Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Neden Amatör Balıkçılık..

tncyrs

Aktif Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba arkadaşlar ben mimarobada oturuyorum hobim balık tutmak surf,spin,lrf dir
B sevdam formuna üye olarak paylaşım yapmak avlarımla ilgili ve sizlerin paylaşımlarınızdan bilgi sahibi olmak içindir Teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
hoş geldiniz aramıza
keyifli paylaşımlar..

Mektupla

Daimi Üye
Niçin Amatör Balıkçılık

Amatör balıkçılık oltayla yapılan ve hiçbir ticari amaç gütmeyen insan ruh ve beden sağlığı açısından oldukça önemli bir etkinliktir, bu etkinlik içerisinde yaptığımız veya yapabileceğimiz birkaç aktiviteye değineyim. Ailenizle birlikte gittiğiniz bir sahil, akarsu veya göl kenarında piknik yapıp bunun yanında balık avlayabilirsiniz, balık avlarken farkında olmadan yaptığınız yer değişiklikleri ile yürüyüş yapar, olta atarken vücudunuzdaki bir çok bölgedeki kas ve adale gurubuna egzersiz yaptırabilir, daha iştahlı yemek yersiniz ve yediğiniz yemekten büyük bir tat alırsınız, balık avlama süresince iş ve şehir yaşamınızdan uzaklaşır adeta meditasyon yaparsınız. Kıyıya vuran dalgalar, akarsuların taşların arasından akarken çıkardığı sesler, su yüzüne sıçrayan balıkların hele ki birde oltayla kendi yakaladığınız balıklara dokunmanın verdiği hazzı kelimelere sığdırabilmenin imkânı yoktur.

Ülkemizde kendini amatör olarak sayan fakat amatörlükle hiçbir ilgisi olmayan ve hala bilinçsiz kişilerce balık avlama adına maalesef. Dinamit, Karpit, Balıkotu, Elektrik, Tırıvırı ve şok cihazları ile balık avlayanlar mevcuttur ben kendi adıma bunlara amatör diyemiyorum. Bilmem farkındalar mı torunlarımızın bize bıraktığı mirası yok ettiklerinin ne zaman farkına varacaklardır. Çoğumuz biliriz? Lokantanın birinin camında şöyle bir yazı yazılmıştır. ?Siz yemeğinizi yiyin torununuz ödesin? diye bu yazıya istinaden vatandaşın biri lokantaya girer ve yemek yer tam kalkmak üzereyken önüne bir hesap pusulası gelir tabii vatandaş şaşırır. Bu hesap benim değil, benim hesabımı torunum ödeyecek. Aldığı cevap ise şöyledir: Evet, bu sizin hesabınız değil sizin hesabınızı torununuz ödeyecek ancak bu hesap dedenizin sizde dedenizin hesabını ödüyorsunuz.

Gelin bizler dedelerimizin hesabını ödediğimiz gibi kendi hesabımızı da ödeyelim ve torunlarımız borçlu kalmasınlar. Ben çocuklarımla birlikte balık avlama şansına sahip oldum çocuklarıma biz zamanında şöyle balık avlıyorduk masallarını anlatmadım. Çocuklarımla birlikte balık avladım günün tadını birlikte çıkardık. Benim dileğim şu ki çocuklarımda kendi çocuklarına masallar anlatmasınlar balık avlamayla ilgili hep birlikte gidip balık avlamanın ve günlerini güzel geçirmenin tadını çıkarsınlar. Doğayı ve doğal hayatı korumayı ve değer vermeyi yerinde öğrensinler. Bu Dünya, Bu Ülke, Denizler, Göller, Akarsular hepimizin ortak malı ve değerleridir. Ne ekersek onu biçeriz.

