Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Palamut Çaparisi yardım...

Musti.barut

Daimi Üye
Çok teşekkur ederim bilgileriniz için.Horoz tüyünün özelliği duyuldukça horoz tüyü bile bulunamaz hale geldi.Ben gene de bulabildiğimiz horoz tüyleriyle ördek tüyleri karışımı bir çapari yaptık.Peki önerebileceğiniz beden için kullanabileceğim misina markası var mı?Ya da sizin kullandığınız ve sizi üzmeyen bir marka adı alabilir miyim?
Nippon super though misina 150 metre 0.24mm
ben köstekleri mutlak bu misinadan yaparım yumuşak ve diğer misinalara göre çeker değeri ve düğüm mukaveti çok yüksek kaliteli misinadır..

Beden ise Sulfix salt water 300 metre
hem çapari bedenine hemde rapala bedenine de mutlak bu misinayı kullanırım..

bu arada eskiden sert çile misinalar yumuşaması için sıcak suya bırakılıp uzatılarak gamı alınırdı.
bu yaptığın uygulamaya gerek yok
monoflemet makara misinalar zaten yumuşak düğüm tekniğini değiştirmen lazım köstekleri düğümsüz atabilirsin
kösteğin ucunu bedene parmağınla tutturup iğne tarafını 3 alttan 2 üsten dikiş düğümü atman yeterli olacaktır

Horoz tüyü evet bulunmuyo ama bulabilirsen sihay tüy daha etkindir yoksada beyaz yeterli olacaktır

her daim Rastgelsin

hkn17

Daimi Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
kullanndığınız misina flourocarbon kaplamaysa sıcak su üzerindeki kaplamaya zarar vermiş olabilir

Ogiveogi

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ben geçen sene selimpaşadan hazır palamut takımı aldım tahta kasnak 25li iğne renkleri turuncu simli ,yeşil simli ve beyaz simli karışık şeklinde çok ta parlak renkleri var bulursanız almanızı öneririm

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
ben köstekleri mutlak bu misinadan yaparım yumuşak ve diğer misinalara göre çeker değeri ve düğüm mukaveti çok yüksek kaliteli misinadır..

bu arada eskiden sert çile misinalar yumuşaması için sıcak suya bırakılıp uzatılarak gamı alınırdı.
monoflemet makara misinalar zaten yumuşak düğüm tekniğini değiştirmen lazım köstekleri düğümsüz atabilirsin
kösteğin ucunu bedene parmağınla tutturup iğne tarafını 3 alttan 2 üsten dikiş düğümü atman yeterli olacaktır

Horoz tüyü evet bulunmuyo ama bulabilirsen sihay tüy daha etkindir yoksada beyaz yeterli olacaktır

her daim Rastgelsin
Düğümüm sizinkine benziyor.Ben genelde bir alt bir üst toplam 4 tane atıyorum.Şimdiye kadar bir sorun oluşmadı.şimdiye kadar 4 takım yaptım.1-2 tanesini sizin düğümünüzle atacağım.Sonuçlarını burda dile getiririm.Ayrıca zaman ayırıp cevaplandırmanız için teşekkür ederim...

yavrus

Üye
Adı
hüseyin ersin
Ben geçen sene selimpaşadan hazır palamut takımı aldım tahta kasnak 25li iğne renkleri turuncu simli ,yeşil simli ve beyaz simli karışık şeklinde çok ta parlak renkleri var bulursanız almanızı öneririm
Zonguldak'ta bir kaç arkadaşım tahta kasnak kullanıyor.Bu zaman kadar çok merak ettim ama sormaya fırsatım olmadı.Toplamayı elle alıştığımız için kasnağın toplanması nasıldır bilemiyorum.Ama boş bir vaktimde bir kasnak yapıp onda toplamayı deneyeceğim.Toplaması kolay diyorlar.Takımın elle toplanması daha pratik ve zaman açısından son derece iyi.Fakat gam durumunda elle toplamak kadar eziyet verici bi durum yok.Böyle durumlarda 1-2 tane büyük su borusu ile çözüm olabiliyor.Kıyıya vardığımızda borudaki takımı tekrar açıp gamını yok ettikten sonra tekrar topluyoruz.Teknoloji o kadar ilerledi.Akıllı telefonlar ile beraber akıllı misinalarda üretseler ne iyi olurdu:):):)

3rdem

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
iyi bir çapari için önce el becerisi sonra kaliteli malzeme gerekir..
palamut çaparisi ayreten lüfer ve çinekop ta da gene kullanılır
Tüy horoz boyun altı tüyü
Sim metal reng ve düz
İğne 1 no vmc uzun pala
Kösrek 0.25 mm
Benden 0.35 yada 0.40 ben 0.40 kullanıyorum çünki istediğim kurşunu rahatlıkla atabiliyorum

tüy beyaz renk daha can alıcı renktir balığı cezbeder
iğne uzun pala olması şart çünki kösteği keser atar
misina mutlaka yumuşak ama gam yapmaz olucak tabi sağlam kaliteli olmalı. kösteği bedene dizerken düğümsüz bağlanması gerek ve aralıklara dikkat edilmesi gerek
7 veya en fazla 8 köstek yeterlidir..
ve köstekleri bedene dizdikten sonra kasayı çok sağlam bağlaması hatta 3 düğüm atmalıdır patlamaması için.
ve çapari de en önemli husus ise boydur kıyı balıkçılığında surf stili av yapan kişi çaparinin kamış boyunda olmasına dikkat etmelidir yoksa balık alması imkansızdır en az 4 metre olmalıdır işte bu çaparinin can alıcı noktasıdır..

Selam dostum bilgiler için teşekkürler. bu çapariler o kovaladiğin horozdanmi :)

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif

her daim Rastgelsin
hatta komuşunun horozunu yakalayıp tüylerini emanet alabiliriz dimi mustafa abi :)

Musti.barut

Daimi Üye
hatta komuşunun horozunu yakalayıp tüylerini emanet alabiliriz dimi mustafa abi :)
artık komşu horozuna ihtiyacım kalmadı arif'im yerim müsait olduğundan artık kendim besliyorum zamanı gelincede
tüy uğruna kurban gidiyo zavallı
hem köy tavuğu diğerlerine göre eti daha lezzetli sağlıklı