Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MU serisine yakışır bir son/ El yapımı parçalı kefal sahtesi

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Merhaba arkadaşlar

Hatırlarsanız bununla meşhur MU(Mullet) serisine ara vermiştim. Oldukça başarılı ve değişik bir çalışma olduğu için tekrar yayınlamakta fayda gördüm. Forumdaki arkadaşlar parçalı sahte balık yapılıp yapılamayacağını soruyorlardı, sanırım yapılabiliyor. Klasik parçalı sahtelerden farklı bir teknikle yapmaya çalıştım. 15,5 cm boyu ve 22,5 gr. ağırlığı var. Su üstünden kıvrılarak geliyor.
Daha sonra damak takıp da denedim ve bu sefer de yüzeyin yaklaşık 20-60 cm kadar altına inerek müthiş bir aksiyon sergiliyor.
Bu da daha sonradan damak takılmış hali :

Kullandığım malzemeler ;
1 cm kalınlıkta Balsa levha
1,2 mm çapında krom paslanmaz tel
5 dk. epoksi karışım
şeffaf ahşap tutkalı
çift taraflı yapışkan bant
alüminyum folyo
çelik ve kurşun bilyeler
mini menteşe
akrilik boyalar
simli kalemler

Gerçek balık ölçülerinde hazırladığım şablon ile 1 cm.lik balsa levhadan 2 ayrı parça şeklinde modeli kestim. balık formunu verdikten sonra 3 parçaya ayırdım. içine ağırlıkları, teli yerleştirdim. kuyruk parçasını menteşe ile tutturdum. Bel kısmını ortasından mil geçecek şekilde oyarak parçaların rahat hareket edebilmesi için araya delik metal parçası sabitledim. Tüm parçaları birbirine tutkal ile yapıştırdım. Şeffaf tutkal ile kaplayıp zımparaladıktan sonra beyaz boya ile 2 kat astar yaptımve alüminyum folyo ile kapladım. Üzerine 0,5 pilot kalem ile pul desenlerini çizdim. Renklendirilmiş epoksi ile boyadım. Simli kalemler ile rötuşlarını yaptım. Epoksi gözleri de takıp 3 kat epoksi karışım ile kapladım. Son olarak mekanik parçaları takarak bitirdim.

Sağlıcakla kalın

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Özcan Abi eğer avda da başarılı olursa mutlaka patentini alın derim çok güzel iş yapacağa benziyor bana göre.Ellerinize sağlık

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler
El becerisi ve hayal gücü birleşince ortaya ustalık eserleri çıkıyor.

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
harika bir sahte özcan abi tebrikler

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Gerçek bir yavru kefal.Ellerinize sağlık.Kullandığınız materyaller gerçekten kaliteli.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Özcan Bey,bu ürünün seri üretimini yapsanız.
Büyük levrekte çalışacağı yönünde bir hissiyat gelişti içimde.:rolleyes:Size tabiat ananın gerçek kefali,dediğimde bunu kast etmiştim.Bu sahtenin yüzüş videosu mevcut mu?
Teşekkür ediyorum.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Özcan Abi eğer avda da başarılı olursa mutlaka patentini alın derim çok güzel iş yapacağa benziyor bana göre.Ellerinize sağlık
Teşekkür ederim Selahattin kardeş. Görünüm ve aksiyon olarak iş yapacağına inandığım bir çalışmam oldu. Yalnız 15,5cm boyu ile büyük balıkta çalışır gibime geliyor. Patentini alsam da farketmeyecek çünkü zaten adı üzerinde sahte! O kadar çok sahteci varken bunun da sahtesini yapan çıkar elbet :)
Selamlar.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Gerçek bir yavru kefal.Ellerinize sağlık.Kullandığınız materyaller gerçekten kaliteli.
Teşekkür ederim arkadaşım. Evet malzeme kalitesinden kaçmıyorum.Paslanmaz krom telinden tutun da epoksinin kalitesine kadar piyadaki 1.sınıf malzemeyi alıp kullanmaya özen gösteriyorum. Neticede yapmış olduğum sahtelerin uzun süre dayanması, boya kaybı olmaması ve paslanmaması için yapmış olduğum masrafı düşünmüyorum. İyi malzeme ile çalışmak zevkli olduğu gibi ortaya da iyi sonuçlar çıkıyor.
Sağlıcakla kalın.