Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

önden kalama mı arkadan kalama mı

lvlualliml3ey

Yeni Üye
Adı
orhan aydın
40 lık makara biraz daha büyük olduğundan 30 luk makara daha hızlı sarsa bile bir turdaki misina sarım kapasitesi olarak daha üstün yada çok yakındır. Düşük devirli makinaların torku hızlı devirli makinalara göre yüksek olsa dahi bence asıl etken makinanın kalitesidir. Makinada kullanılan rulmanlar ve dişlilerin kalitesine göre makinanın çeker gücü artar yada azalır. Kıyıdan levrek avlarında kullandığımız makinaları 2500 ile 4000 lik makaralar arasından seçmekteyiz bunun sebebi ise yorulmadan daha fazla av yapabilmek. Bu küçük makaralarda sahteye aksiyon verebilmek için misina sarım miktarı önem taşımakta dolayısıyla devir yükselmekte. Ancak şuda bir gerçek aynı teknolojinin kullanıldığı 2500 lük bir makina ile 4000 lik bir makina arasında çeker gücü olarak büyük sayılabilecek farklar olabilir. Tabi buradada farklı bir durum var örneğin ben genelde 0,30 mm Stroft GTM misina kullanıyorum çekeri ise 8 kg , yıpranma , ıslaklık gibi durumları düşününce ben hesabımı 5 kg'a göre yapıyorum bu durumda kullandığım makinanın çekerinin 10 kg olmasının bir önemi yok bence. (ama tabi bir Stellaya da hayır demem :D ) Bu durumda avcı kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir karar vermeli mesela boğazda avlanırken akıntı nedeniyle devri düşük , torku yüksek makinalar kullanmaktayız ama boğazda hiç 5 kg lık balık yakalamıyoruz , ağır kurşun , akıntının gücü , uzak atış zorunluluğu gibi etkenler bizleri buna zorlamakta.
ramazan bey açıklamalarınızdan ve yardımlarınızdan dolayı tşkrler.
benim avlandığım bölgede oldukça iri sayılabilecek trofeler var. bu yaz 5 kilo civarı vardır taktığım ama suya geri verdiğim levrek. o bölgede daha büyükleri de var bundan eminim. 7-8 kilo civarı daha da büyük olabilir bu tür levreklere takan arkadaşlar oldu başarılı olamadılar. ama bu büyüklükte bir levreğin çok fazla çırpınmadığı misinaya ve takıma baskı yaptığı yönü doğrultusunda asıldığını söylüyorlar. kalama ayarı makinanın gücü misinanın kuvveti böyle bir durumda çok önemli gibi görünüyor.
sizden bilginiz dahilinde okuma trio 55 s makina hakkında yorumlarınızı bekliyorum 30 luk ve 40 lıkları bitmiş.

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Arkadan kalamalı makina ....

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Açıkcası Okuma Trio ile ilgili çok bilgim yok. Kullanan arkadaşlarım ip kullanımına uygun olmadığını söylüyor. Bunun dışında ben Okuma markasının makinalarının ince işlik açısından baktığımda sevmesem bile sağlamlığına güvenirim , ömür boyu garanti verebilen bir firma.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
ramazan bey açıklamalarınızdan ve yardımlarınızdan dolayı tşkrler.
benim avlandığım bölgede oldukça iri sayılabilecek trofeler var. bu yaz 5 kilo civarı vardır taktığım ama suya geri verdiğim levrek. o bölgede daha büyükleri de var bundan eminim. 7-8 kilo civarı daha da büyük olabilir bu tür levreklere takan arkadaşlar oldu başarılı olamadılar. ama bu büyüklükte bir levreğin çok fazla çırpınmadığı misinaya ve takıma baskı yaptığı yönü doğrultusunda asıldığını söylüyorlar. kalama ayarı makinanın gücü misinanın kuvveti böyle bir durumda çok önemli gibi görünüyor.
sizden bilginiz dahilinde okuma trio 55 s makina hakkında yorumlarınızı bekliyorum 30 luk ve 40 lıkları bitmiş.
Balığı çeken şey makine değil, kamıştır.
Bu kaliteli bir makina kullanmaya gerek yoktur düşüncesi oluşturmasın sakın. Kaliteli makinalar her zaman avantajlıdır. Balık misina alırken dişli sıyırması, çevirirken kolun elimizde kalmasını, misinanın sürtünmesi nedeniyle atkı teli üzerinde yuva oluşturup misinayı koparmasını istemiyorsak kaliteli ürünler kullanmalıyız.
3 kg drag değeri olan bir makinaya 5 kg çekerli misina sardığınızı ve bu takıma da 8 kg lık bir balık vurduğunu düşünelim.
Kaloma tamamen kapalı olsa bile balık kaçmaya çalışırken makinanızdan misina sağacak ve misinanıza da artı bir yük binmeyecek. B>lık 3kglık yükü sonsuza kadar taşıyamaz. İşte balığın soluklanmak için durduğu noktada kamışla balığı çekecek ve oluşan boşluğu da makina ile saracaksınız. Balık durduğunda siz, hareketlend,ğinde de o misinayı çekecek ama yorulacak.
Bu tecrübedir. En çok yapılan yanlışımızda kamışı suya paralel tutup tüm yükü makinaya ve kamışa bindirmektir ki bu durumda kaçınılmaz son oluşur ve balık kaçar.

Elinizde 10 kg drag değeri olan bir makina ve 7 kg çekerli bir misina olduğunu ve yine 8 kglık balık vurduğunu düşünelim. Eğer kalomanız tamamen kapalıysa balığın vurduğu ilk anda 7 kg çekerli misinanız biraz esneyip düğümünden kopabilir.

Cazador

Aktif Üye
Adı
tayfun dinc
Spinde ben önden kalama tercih ediyorum, ağırlık farkı var sanıyorum azda olsa,önden kalama bir makina biraz daha hafif oluyor,hem alışınca önden kalamayı da gerekirse çok rahat av sırasında kullanabiliyorsun,arkadan kalama makinalar bazı özel avlarda tercih edilebilir belki.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
İşte balığın soluklanmak için durduğu noktada kamışla balığı çekecek ve oluşan boşluğu da makina ile saracaksınız.
''İhtiyar Balıkçı'' bu hikaye kitabını hemen hemen herkes okumuş veya duymuştur. Yukarıda anlattığınız teknik bu hikayenin yazarı Ernest Hemingway tarafından uygulanmış ve Hemingway yöntemi olarak litaratüre geçmiştir. Her teknikte yada her balığa uygulanmasa da oldukça başarılı ve etkili bir metodtur.
En çok yapılan yanlışımızda kamışı suya paralel tutup tüm yükü makinaya ve kamışa bindirmektir ki bu durumda kaçınılmaz son oluşur ve balık kaçar.
yazılanların tamamanının altına attım imzamı.

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Balığı çeken şey makine değil, kamıştır.
Bu kaliteli bir makina kullanmaya gerek yoktur düşüncesi oluşturmasın sakın. Kaliteli makinalar her zaman avantajlıdır. Balık misina alırken dişli sıyırması, çevirirken kolun elimizde kalmasını, misinanın sürtünmesi nedeniyle atkı teli üzerinde yuva oluşturup misinayı koparmasını istemiyorsak kaliteli ürünler kullanmalıyız.
3 kg drag değeri olan bir makinaya 5 kg çekerli misina sardığınızı ve bu takıma da 8 kg lık bir balık vurduğunu düşünelim.
Kaloma tamamen kapalı olsa bile balık kaçmaya çalışırken makinanızdan misina sağacak ve misinanıza da artı bir yük binmeyecek. B>lık 3kglık yükü sonsuza kadar taşıyamaz. İşte balığın soluklanmak için durduğu noktada kamışla balığı çekecek ve oluşan boşluğu da makina ile saracaksınız. Balık durduğunda siz, hareketlend,ğinde de o misinayı çekecek ama yorulacak.
Bu tecrübedir. En çok yapılan yanlışımızda kamışı suya paralel tutup tüm yükü makinaya ve kamışa bindirmektir ki bu durumda kaçınılmaz son oluşur ve balık kaçar.

Elinizde 10 kg drag değeri olan bir makina ve 7 kg çekerli bir misina olduğunu ve yine 8 kglık balık vurduğunu düşünelim. Eğer kalomanız tamamen kapalıysa balığın vurduğu ilk anda 7 kg çekerli misinanız biraz esneyip düğümünden kopabilir.
Büyük balık yakalamanın en dogru yolu.

Şeref Abi benim aklıma takılan bir mevzu var. Kalama ayarı makarada 200 metre misina varken yapildiginda makarada 50 mt. misina kaldığında da aynı değerde midir acaba yada bu konu onemsemeyecek kadar az mi fark olur?

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Büyük balık yakalamanın en dogru yolu.

Şeref Abi benim aklıma takılan bir mevzu var. Kalama ayarı makarada 200 metre misina varken yapildiginda makarada 50 mt. misina kaldığında da aynı değerde midir acaba yada bu konu onemsemeyecek kadar az mi fark olur?
Tecrübem bu soruyu yanıtlamaya yetmez ama teorik olarak bakarsak balığın makaradan sağdığı misina miktarı arttıkça esneme de artacağından makinaya binen yük gittikçe azalacaktır.
İp misina kullanımında ise monofilamente göre daha fazla baskı hisedilir diye düşünüyorum.

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Tecrübem bu soruyu yanýtlamaya yetmez ama teorik olarak bakarsak balýðýn makaradan saðdýðý misina miktarý arttýkça esneme de artacaðýndan makinaya binen yük gittikçe azalacaktýr.
Ýp misina kullanýmýnda ise monofilamente göre daha fazla baský hisedilir diye düþünüyorum.
Tesekkur ederim , esneme olayı aklïma gelmemişti. :)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
En çok yapılan yanlışımızda kamışı suya paralel tutup tüm yükü makinaya ve kamışa bindirmektir ki bu durumda kaçınılmaz son oluşur ve balık kaçar.

Buradaki kamış misina olmalıydı.
Kamışa yük biniyor olması ilk yazdıklarımla zaten çelişiyor.