Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Olta İle Tatlı Su Kefal Avı

ismail talay

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
113
Tepkime puanı
8
Puanları
16
Yaş
46
Adı
ismail talay
Değerli arkadaşlar benim için, olta ile balık avlarının vazgecilmezi olan tatlı su kefali avı hakkında bildiklerimi sizlere aktarmak istiyorum.
Kasna; göllerde de yaşamakla beraber genellikle ülkemizin hemen hemen tüm akarsularında en yaygın olan balık türüdür diyebilirim.

MAYIS ayının ortalarında olta ile avlanma zamanı başlar fakat havaların ısınmasına parelel olarak daha erken de yakalamak mümkündür. Tatlı su Kefali yakalamak için , avlanacağımız akarsunun genişliği ve ağaçlık olup olmaması göz önünde bulundurularak , 3 , 3.6 , 4, 4.5 metre uzunluğunda porselensiz hafif ve mümkünse en ucu ''hassas'' olarak adlandırılan kamışlar tercih edilmelidir . Kasna avında makinalı bir kamışa gerek duyulmamakla beraber , meps eşliğinde makinalı takımlarla da dönem dönem iyi sonuçlar alınabilir . Fakat en etkili yöntem yukarıda belirttiğim kamışlarla AT-ÇEK tekniğidir , adı üzerinde bu avda kamışla fazla manevra yapıldığı için hafif kamışlar tercih edilmelidir.Kasnanın, mevsime ve günün durumuna göre canlı yem ayırt ettiği de tecrübelerimle sabittir. Genellikle kolay olduğu için tercih edilen yem SOLUCAN dır. Bu yemin kullanımı, çekirgenin bulunamadığı zamanlarda gerçekleşir ancak çekirge varsa solucan kullanmak yersizdir.Çekirge ninde çeşitliliği göz önünde bulundurulursa , her çekirge yem değildir, vücudu küçük kanatları renkli ve uzun olanlar daha etkilidir. Solucan ve Çekirge kullanmayı kıyaslarsak çekirgenin performansı neredeyse üç kat tır.


Kurbağa da iyi bir kasna yemidir. Özellikle ağustos aylarında boyu 1-2 cm olan küçük kurbağalar kasna için vazgeçilmezdir ve bu yemle avlanacak balıkların ebatları genelde büyük olur.Balığa çıkmadan önce ekipman hazırlığı ve oltamızın kasna avına göre hazırlanması çok önemlidir. Akarsunun durumuna göre sectiğimiz kamış boyundan 60 cm. uzun 23-25 mm sağlam bir misanayı kamışımıza bağlayıp , büyüklüğü 1-1.5 cm hafif bir gezer şamandıra yı misinaya takmalıyız , kasna avı için en uygun olan iğne çekirge ve solucan kullanacaksak 6-7 no, kurbağa kullanacaksak 4-5 no olmalıdır. Kasna avının takımında her hangi bir ağırlık kullanmaya gerek yoktur zira ; AT-ÇEK tekniğiyle yemin su üzerinde yüzdürülmesi çok iyi sonuç verir.Kasna avı günün her hangi bir zamanında yapılabilir ancak genellikle akşamüzeri en etkili zamandır. Bulunduğumuz akarsuda akıntı yönüne doğru ilerleyerek av yapılmalıdır. olta atarken güneşi arkamıza almak avantaj sağlayacaktır. Durgun suda bekleyerek sonuç almak zordur. Ancak akar diye nitelendirdiğimiz derinliği maksimum 50 cm olan hafif akıntılı yerleri secmeli ve mümkün olduğu kadar gizlenmeliyiz ve sessiz olmalıyız ,aksi halde balık yakalamak güçleşecektir.


Yemi atmamız gereken yer genelde 6 mt. uzak olmalı , yumuşak bir şekilde oltamızı sallamalı , mümkünse küçük bir ''ŞIP '' sesini aşmayacak şekilde atış yapmalıyız. Elimizin gerginliğini ayarlamak yemin şamandıradan önce suya düşmesi açısından önemlidir. Balık hareketli olduğu zamanlarda genelde şamadıraya kafa atar şayet durum böyle ise sanslısınız demektir. Bu durumda şamadıraya balık saldırır saldırmaz yemi sudan kaldırmadan , yeme su üzerinde çizgi çizdirecek şekilde 1-1.5 mt. sürükleyip sonrada yarım metre kadar geri salmanız ve o an çekmeniz yeterli olacaktır . Bu Yöntem biraz tecrübe gerektirir. Yeni başlayanlar ise yem suya düşer düşmez bir miktar yüzdürdükten sonra kendi haline bırakıp . şamadırayı takip ederek kasna yakalayabilir.