Ülkemizdeki amatör balıkçılar diğer ülke vatandaşlarına göre çok şanslıdır neden derseniz, Denizlerimizde, göllerimiz ve akarsularımızda balık çeşitliliği ve bolluğu bakımından diğer ülkelere göre çok daha fazladır ancak ülkemizdeki balık tüketim ve üretimi bakımından diğer ülkelerin çok gerisindeyiz bunda da halkımızın balık tüketme alışkanlığı edinememiş olmasının büyük bir rolü vardır. Son dönemlere de sağlıklı beslenme adına balık tüketimimiz bir nebze olsun artmış bulunmaktadır. Yinede hem ticari hem de amatör balıkçılık konusunda Avrupa ülkelerinin oldukça gerisindeyiz umarım bir gün öne geçmeyi başarabiliriz özellikle doğayı koruma ve amatör balıkçılıkta bizler göremez sekte bu temennime dilerim çocuklarımız kavuşur.

Avrupa?nın hatta Dünyanın birçok ülkesindeki amatör balıkçılar bizden hem daha bilinçli hem de sivil toplum organizasyonlarında bizden daha fazla bulunmaktadırlar. Dernekler, koruma altına alınan avlaklar, denizlerindeki ve iç sularında ki balık popülâsyonuna dikkat etmeleri ile bizden ilerdeler. Bunun içinde sürekli olarak sürdürülebilir bir avlanma alanına ve balık miktarına sahip olmuşlardır.

Amatör Balıkçı ve Amatör Balıkçıya Öğütler

- Bilinçli bir amatör avladığı balığın küçük olduğunu gördüğü zaman balığı hırpalamadan çıkarıp geri salan kişidir.

- Balıkların yumurtlama zamanında balık avlanmayan ve buna dikkat eden kişidir.

- Amatör paylaşımcı olan, bencil olmayan neşeli ve sağlıklı kişidir.

- Av alanını bozmayan ve kirletmeyen kişidir.

- Düzgün ve temiz takımlarla avlanan kişidir.

- Çevresini rahatsız etmeyen ve diğer amatörlere her zaman yardımcı olan kişidir.

- Balıkçılık sevgi, sabır, soğukkanlılık ve refleks ister bunu gösterebilen kişidir.

- İnce misina 0,30 ve 0,40 avcı olur balığı ürkütmez.

- Büyük balıklar yakalandığında misina durdura durdura ürkütmeden yukarı çekilmelidir.

- Çapari ile palamut, lüfer, kolyoz veya istavrit tutarken çapa atılmaz, çapa ipinin hareketi balığı ürkütür ve yarı yarıya keser.

- Tekneyle büyük balık avında mutlaka bir kepçe veya kakıca ihtiyaç vardır. Balık su yüzüne çıkar çıkmaz kepçeyle veya kakıçla balık alınmalıdır yoksa çırpınan hayvan misinayı koparabilir.

- Bir balık teknesinde mutlaka livar bulunmalıdır. Livar yoksa derin kaplar tercih edilmeli ve su sık sık değiştirilmelidir. Plastik kovalarda bekleyen balık su içinde bile olsa bayatlar.

- Balıkçılığa yeni başlayanların en sık düştüğü hatalardan biri iğneyi dipte bir yerlere taktırmalarıdır. Bu konuda dikkat gerekiyor her zaman yanında yedek takım bulundurmalıdır.

- Çarpan (sokar), iskorpit ve trakonya etleri yenirse de zehirli balıklardır bunlar yakalanınca oltadan çıkarırken dikkat edilmelidir. Çarptığı yeri şişirirler. Oltaya sık gelen bu balıkları tanımak iğneden çıkarırken tedbirli olmakta yarar vardır.

- Avlanma sahamızı bozmamak için kirletmemek gerekir.

- Av günü sonunda yakın bir zamana kadar tekrar ava çıkılmayacaksa artan yemlerle de yemleme yapılmasında fayda vardır..
Teşekkür ediyorum...

• Beğen
Tepkiler: Ekh

musty5406

Yeni Üye
Adı
mustafa
Kan Grubu
A Rh Negatif
Merhaba. Kendimi tanıtayım. Siteye yeni üye oldum. Sakarya’da yaşıyorum. Sakarya, Kocaeli, İstanbul denizlerin de av yapıyorum genelde. Lrf disiplininden sonda spin için hazırlık yapıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi