Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

NET BİR CEVAP ARIYORUM

Mehmetlslsks

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Kan Grubu
O Rh Negatif
Merhaba uzatmayacağım direk konuya giriyorum
istanbulda bir balık avcısıyım hep çapariyi hazır aldım artık kösteği bağlamasamda en azından bedene ben dizeyim dedim
derdim çaparinin parası değil bir hazır takımcıdan alıyorum kıyıdan 1 çapari ama mesela o gün balık olmuyor o çapari çantamda kalıyor
diyelim ki başka bir av günüde istavrit var mesela o gün o çapariyle gerçekten güzel balık aldım diyelim tamam bu çapari süper diyorum ama tekrar bulamıyorum aynısını satan kişi aynı olsa da çapari kalınlığını bilmediğimden 0.xx neden ver diyemiyorum sadece istavrit çaparisi diyorum verdiği çapari diğeri kadar avcı mı bilmiyorum
yani bana hazır köstek lazım ama istanbul boğazında mükemmel çalışanlardan bugün yine yanımda bir arkadaş hem tuttuğu balığı satıyordu(yasal olmadığının farkındayım ama ekmek parası işte) hem de çapari sattığına kulak misafiri oldum baya balık o da o çapariden aldım 2 tane bunlar çok iyi çalışsada tekrar bulamicam
bana boğazda istavrit azken de alabileceğim hazır köstek rica ediyorum hazır markalardan da olur ya da işte şu sahilde bilmem ne abi var ona şunu şunu söylersen sana verir derseniz o da olur
kıyıda balık bolken ben rastgele çapariyle 2-3 lü çekerken sır gibi kösteklerini saklayan abilerin 70 gr kurşunla 8-10 balık alması beni de şevklendiriyor

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Hemen her balık malzemeleri satıcısında hazır bağlanmış köstek setleri bulabilirsin ama tam aradığın kombinasyonları bulmak her zaman mümkün olmaz.
Bu setler genellikle 100 iğne barındırır. Bu setler arasından seçim yaparken çok sayıda kriter var.
Kıyıdan atarak kullanacağın köstekler tekneden kullanılacaklara göre çok daha ince olmalı. Öyle ince köstekler var mı atamazsın.
Kullandığın kurşun ağırlığı arttıkça köstek ve beden kalınlığı da artar.

Yukarıda yazdığın duruma göre elinde birden çok köstek versiyonu olmak zorunda. Yani bir set alarak o istediğin balık dizilimini yapamazsın.
Seçim yaparken köstek kalınlığı, iğne boyu, cinsi, rengi ve floş renklerine göre kombinasyonlar yapmalısın.

Köstek kalınlığı 0,15. Daha incesi sıkıntı yaratabilir ama düşük gramaj kurşun atıyorsan 0,12 de olabilir.
İğne boyu 10-12 numara (metalik ya da siyah, düz ya da çapraz)
Floş rengi; Bazen yeşil (açık ya da koyu, bazen beyaz, bazen sarımtırak ve/veya renkli kombinasyonlar)
Beden kalınlığı; Atacağın kurşuna göre ve atış tekniklerine göre atarkan koparmayacağın kalınlığı deneyip bulmalısın. Unutma ki ne kadar ince o kadar iyi ama bir o kadar da kayıp riski fazla.

Şimdi demek ki
10 numara, 12 numara iğnelerden hem metal, hem siyah renkli, hem de çapraz ve düz olanlardan
Bu iğne boylarının her birine bağlanmış farklı farklı renklere sahip floş seçeneklerinden
ve atarken koparmayacağın bir beden misinasına sahip olmalısın. Beden misinası da 0,18-0,20, en fazla 0,22-0,25 olmalı ki 25 oldukça kalın olur.

Vaktin varsa bu işi daha ekonomik olarak da yapabilirsin. Boş köstek ve renkli çapari floşları alarak iğnelere kendin bağlayabilir ve çaparilerini tamamen kendin üretebilirsin. Başlarda çok iyi olmayabilir ama zamanla mükemmelleşir.
Bir zamanlar günde bir kaç saat ayırarak 600-700 iğne bağlayabiliyordum.

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Şeref bey kardeşimiz, teknik olarak bilgilendirmiş. :harika:

Tarzım gereği çapari kullanmasını sevmesem de, zaman zaman '' VURGUN ÇAPARİ '' ürünlerini kullanırım. Kalitesini kanıtlamış, el yapımı ürünlerdir ve ürün gamı da, oldukça zengindir.

Balıkları kırmadan, gönlünce avların olsun.:)

Mehmetlslsks

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Kan Grubu
O Rh Negatif
Hemen her balık malzemeleri satıcısında hazır bağlanmış köstek setleri bulabilirsin ama tam aradığın kombinasyonları bulmak her zaman mümkün olmaz.
Bu setler genellikle 100 iğne barındırır. Bu setler arasından seçim yaparken çok sayıda kriter var.
Kıyıdan atarak kullanacağın köstekler tekneden kullanılacaklara göre çok daha ince olmalı. Öyle ince köstekler var mı atamazsın.

Yukarıda yazdığın duruma göre elinde birden çok köstek versiyonu olmak zorunda. Yani bir set alarak o istediğin balık dizilimini yapamazsın.
Seçim yaparken köstek kalınlığı, iğne boyu, cinsi, rengi ve floş renklerine göre kombinasyonlar yapmalısın.

Köstek kalınlığı 0,15. Daha incesi sıkıntı yaratabilir ama düşük gramaj kurşun atıyorsan 0,12 de olabilir.
Floş rengi; Bazen yeşil (açık ya da koyu, bazen beyaz, bazen sarımtırak ve/veya renkli kombinasyonlar)
Beden kalınlığı; Atacağın kurşuna göre ve atış tekniklerine göre atarkan koparmayacağın kalınlığı deneyip bulmalısın. Unutma ki ne kadar ince o kadar iyi ama bir o kadar da kayıp riski fazla.

Şimdi demek ki
10 numara, 12 numara iğnelerden hem metal, hem siyah renkli, hem de çapraz ve düz olanlardan
Bu iğne boylarının her birine bağlanmış farklı farklı renklere sahip floş seçeneklerinden
ve atarken koparmayacağın bir beden misinasına sahip olmalısın. Beden misinası da 0,18-0,20, en fazla 0,22-0,25 olmalı ki 25 oldukça kalın olur.

Vaktin varsa bu işi daha ekonomik olarak da yapabilirsin. Boş köstek ve renkli çapari floşları alarak iğnelere kendin bağlayabilir ve çaparilerini tamamen kendin üretebilirsin. Başlarda çok iyi olmayabilir ama zamanla mükemmelleşir.
öncelikle teşekkür ederim
farklı kombinasyonlar konusnda haklısınız keza bugün yaptığım bol istavritli avda yeşil mor sim çapari de balık aldı yanımda beyaz üstüne mor sim de oldukça balık aldı bunun yanı sıra turuncuyla alanı da gördüm ama çok ilginç gelen ise birisinin kösteği böyle altın rengi gibiydi parlaktı onu hiç çözemedim çok balık aldı bilgisi olan var mı?

Mehmetlslsks

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Kan Grubu
O Rh Negatif
Şeref bey kardeşimiz, teknik olarak bilgilendirmiş. :harika:

Tarzım gereği çapari kullanmasını sevmesem de, zaman zaman '' VURGUN ÇAPARİ '' ürünlerini kullanırım. Kalitesini kanıtlamış, el yapımı ürünlerdir ve ürün gamı da, oldukça zengindir.

Balıkları kırmadan, gönlünce avların olsun.:)
aslında ben de kullanacaktım savaş dursun da bunu kullandığını söyledi ancak çok fazla çeşit istavrit çaparisi var karar veremedim

Mehmetlslsks

Yeni Üye
Adı
Mehmet
Kan Grubu
O Rh Negatif

Şimdi demek ki

tam olarak şöyle bana kurşun 75gr-60 gr kullanacağım diyelim öyle bütün gücümü kullanmıyorum sadece çok nazik şekilde atıyorum abanmaya göre 10 metre az gidiyor sadece ama abanmıyorum bunun için beden misinası ne önerirsiniz hala bir hazır köstek bekliyorum???
bir de size bir şey soracağım sizce böyle abari vurgun gibi markalı hazır köstekler mi daha başarılı oluyor yoksa daha çok markasız meralarda satılan el yapımı köstekler mi daha iyi iş yapıyor?

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
tam olarak şöyle bana kurşun 75gr-60 gr kullanacağım diyelim öyle bütün gücümü kullanmıyorum sadece çok nazik şekilde atıyorum abanmaya göre 10 metre az gidiyor sadece ama abanmıyorum bunun için beden misinası ne önerirsiniz hala bir hazır köstek bekliyorum???
bir de size bir şey soracağım sizce böyle abari vurgun gibi markalı hazır köstekler mi daha başarılı oluyor yoksa daha çok markasız meralarda satılan el yapımı köstekler mi daha iyi iş yapıyor?
En büyük etken avcıdır. Takıma verdiğin aksiyon, balığın suyunu bulma, suyu bulunca çapariyi doldurmaya çalışma gibi zamanla gelişecek beceriler önemlidir.

Takımına uyan en ince bedenli çapariyi kullanmalısın. En inceyi kullanacağım derken saç baş yıkmanı da istemem.
Etrafını inceledikçe, balık yakaladıkça sen de ustalaşacaksın.

Çapari açıldıktan sonra ikinci defa kullanılması çok zor olan bir av aracıdır. Bazen açarken bile çöp olur. Bu nedenle hem gittiğin avlaktaki satıcıdan oraya uygun olanlardan alabilir, hem vurgun çapari gibi bu işi profesyonelce yapanlardan alabilir ve hem de ilk mesajımda belirttiğim malzemeleri toplayarak kendi çaparileri i üretebilirsin. Ava gittikçe neyin iyi olduğunu da göreceksin.
Rast gelsin.

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çapari takımlarında belirtilen kurşun ağırlıkları, o takımın sörf atış tekniği atış değerleri değildir.