

Ekli dosyalar

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Tam gaz gidiyorsa biraz yavaş kalmış. Motor istenilen devire ulaşamıyor sanki. Yani sorun motordaymış gibi hissettim. 12 15 mili görmesi normal derim ama 7 8 mili görmüyor sanki

sukru.varhan

Yeni Üye
Adı
şükrü varhan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
DEĞERLİ YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Rica ederim. Şöyle bir hesap çıkarabilirsiniz.

Sizin teknenin yanlışım yoksa ölçüleri aşağıdaki gibidir. Üreticinin maximum ölçülerde verdiği bilgiye göre max 25 hp ile 24 knot hıza ulaşılıyor. Bu tekne yüksüz tek kişi altı temiz kekamozsuz ve sıfır havada elde edilmiştir. Yerliyurt marinin ölçüleri doğrudur zira bu konuda en iyi firma olduğu genel kabul görmektedir.

Aynı durumda 20 hp ile 18 20 knotların görüldüğü ü biliyorum. 15 hp ile 12 15 knot hızlatın görülmesi her durumda yüklü iken 10 knotun altına inmemesi öngörülmelidir.
Ama sizin hızınız bence 6 7 knot en çok 8 civarındadır gibi geldi bana. Bunlar sadece benim tahminlerim suda görmeden telefonu açıp hızı gps ten testetmeden asla doğruyu bilemeyiz.

Bazen çift cidarlı teknelerde karina da oluşan minik bir çatlak iki cidarın arasına ciddi bir su dolmasına neden olabilir. 235 kg tekne aldığı su yüküyle 500 600 kilo oluverir. Bu da hızlanmaya planeye kalkmaya engeldir. Motor sağlamsa bu ikinci ihtimale bakılmalı. Bu da tekneyi vinçle kaldırmadan anlaşılmaz. Tekne sudan kalkınca karina ya elle vurulunca içinde su olup olmadığı anlaşılır.

Teknenin altında kekamoz varsa buda teknenin hızını feci şekilde etkiler.

Screenshot_20200609_020344.jpg