Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Orfoz Balığı ve Av Teknikleri

Arif

Aktif Üye
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
417
Tepkime puanı
127
Puanları
43
Yaş
51
Konum
İzmir
Adı
Arif
Kan Grubu
A Rh Pozitif


ORFOZ BALIĞI

Perciforınes Serranidae

Epinephelus gigas

Hani türünden ve Serranidae familyasından olan orfozun bilimsel adı Epinephelus gigas’tır. Boyları 60cm. ile 120cm. arasında değişen orfozların 30-50 kiloluklarına rastlanır. Ege ve Akdeniz balığıdır. Saroz Körfezi ve Çanakkale Boğazı dışında Ege’ ye açık sularda bulunur. Karaiblerde, Güney Atlantik kıyılarında 120-300 kg. arasında olan, çok büyük cinsleri vardır. Sualtı sporu yapanların en büyük aylarından biri olan, son derece güçlü bir balıktır. Çanakkale ve Ege Adaları civarında “rofoz” diye adlandırılır.
Orfoz balıkları taşlık ve mağaralık yerlerde yaşarlar. Yaz aylarında kıyıya yaklaşan orfozlar kışın 300-400 metrelik sulardaki kayalıklarına, kovuklarına çekilirler. Derileri kalın ve serttir. Gövdesi koyu gri veya kahverengi olup üzerinde sarımtırak lekeler bulunur. Karnı daha açık kahverengidir. Dişleri fırçayı andırır, ağzının içi turuncu renktedir.

Orfoz avı, tekne demir üstündeyken zokalı kalın takımla veya çift göz iskandilli takımla, tekne hareket halindeyken, dip sürütmesi takımıyla, yapay balık veya yapay sübyeli takımla sırtı çekmek suretiyle yapılır. Bırakma veya ağla da avlanılabilir.
Zokalı ve çift göz iskandilli takımlarda kullanılan başlıca yemler, iri karides, bütün sübye, ahtapot parçası, uskumru vonosu ve yarımgöz halinde kesilmiş akyemlerdir. Her avda olduğu gibi yemlerin taze olması daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Orfoz çok güçlü bir çeneye sahiptir. Oltaya atladığı zaman yemi kapıp süratle taşına doğru kaçmak ister. Tasmayı atıp bu hareketine fırsat vermeden biraz direnerek 5-8 kulaç kadar tekneye çekilebilirse çevresinden uzaklaştığı için çaresiz kalır. Aksi takdirde yemi kaptığında boşluk verilirse süratle kayalar arasındaki kovuğuna girer ve kafa kısmını şişirerek çıkmamakta direnir. Bu şartlar altında balığı taşından çıkarmak mümkün olmaz. Ege ve Akdeniz’de orfoz avında, böyle bir hal karşısında, balıkçıların bezden küçük bir torbaya göztaşı ve iskandil koyarak orfozun girdiği oyuğa indirdikleri ve eriyen göztaşının yardımıyla balığın kendini koyvermesi sonucu taşından çıkardıkları söylenmektedir. Balık kullanılarak tekneye yaklaştığında çok iri bir kakıçla veya göz çukurlarına parmakları sokup buradan tutmak suretiyle sandala alınır. Amatör balıkçının dikkat edeceği husus elini balığın galsamasından içeri sokmamasıdır. Orfozun galsamaları ve opercul kenarı jilet gibi keskin olduğu için el bir anda kesilir ve kan içinde kalır.

Orfoz Avı

Tekne demir üstündeyken yapılan avda iki tür takım kullanılır.
a) Zokalı takım
b) Çiftgöz iskandilli takım

a) Zokalı Takım

Takımın olta kısmını teşkil eden 100 kulaç uzunluğunda, 100 veya 120 no. misina, kelebeğe (mantara) sarıldıktan sonra boş ucu 4 cm’lik çok kuvvetli bir fırdöndüye bağlanır. Misina açık yeşil veya sarı renkte ve sert olursa daha iyi sonuç verebilir. Misinanın boş ucu fırdöndüye bağlandıktan sonra boş halkasına 1 kulaç uzunluğunda 100 veya 0.80’lik beden takılır. Bedenin diğer ucu 80 - 90 gr. ağırlığında iki tarafı fırdöndülü kıstırmanın bir fırdöndüsüne bağlanır. Diğer fırdöndünün boş gözüne 1/2 kulaç uzunluğunda 0.80 veya 0.70 no. misina kös- tek olarak takılır. Kösteğin ucuna da 40-50 gr. ağırlığında ve ucunda 9/0 iğnesi olan bir zoka takılır. Bu zoka torik avında kullanılanın aynıdır.
Kerteriz alınıp av mahalline gelindiğinde, demir av yerinin daha ilerisine atılır. Bunda maksat olta suya koyverildiğinde sularla sürüklenen zokanın tam av mahallinin üstüne ulaşmasıdır. Dip bulunduktan sonra av yerinin taşlık olup olmadığı kıstırmanın dibe çarpmasıyla bir kez daha kontrol edilir. Dip kayalıksa, olta 3 kulaç yukarı alınır. Bu durumda yemli zoka dipten 1/2 kulaç yukarda yüzecektir. Bu mesafeyi kaybetmeden olta zaman zaman biraz çekilip biraz bırakılmak suretiyle balık beklenir.

