Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Palamut ve çinekop çaparisi farklı mı?

ds_ssf

Üye
Merhaba,

Benim merak ettiğim konu, palamut ve çinekop çaparisi arasında bir fark var mı?

8 köstekli, beyaz tüyden çaparimi kendim yapıyorum. Ancak daha 1 kez kullanabildim. 2-3 büyük istavrit geldi sadece. Acaba yanlış zamanda mı bu çapariyi kullanıyorum.

Palamut veya çinekop için hangi dönemde çapari atılır? Kıyıdan atmayı düşünüyorum iş yapar mı? Veya kurşun arkası rapala mı denemeliyim?

Son düzenleme:

Büyük Beyaz

Daimi Üye
Adı
Serhat karayol
Benim genel gözlemim çapariye gelen dişliler daha ufak oluyor. Kaşık ya da rapalayı tercih edebilirsiniz.
Kıyıdan çapari iş yapar, balığın bol olduğu ilk dönemlerinde çapari ile skor yapabilirsiniz. Geçen sene turuncu simli çok çalıştı, bu yıl paşalar neyi tercih eder henüz bilemedim.

ds_ssf

Üye
O zaman çapari için biraz daha beklemekte fayda var. Henüz düzenli bir randıman yok dişlilerde. Yeterki boy sınırını geçsinler:)

Engin79

Daimi Üye
Adı
Engin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben palamut çaparisinde 1 veya 2 numara iğne, 0.35 veya 0.45 beden, 0.30 köstek kullanıyorum.
Eylülün başından bu zamanlara kadar palamut çaparisi atılır diye biliyorum.
115-125 gram kurşunla yüzeyden çekiyorum.

Çinekop çaparisinde 5 numara iğne, 0.30 veya 0.35 beden, 0.25 köstek kullanıyorum.
Bu günlerden başlayıp boğazda kar suyunu görene kadar atıyorum.
185-200 gram kurşunla dipte zıplatıyorum.

Kar suyunu gördükten sonra da tirsi balığı için yine çinekop çaparisiyle aynen devam ediyorum.

ds_ssf

Üye
Ben palamut çaparisinde 1 veya 2 numara iğne, 0.35 veya 0.45 beden, 0.30 köstek kullanıyorum.
Eylülün başından bu zamanlara kadar palamut çaparisi atılır diye biliyorum.
115-125 gram kurşunla yüzeyden çekiyorum.

Çinekop çaparisinde 5 numara iğne, 0.30 veya 0.35 beden, 0.25 köstek kullanıyorum.
Bu günlerden başlayıp boğazda kar suyunu görene kadar atıyorum.
185-200 gram kurşunla dipte zıplatıyorum.

Kar suyunu gördükten sonra da tirsi balığı için yine çinekop çaparisiyle aynen devam ediyorum.
İyi sonuç alabiliyor musunuz bu şekilde?

Engin79

Daimi Üye
Adı
Engin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Benim önceliğim (özellikle palamutta) balığın ağzında kopuk köstek bırakmamak.
Yani skor benim için ikinci planda. O yüzden palamut çaparim biraz kabadır.

Yine de herkes kadar balık alıyorum. Tabi şansa göre bazen herkesten iyi, bazen herkesten kötü. :)

ds_ssf

Üye
Tabi ki bu işler nasip, mesela geçen gün herkes bütün iğneleri istavrit doldururken ben bir bir çekiyordum. Sonradan nasibim açılmıştı:)