Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Navige.com Kullanmayın ! (youtube ve google'a giremeyenler)

TEKNOTURK

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
899
Tepkime puanı
68
Puanları
28
Konum
İstanbul
Türkiye'deki İnternet yasaklarının kapsamının giderek genişlemesi nedeniyle, neredeyse tüm İnternet kullanıcıları, bilgisayarlarının ayarlarında bazı değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Kimileri DNS ayarlarıyla oynuyor, kimileri vekil sunuculardan (proxy) yararlanıyor. Youtube yasaklarının sıkılaştırılmasıyla (ve bazı Google hizmetlerine erişimin zorlaşmasıyla) birlikte hızla popülerleşen yasak delme aracı ise navige.com. Peki, bi"otomatik vekil sunucu uygulaması" olan navige.com ne kadar güvenilir?navige.com sitesinde yapılan açıklamaya göre, %100 güvenilir! Aynen şöyle yazmışlar:

"Navige %100 güvenlidir. Kullanıcı bilgieri, şifre ya da İnternet üzerinden gönderdiğiniz kredi kartı gibi hiçbir bilgi gözlenmez veya arşivlenmez."

Peki, navige.com'un sahibi kim?

Belli değil! Sahibi her kimse, İnternet alan adı kaydını gizli tutmayı tercih etmiş. Bilgilerini gizli tutmak için de Domains by Proxy şirketine para ödemiş

Bir başka ilginç nokta, navige.com'un sadece Türkçe sayfalarının bulunması. Google aramalarından anlaşılabileceği üzere, dünyanın diğer ülkelerinde hiç bilinmiyor. Belli başlı vekil sunucuların (proxy) tümü hakkında Wikipedia aracılığıyla bile bilgi edinilebilirken, navige.com hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamıyor (Kaynak). Kısacası, bir "kapalı kutu" ile karşı karşıyayız!

Vekil sunucular (proxy), İnternet sayfalarına erişirken araya giren sunucular. Örneğin youtube.com'a bağlanmak istediğinizde, bilgisayarınız vekil sunucudan bunu talep ediyor, vekil sunucu youtube.com'a bağlanıyor ve oradan aldığı verileri size aktarıyor. Böylece, youtube.com'a erişim yasaklarını da aşmış oluyorsunuz.

Ama bu arada, youtube.com ile bütün iletişiminiz, vekil sunucu üzerinden gerçekleşmiş oluyor. Yani, vekil sunucunun kontrolünü elinde bulunduran kişiler, hangi videoları izlediğinizi öğrenme şansına sahip.

Bunun pek bir önemi bulunmayabilir... Ama navige.com'dan yararlanmak için bilgisayarınızın ayarlarını değiştirdikten sonra bunlara dokunmazsanız, e-posta adresinize bakarken, bankacılık işlemi yaparken, facebook'a girerken vb. yaptığınız tüm işlemler ve bu arada şifreleriniz, navige.com sunucuları tarafından kaydedilebilir. Nitekim, vekil sunucu kullananlara, şifre gerektiren işlemleri bunlarla yapmamaları öneriliyor!

Bu arada, navige.com'un ana sayfasında, "Kullanıcılar ne diyor?" başlıklı bir bölüme yer verilmiş. Birinci sırada, Radikal gazetesinin "sanal alem yazarı" M. Serdar Kuzuloğlu'na ait olduğu iddia edilen bir cümle var: "Internet'te sınırları aşmak konusunda Türkçe destek de alabileceğiniz en kolay uygulamaların başında Navige.com geliyor"

Oysa, verilen bağlantıya tıklayınca anlaşıldığı üzere, benzer içerikteki cümleler Radikal'de gerçekten de yer almış olsa bile, M. Serdar Kuzuloğlu'na ait değil! Bunlar, imzasız bir "sanal alem" yazısında geçmiş... (Kaynak)

Radikal yazısındaki ilgili cümleler şöyle: "Sınırları aşmak için bir diğer yöntemse proxy sunucuları kullanmak. (...) Bu konuda Türkçe destek de alabileceğiniz en kolay uygulamaların başında Navige.com adresindeki ücretsiz hizmet geliyor."