b) Çiftgöz İskandilli Takım

Takımın olta kısmını teşkil eden 100 kulaç uzunluğunda 100 veya 0.90 kalınlığında misina mantara sarıldıktan sonra boş ucu 4 cm’lik bir fırdöndüye bağlanır.
Fırdöndünün boş halkasına 1 kulaç uzunluğunda ve 0.80’lik, bedeni teşkil eden misina bağlanır. Bedenin boş ucu 4 cm’lik bir fırdöndüye daha takıldıktan sonra 1/2 kulaç uzunluğunda ve 0.80’lik bir ek beden fırdöndünün boş halkasına bağlanır. Ek bedenin diğer ucu 90 gr. ağırlığında çift gözlü bir iskandilin boş gözüne takılarak 0.70 kalınlığında ve yine 1/2 kulaç uzunluğundaki kösteği oluşturan misina, iskandilin diğer gözüne takılır. Kösteğin baş ucuna da 9/0, çelik bir iğne bağlanıp takım tamamlanır.
Av mahalline gelinip demir attıktan sonra olta suya koyverilip iskandilin dibi bulması beklenir. İskandil dibi bulduktan sonra olta 2.5 kulaç yukarı alınıp balık beklenir.

Tekne hareket halindeyken yapılan orfoz ayında da iki tür takım kullanılır.

a) Dip sürütmesi
b) Sırtı

Dip Sürütmesi ile Orfoz Avı

Bu takım sinarit, akya gibi balıkların avında kullanılan takımla hemen hemen aynıdır. Dolayısıyla orfoz için kullanılırken bu tür balıkların da yakalanması mümkündür.
Motorla sulara karşı çok ağır yolla seyrederken takımın iskandilinin mümkün olduğu kadar apikoda kalmasına, taşlık dibe tık tık vurmasına ve ilişkenlere takılmamasına dikkat ederek kullanılması lazımdır.
Av mahalli birden derinleşen kayalık, taşlık ve mağaralık yarbaşlarıdır. Motoru kullanan bazen rölantide, bazen de motora hafifçe yol vererek oltayı kullanan arkadaşına yardımcı olur. Gün ağarırken ve güneş batarken yapılan av daha verimlidir. Takımın ucuna istenirse çıplak iki iğne veya üçlü iğne taşıyan 4 no. Fransız kaşık da bağlanabilir.
Tek veya çift çıplak iğneli takıma da yemler iğneleri iyice örtecek şekilde takılmalıdır. Bütün olarak sübye, uskumru vonosu, büyük parça halinde ahtapot, yarım göz kesilmiş akyemler bu takımda kullanılır.
Av mahalline gelindiğinde yemlenmiş köstek denize salınır, üçlü fırdöndünün ve iskandilin bulunduğu kısma gelince-bu bölüm hafifçe ileri doğru atılarak kösteğin üçlü fırdöndüye sarması önlenir. Olta yavaşça dibe indirilerek iskandilin dibe dokunması beklenir ve iskandil apikoda bırakılıp dibe sürtülerek av mahallinde çok ağır yolla gezilir.
Balık yakalandığı anda yol isteyebileceği için oltadan en az 10 - 15 kulaçlık misina sandala sağılır.
Av sırasında misinayı ele sarmamak lazımdır. Hazırlanan takımda iskandilin üstünde 3 cm. ‘lik bir fırdöndü mevcuttur. Bu gerek iskandile bağlı misinanın gamını almasını, gerekse iskandil taş arasına takılırsa kolay çıkmasını sağlar. Balık yeme atlayıp kaptığı anda iskandili havalandırır. Önce oltada bir boşluk ve akabinde sert bir vuruş hissedilir.
Orfoz karakter itibariyle yemini kapıp taşına kaçan bir balıktır. Bu hareketine mahal vermeden derhal çok kuvvetli bir tasma atıp süratle oltanın sandala doğru 5-6 kulaç çekilmesi gerekir. Bu sırada motoru kullanan kişi balığın üstüne doğru dönerek motoru rölantiye alıp arkadaşının balığı sandala daha rahat çekmesini sağlar. Gerekirse motora yol verip üstüne de gidebilir. Balık sandala yaklaştırıldığında çok iri bir kakıçla veya gözlerine baş ve işaret parmaklarını sokup bastırmak suretiyle içeri alınır.