Yılın her ayı, avlanmanın Tamamen yasak olmadığı akarsularda olta ile avlanması serbest olan TATLI SU KEFALİ genelde ekonomik değer ifade etmez , ancak oldukça lezzetlidir. İşte yakalanan kasnaların en güzel hali ..

RASTGELE DOSTLAR , İĞNENİZ KESKİN OLSUN ..

İsmail TALAY
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

muratmurat

Aktif Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
211
Tepkime puanı
38
Puanları
28
Yaş
57
Konum
İstanbul
Adı
MURAT TOMRUK
paylaşımların için teşekkür ederim
 

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,743
Puanları
113
Yaş
36
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çok güzel doğayla içiçe bir av şekli tebrik ederim ayrıca teşekkürler bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için:)
 

horasanlı

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
735
Tepkime puanı
18
Puanları
18
Yaş
39
Konum
Pendik Güzelyalı
Adı
Sinan AVCI
Tebrik ederim çok güzel bir av olmuş balıklarda şahane görünüyor. Manzara güzel, ortam güzel, birdee balık olunca daha bi güzel oluyor. Afiyet olsun.
 

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,210
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
41
Adı
Enis
paylaşım için teşekkürler afiyet olsun
 

sokrates

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
484
Tepkime puanı
8
Puanları
18
Yaş
48
Konum
Kastamonu/Cide
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
İsmail seni ve ekibini tebrik ederim harika bir gün geçirmişsiniz değerli bilgiler vermişsin faydalı olacağına eminim teşekkürler.
 

ORKA

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
106
Tepkime puanı
4
Puanları
18
Adı
ORHAN KAYNAR
tebrıkler guzel eglencelı goruntuler keyıflı bı paylasım olmuş rasgelsın
 

avcı_55

Yeni Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
16
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Yaş
53
Adı
Adınızı Soyadınız
Alaattin IŞIK
Güzel bilgiler.
Teşekkürler.
 

C@feran

Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
89
Tepkime puanı
5
Puanları
8
Yaş
43
Konum
Ankara
Adı
Cafer Karslı
Çok değerli bilgiler.
Paylaşım için teşekkürler.
 

katipoglu

Aktif Üye
Katılım
28 Şub 2014
Mesajlar
261
Tepkime puanı
303
Puanları
63
Yaş
36
Konum
İzmir
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yemli kasna avı için açılmış bu eski konuyu biraz hortlatmak istedim.
Benimde İzmir Kemalpaşa bölgesinde gittiğim akarsular fotoğraftakilere benzer hatta daha da ufak boyutlarda denilebilir.
Bunun gibi kurt, pire, böcek, sinek, kurbağa'sı bol yerlerde sahte yemlere sonuç alınamıyor.
Ben 180cm hafif Spin kamış, 30'luk makina, Sufix 0.28 misina kullanıyorum.
1-3 gr Gezer kurşunlu çift iğneli takım kullanıyorum.
Henüz Çekirge mevsimi olmasada sineklik yardımı ile 5-6 tane yakalıyorum.
Ancak ben kullananlardan gördüğüm kadarıyla kolunu kanadını koparıp iğneye takıyorlar.
Duyduğum kadarıyla başka bölgelerde tavuk ve hindi ciğeri ile avlananlarda varmış.
Aslında bende bu konuda deneme yapmak istiyorum. Yem = Vakit
Elimde 0-1-2-3-4 numara döner kaşıklarım var Mepsslerden.
Ayrıca Crankbait ve Silikon sahtelerimde olmasına karşın bunlardan çok nadir sonuç aldım.
Sahteler yem kıtlığının olduğu yaz aylarında balık olduğunu tahmin ettiğim havuzlaşan göletlerde iş görebiliyor.
Ancak bahar dönemlerinde börtü böceğin kurbağaların larvaların fazlalaştığı sırada sahteye gelmiyorlar.