Ama şu söylenmemiş: Türkçe dışındaki hiçbir dilde destek alamıyorsunuz zaten!

Türkiye'deki İnternet yasakçılığı yüzünden, insanlar, Google'a girmek için bile, risk almak zorunda kalıyor. Bu arada, navige.com gibi, ne olduğu belli olmayan, arkasında kimlerin bulunduğu gizli tutulan "çözüm"ler üretiliyor...

KAYNAK
 

TEKNOTURK

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
899
Tepkime puanı
68
Puanları
28
Konum
İstanbul
Youtube zaten engelliydi, birçok şekilde engel kırılabiliyordu. Şimdi google ve google'a ait servislerin tamamının engellenmesi durumu var.

Birçoğunuz belki bu sıkıntıyı yaşıyordur. Google'a bile geremeyenlerin başlıklarını görüyorum başka forumlarda.

Bu engelleri aşmak için birçok yöntem var. Bu yönlemlerden birisi de vekil sunucu kullanmak, yukarıdaki sistem de bunlardan birisi. Birçok kişi en kolay yol görüp bu vekil sunucuları kullanmaya başladı ama vekil sunucularda bilgi güvenliğiniz tamamen yok olabiliyor.

Yukarıdaki yazıda bununla ilgili bir yöntemin zararları ele alınmış, ben de paylaşmak istedim.
 
Katılım
13 May 2010
Mesajlar
39
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
48
Adı
Sadık İnan Güleryüz
Merhaba,
şu an ne yaptıysam youtube sitesine giremedim. nasıl girebiliriz acaba? Bu sizin yardımcı olabileceğiniz bir konumudur acaba?
 

özcan bolat

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
1,023
Tepkime puanı
86
Puanları
48
Yaş
45
Konum
istanbul/ümr
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bir kaç gündür bende youtube ye giremiyordum buğün bir baktım şakır şakır bozulmaz inşallah bir sıkıntı vardı düzeltiler herhal
 

TEKNOTURK

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
899
Tepkime puanı
68
Puanları
28
Konum
İstanbul
Aşağıdaki yöntemi ve ayarları uygulamak isteyenler için her türlü sorumluluk kendilerine aittir. Denemek isteyen, deneyebilir.C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
klasöründeki "hosts" isimli dosyayı,
http://rapidshare.com/files/393973893/hosts adresinden indireceğiniz "hosts" dosyası ile değiştirirseniz


ardından da,


DNS numaralarınızı da
208.67.222.222
208.67.220.220

olacak şekilde düzenlerseniz engeller kalkacaktır.
İnternet bağlantınızı(modeminizi) aç kapa yapmanız da gerekebilir bunların sonrasında.


Anlatıldığı şekilde ayarları uygulamak isteyenlere işin özetini aktardım. "Şu klasörü nerde bulurum", "DNS ayarı nasıl yapılır, nerden yapılır" gibi sorulara yardımcı olamayacağım malesef. Çünkü tek tek yardımdı olmak ve anlatmak çok zor ve yorucu olabiliyor kendi açımdan. Başka üyelerden yardımcı olmak isteyen olursa elbet yardımcı olabilir.

Biraz google ve yahoo'da aratarak detaylıca uygulamanın nasıl yapıldığını anlatan yazılar-yönlendirmeler bulunabilir.
 
Katılım
13 May 2010
Mesajlar
39
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
48
Adı
Sadık İnan Güleryüz
Bilgilendirme için teşekkürler... Hallettim...
 

BİROL

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,162
Tepkime puanı
127
Puanları
63
Yaş
51
Konum
İSTANBUL
Adı
Birol
İşe yarıyor ,sağol Erkan...