Takımın Yapılışı

100 kulaçlık 0.80 kalınlığında misina kelebeğe sarıldıktan sonra boş ucuna 3 cm. ‘lik bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne 2 kulaç uzunluğunda 0.70’lik bir beden takılır. Bedenin diğer ucu ise 4 cm.’ lik üçlü fırdöndünün birinci gözüne bağlanır. 0.80’lik 1/2 kulaç uzunluğundaki bir misina da üçlü fırdöndünün karşı gözüne takıldıktan sonra, misinanın boş ucuna 3 cm.’ lik bir fırdöndü, bu fırdöndünün de diğer ucuna kısa bir misina bağlanıp ucu kasalanır. Bu kasaya da 160-200 gr. ağırlığında bir iskandil takılır.
Fırdöndünün üçüncü gözüne 2 kulaç uzunluğunda 0.60’lık bir misina bağlandıktan sonra misinanın boş ucu 3 cm.’lik bir fırdöndüye takılıp 4 kulaç uzunluğunda, 0.60’lık bir köstek bu fırdöndünün boş halkasına bağlanır. Kösteğin ucuna da 9/0 çıplak bir iğne takılır. Takım hazırlanırken düğümlerin çok iyi oturmasına dikkat etmek lazımdır.

Sırtı ile Orfoz Avı

Sırtı, Ege ve Akdeniz balıkçılarının bu tip takıma verdikleri isimdir. Diğer bölgelerde ise kaşık takımı, seğirtme takımı diye adlandırılır. Sinarit, orfoz, lahoz, akya, deniz turnası, levrek gibi daha çok Ege sularında yaşayan balıklar için kullanıldığından ve Ege’ye has olduğundan “sırtı” ismini kullanıyoruz. Bu takımla avlanmayı da yine bölgesel söyleyiş biçimini koruyarak “sırtı çekmek” diye adlandırıyoruz.
Sırtı değişik ağırlıklarla, değişik canlı ve yapay yemlerle hazırlanabilir. Önemli olan dibi taşlık olan suların derinliği, motorun seyir sürati ve takıp ettiği yol ile amatör balıkçının sahilleri ve avlayacağı taş balıklarının yuvalandıkları bölgeyi iyi tanımasıdır. Çok kıyı yollu gidiliyorsa kıstırmalar azaltılır, daha derin sularda seyrediliyorsa takım kıstırma ilave etmek suretiyle ağırlaştırılıp yapay yemin daha dipte yol alması sağlanır.
Birinci fırdöndüden itibaren olta bölümünden 30 kulaç misina suya bırakılır ve dibe takılma olduğu takdirde olta 5 kulaç kadar içeri alınıp motora biraz hız verilir. Çok iri balığın atlayabileceği hesaba katılıp takımın olta kısmı 100 no., ek bedenleri 0.80, köstek bölümü ise 0.70 olarak kalınlaştırılır.
Bu tip takımda misinaların ve fırdöndülerin çok sağlam olması, düğümlerin iyice oturtularak atılması, kıstırmaların deliklerine kibrit çöpü sokulup dibinden kırılarak misina üzerinde sabitleştirilmesi gerekir.
Sırtıda kullanılan yapay yemlerin başında Rapala marka yapay balıklar gelir. Bunlar tek, çift veya üç parçalı olarak balsa ağacından imal edilmiş olup, ucunda dalıcı kaşık veya yüzücü kaşık alt ve diplerinde iki veya üç adet üçlü iğne taşırlar.
Renkleri sarı-kırmızı, yeşil-gümüşi, mavi-gümüşi (kolyozu andıran çizgileri vardır), gümüş rengi vs.’ dir. Tek, çift veya üç parçalı olan bu yapay balıklardan başka sübye şeklinde çeşitli renklerde, çift veya tek iğneli, plastikten mamul yapay yemler de sırtıda kullanılmaktadır.

Takımın Yapılışı

120 kulaç 0.80’lik misina kelebeğe (mantara) sarıldıktan sonra ucu 3 cm.’lik bir fırdöndüye bağlanır. Fırdöndünün boş gözüne 1 kulaç uzunluğunda 0.60’lık misina bağlandıktan sonra boş ucu 70 gr. ağırlığında bir kıstırmadan geçirilir. Kıstırma 1 kulaçlık misinanın tam ortasında iki deliğinden kibrit çöpü sokulmak suretiyle sabitleştirilir ve bu işlem 1’er kulaçlık misina ve ortasında kıstırmalarla altı kez daha gerçekleştirilir.
Amaç, oltaya eşit aralıklarla 490 gr. ‘lık yedi kıstırmalı bedeni eklemektir. Sonuncu ek bedenin fırdöndüsünün boş gözüne 2 kulaç uzunluğunda 0.60’lık misina takıldıktan sonra bu misinanın ucu da 3 cm.’lik bir fırdöndüye bağlanır. Fırdöndünün boş gözüne 0.60’lık 5.5 kulaç uzunluğunda bir köstek takılır ve bunun ucu da fırdöndüsüz olarak doğrudan doğruya yapay balığın ağzından uzayan kaşık bölümüne düğümlenir. Şayet yem yapay sübye ise ve sübyenin göz bölümü ucunda fırdöndü varsa, buna düğümlenir.