Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Okuma Raw2 55

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında SertaçBatmaz tarafından paylaşıldı.

1. SertaçBatmaz

SertaçBatmaz Yeni Üye

Herkese merhabalar,

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir makine hakkında siz değerli arkadaşlarımdan ve üstadlarımdan bu makinenin hangi amaçlı kullanılacağı konusunda yardım beklemekteyim.

Amacım bir surf takımı kurmak. Bölge ege bölgesi. Hedef Balık kefal, levrek, karagöz, mırmır, çupra)

Kamış olarak Okuma Elettra 4,20 - 180gr (ağırlık 483gr)
    Makine Okuma Raw - II 55 (ağırlık 510gr)

Raw II 55 i bu kamışla kombine etmem uygunmudur. Forumda ve internet üzerinde birbirinden farklı bir çok konu okudum. Güzel bir jig makinesi olduğunu da okudum, surf makinası olarak kullanılabileceğinide. Bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle...

*Kamış henüz satın aldığım bir kamış değildir. Okuma salina 4,20 - (100-200 ) 480gr diğer tercihimdir. Sadece bu marka ve modellere bağlı değilim. Farklı marka ve model önerilerinize de açığım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Mektupla ve bestofwesd bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. bestofwesd

bestofwesd Aktif Üye

öncelikle @coner abimizin engin bilgi ve tecrübelerini duymak isteriz :) Ben kendisini RAW uzmanı olarak görüyorum :)
    bende bu makinaya sahibim vede çok memnunum , Surf konusunda mesafe anlamında ne kadar fark var anca bir önceki makinam Custom Black CB_60 ile kıyaslayabilirim.
    ben her iki makina ile aynı mesafeye atış yaptım rahat rahat. ha ben iyi bir atışcı mıyım orası soru işareti tabi :)
    ustalar devreye girer ise bizde bişeyler öğreniriz bahane ile

Mektupla ve SertaçBatmaz bunu beğendi.
  4. Kubix

Kubix Aktif Üye

Salina kamış sağır kalacaktır yemli av için. Daha hassas kamışlara bakmanızı tavsiye ederim.
    Ben lineaeffe spirit surf kullanıyorum. Çapari ve yemli avlarda gayet memnunum. E tabi bütçe meselesi daha iyileri de var.

Raw 55 fazlasıyla işinizi görecektir.

Mektupla, SertaçBatmaz ve bestofwesd bunu beğendi.
  5. SertaçBatmaz

SertaçBatmaz Yeni Üye

@bestofwesd @Kubix ilginiz ve yorumlarınaza çok teşekkürler. @Kubix tavsiyenizi mutlaka dikkate alacağım.
    İncelediğim kadarıyla bu soru hep bir kafa karışıklığı "Raw II 55"
    Değerli bilgi ve tecrübelerinizi bekliyoruz.

bestofwesd bunu beğendi.
  6. Kubix

Kubix Aktif Üye

Raw 2 çok fazla kullanmadım. Birkaç kere arkadaşımda vardı. Yan yana olta atarken ver bu sefer de ben senin kamışınla atayım" demişimdir. Boğazda kullandığımız için güçlü makineler arıyoruz. TT power kullanıyorum şuanda. Güç olarak aşağı yukarı denk diyebiliriz ikisine... Biri yavaş biri hızlı vs vs. Fiyat performans açısından kesinlikle iyi makineler.

Egede saroz körfezinde bende av yapıyorum ara sıra. Yazlıktaki komşulardan emekli abilerimiz var. Yemli çok levrek avı yapmasalar da kıyıdan yemli ve tekne ile av yapıyorlar. Çok nadir kiloluk balık denk getirdiklerini gördüm. En güçlü makineleri okuma ceymar 55.
    Raw 2 ceymardan çok daha güçlü bir makine. Buna göre siz değerlendirin.

bestofwesd, SertaçBatmaz ve Mektupla bunu beğendi.
  7. Fisher07

Fisher07 Aktif Üye

Okuma Elettra 4,20 - 180gr (ağırlık 483gr) yemli beklemeli avlar için çok güzel bir kamış. slim ve hafif olması ayrıca hassasiyeti gayet güzel! 180 gr atarlı olanıyla defaşarca atış yaptım, almak için 180 gr olanını bulamayınca 150gr atarlısını aldım ve çok memnunum tavsiye ederim.

SertaçBatmaz ve bestofwesd bunu beğendi.
  8. bestofwesd

bestofwesd Aktif Üye

Aklima şöyle bişey geldi makinalar ve onlara uygun kamislar diye bir listeleme yapsak.
    Kriterler bazinda siniflandirsak.
    Mesala raw 2 55 yemli av için şu bogaz için şu tekne için şu gibi

Bu baglamda yeni takim kuracak olanlara baya faydasi olur.

Ayni zamanda liste olusturur iken artilar ve eksiler de konuşulur

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mektupla ve SertaçBatmaz bunu beğendi.
  9. SertaçBatmaz

SertaçBatmaz Yeni Üye

Güzel bir exel dosyasında gramajları uzunlukları halka kaliteleri bilye sayıları vs gibi özelliklerde eklenebilir.

Mektupla ve bestofwesd bunu beğendi.
  10. yeknet

yeknet Aktif Üye

Çok derya deniz bir konu, bir sürü kombinasyon çıkar.

SertaçBatmaz, bestofwesd ve Mektupla bunu beğendi.
  11. sinmur

sinmur Üye

Merhaba,

Raw II surf makinesi gibi kullanılmasına kullanılır ama bir surf makinesi değildir. Ben de sahibim bu makineye. Genel kullanım amacı tekneden yemli ve jig için. Bir surf makinesi ile yan yana getirdiğinizde kafa yapılırının ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Surf makinelerinin kafaları sığ ve erim mesafesini arttırmak için tasarlanmış. Raw II ise daha derin bir yapıya sahip.

Bana sorarsanız amacınız surf tekniği ile avlanmak ise surf makinesi edinin. Spin ile avlanmak ise spin makinesi.

Her makine kendi amacı dışında kullanılabilir ama ne kadar yararı veya zararı olur siz düşünün.

Rastgele.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SertaçBatmaz, melanur ve Dramalı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş