Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Okuma V-system Mi? Yoksa Salina Seaspin Mi?

Morro

Yeni Üye
Adı
Murat Özkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar öncelikle.
Genelde yazları Mersin-Silifke bölgesinde at-çek yapıyorum.Şu an shimano alivio tele slim 300cm 40-80 gr atarlı kamış ve 4000fb ax makina kullanmaktayım.Aslında genel olarak memnunum fakat kamış yüzükleri tek bacak ve kanımca teleskobik olduğundan da ötürü sürekli yüzüklerde yamulmalar oluyor.Ben de malzeme konusunda titiz ve hassas olmandan ötürü illaki kafada bir sıkıntı yaratıyorum.Bu deneyim beni 2 parça ve sağlam yüzüklere sahip bir kamışa yönlendirdi.
Şu an OKUMA SALİNA SEASPİN 300cm 20-60 gr atarlı kamışı almayı düşünüyorum.Boyu ve atarı tam kullandığım materyallere uygun.Fakat aklımın bir köşesinde de SAVAGEAR MPP 90 ve OKUMA V-SYSTEM de var.Asıl tercihim SALİNA.Yüzüklerde hep sıkıntı yaşadığım için salina bana en uygunu gibi görünüyor,sağlamlık açısından güven veriyor.
Gelelim soruma;
Sizce atış mesafesi olarak sizce hangisi daha iyidir? Çünkü bana bir yandan menzil de gerek duruma göre.
Deneyimlerinizi paylaşır,yardımcı olursanız sevinirim.Bol şanslar olsun.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
v systemin teleskopik olanını kullandım ben bu kadar kırılgan bir kamış görmedim, iki parçalısı ise dayanıklıdır gayet güzel kamıştır.
Salina şu an kullandığım kamış, çok memnunum gerçekten iyi ki almışım dedirtti. Orta-sert bir kamış yani erimi güzel tavsiye ederim.
MPP 90 kullanmadım ancak MPP2 10-30 olanını kullandım orta-yumuşak bir kamış diyebilirim. erim konusunda sert bir kamış kadar uzağa atamıyor ancak çok dayanıklı bir kamış ve tabii ki Savage Gear markasının verdiği güven var.

Ben MPP2 15-42 270cm ve Salina 288cm 15-45 arasında kalmıştım. Görüntüsü daha şık diye Salina aldım :) Yani bahsettiğiniz kamışlar sınıfının üst kamışlarıdır hepsi güzel kamışlar.

Soru: Jig kullanıyor musunuz?

Morro

Yeni Üye
Adı
Murat Özkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Paylaşımınız için çok teşekkürler öncelikle.Özellikle salina kullanıyor olmanız,yorumunuzu daha da dikkate almamı sağlayacaktır.Jig kullanmadım hiç.sahilin durumu gereği yüzey iş yapıyor sadece neredeyse.zargana topunun(40 gr)ardına 3 lü raglou takım yapıp atıyorum.levrek girdiği zaman da bazen yem çıkartabilirsek canlı atıyoruz aterna,karides.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Rica ederim ne demek :) 40gr zargana topu falan atacaksanız eğer hiç düşünmeyin salinayı alın derim zira sert bir kamış olduğu için ancak o kaldırır. Salinayı şöyle tarif edeyim, hafif bir surf kamışı gibi. Rapalasını da atar jigini de. Jig sorusunu da bu yüzden sordum, sadece rapala kullanacaksanız mpp veya v system öneririm ancak arada sert aksiyon isteyen jig veya zargana topu atacaksanız salinayı alın derim pişman olmazsınız. Kamışın bir artısı da halkalar fuji halka.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ama keşke kara cuma indirimde alsaydınız ben 280tlye aldım şimdi bakıyorum neredeyse 100tl fark var. Fiyat açısından da aklınızda olsun 280tlye almıştım ben salinayı. şu an aynı site 351tl fiyat yazmış.

Morro

Yeni Üye
Adı
Murat Özkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Rapala neredeyse hiç kullanmıyoruz.SALİNA'nın halkalarında yamulma olmayacağını tahmin ediyorum,benim için kayda değer bir konu ve kamış görüntü olarak da güven veriyor.Atar aralığı da sizin de söylediğiniz gibi bana çok uygun.Şu an kullandığım alivio da (xh) ,spin kamışlara göre oldukça sert.Yumuşak kamışlarda biraz abanırsam kırılacakmış hissi uyanıyor bende ☺.Haliyle de tedirgin tedirgin avın tadı çıkmıyor.

Morro

Yeni Üye
Adı
Murat Özkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Haklısınız.kara cuma kaçtı maddi imkansızlıklardan.Eğer haber kaynakları doğruysa,mayıs gibi yine indirim olacakmış.artık o dönemi bekleyeceğim.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Rapala neredeyse hiç kullanmıyoruz.SALİNA'nın halkalarında yamulma olmayacağını tahmin ediyorum,benim için kayda değer bir konu ve kamış görüntü olarak da güven veriyor.Atar aralığı da sizin de söylediğiniz gibi bana çok uygun.Şu an kullandığım alivio da (xh) ,spin kamışlara göre oldukça sert.Yumuşak kamışlarda biraz abanırsam kırılacakmış hissi uyanıyor bende ☺.Haliyle de tedirgin tedirgin avın tadı çıkmıyor.
Eğer rapala atmıyorsanız ve sert, ağırlık kaldırabilen kamışlar arıyorsanız buna da bir bakın derim. Pahalı kamışlar 500tl civarı fiyat var ancak atar ağırlıkları size daha uygun gibi sanki.

*Savage Gear Salt 1DFR Shore Jigging
opsiyonlar:
1) 274cm 40-80
2) 274cm 60-120
3) 274cm 80-150

*Savage Gear Salt 1DFR Distance Spin
1) 305cm 100gr.a kadar atar
2)366cm 120gr.a kadar atar

Morro

Yeni Üye
Adı
Murat Özkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Mehmet hocam önerdiğiniz kamışları inceledim.savage gear ın distance spin kamışını bilmiyordum.bizimkisi insan aşık olunca gözü başka birşeyi görmez ya ,o hesap olmuş :) kararım kesin gibi duruyor.
Salinanın 2.elini aradım da genelde 15-45 gr atarlıları tutuluyor sanırım,onlara denk geldim.Bir tane bulabildim 300cm 20-60gr atarlı,satıcı 2-3 defa kullandığını yazmış,fotoğraflarını da koymuş,sıfır ayarında vs.diye belirtmiş.Fiyat 225 tl yazmış.Sizin fikriniz nedir?