Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Paslı iğnelere sirke çözümü

Konu, 'Kendin Yap, Keşfet, El Becerini Geliştir Köşemiz' kısmında balikyakalayamayanbalikci tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
?

Daha önce bu taktiği uygulayan oldu mu?

1. Evet

oy sayısı 2
    10,5%
  2. Hayır

oy sayısı 17
    89,5%
  1. balikyakalayamayanbalikci

balikyakalayamayanbalikci Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar, pazar günü hava kötü olunca evdeki malzemeleri elden geçireyim dedim. İlk gözüme çarpan sahtelerin üzerindeki paslanmış iğneler oldu. Uzun zaman önce bir youtube videosunda paslı iğnelerin sirke ile temizlendiğini görmüştüm. Evde sadece elma sirkesi vardı, küçük plastik bir kaba attım tüm paslı iğneleri. Üzerlerini örtecek kadar da sirke doldurup bir gün o şekilde bıraktım. Bu akşam eski bir diş fırçası ve peçete yardımı ile hepsini tertemiz yaptım. Zaten resimlerde kabın içerisinde kalan pas tortusunu göreceksiniz. Herkese öneririm. Kötü havaları bu şekilde değerlendirebilirsiniz.
    IMG_20180204_163655.jpg
    IMG_20180204_163646.jpg
    IMG_20180204_163628.jpg
    IMG_20180205_231005.jpg
    IMG_20180205_232539.jpg

katilhamsi, Erol 61, zaad ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Harika olmuş elinize sağlık ben hidroclorik asite koymuştum paslı iğneleri gayet iyi sonuçlar almıştım sirke daha iyi bir çözüm çünkü hcl gibi ph seviyesi düşük asitlerde ayarı tutturmak zor kısa sürede iğneler çok olmasada köreliyor elinize sağlık

4. Bledax

Bledax Aktif Üye

sahtelerde ve iğnelerdeki sinmiş sirke kokusunu ne yaptık?

5. balikyakalayamayanbalikci

balikyakalayamayanbalikci Aktif Üye

Hiç koku duymadım, sahteleri atmadım içine zaten sadece iğneler. Onlar da koku tutar mı bilemedim?

Bledax bunu beğendi.
  6. Hako

Hako Aktif Üye

bir av kanalında, eldeki kötü kokuyu alsın diye metal sabun var dı, belki aynı mantıkla düşünürsek koku tutmuyordur, bence bi ekmek takıp kıyıdan aşağı sallayalım eğer balıklar ekmeği yemeye gelmezse o zaman koku etkilediğini anlarız :)

balikyakalayamayanbalikci bunu beğendi.
  7. KaNKuRT

KaNKuRT Moderatör Yönetici

Migrosta bile satılmaya başlanan Beyaz Sirke öneririm,
    oksitlenme ve paslanma öncesinde halkalarda küflenme ve yeşillenme oluyor.
    Onlarda kesinlikle etkili, suyla karıştırım bir müddet bekledikten sonra yumuşak bezle tamamını alıyor ;)
    Bende iğnelerde denemeyi düşünüyorum.

İğnelerde Deneyince bilgi veririm ( hafta sonu ancak )

FERFRESH BEYAZ SIRKE 1 L

8. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

An itibariyle üzüm sirkesi ile deneme yapıyorum. Sonucu yarın öğreneceğiz.
    IMG_20180206_130247.jpg IMG_20180206_130255.jpg

9. KaNKuRT

KaNKuRT Moderatör Yönetici

Beyaz Sirke ;
    ( Alıntıdır )

Beyaz Sirke ( Sirke Ruhu ) Nedir?
    Beyaz sirke ya da diğer adıyla sirke ruhunun adı şeffaflığından gelmektedir. Saf sirke endüstriyel olarak en kolay üretilen sirke olmasından ötürü maliyeti diğer sirkelerden ucuzdur. Ülkemizde pek bilinen bir ürün olmasa da yurt dışında şişesinin yani litresinin raf fiyatı 1 dolar’dan azdır.

Sirke ruhu nasıl üretilir ?
    Saf sirke şeker pancarı ya da mısır şekerinden elde edilir. Önce şeker fermante edilir. Bu sayede alkol oranı yoğun bir yapı elde edilir. İlk fermantasyon sonunda elde edilen yoğunluk yaklaşık %90 civarındadır. Ardından alkol asit asetiğe dönüştürülür (bu da ikinci fermantasyondur). Bu işlem ilk fermantasyona oksijen ve bazı bakterilerin eklenmesiyle gerçekleştirilir.
    Bu fermantasyon yöntemi hem pratik hem de alkolü kolayca asit asetiğe dönüştürmeye yarar.
    Daha sonra sıvı filtrelenir ve pastörize edilir ve nihayet ürün şişelenir. Ürünün üzerindeki “derece” miktarı sirkedeki asit asetik oranını gösterir. Bu miktar saf sirkede %10 dur. Üretimi endüstriyel olsa da saf sirkeye “doğal” denmektedir. Bunun nedeni bu ürünün birçok durumda zararlı herhangi bir etkisi olmadan kullanılabilmesidir.

10% oranında asit asetik içeren saf sirke eski zamanlardan beri kullanılagelmiştir. Sağlığa zararı olmayan bu sıvı kolayca doğada dönüşebilmektedir. Başka bir deyişle sirke ruhu biyolojik olarak çözülebilen bir sıvıdır ve evlerimizde kullandığımız birçok ürünün aksine atmosfere zararlı hiçbir gaz çıkartmamaktadır.
    Tek bir kötü yanı vardır o da kokusudur. Bazıları sirke ruhunun kokusunu tahammül edilemez bulurlar. Ama bunun da bir çözümü vardır. Saf sirkeye bir iki damla parfüm eklemek saf beyaz sirkenin koku sorununu kolayca giderir.

Saf Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?
    Koku Giderici olarak Beyaz Sirke:

Özellikle lavabo kenarları, dehlizler, banyo ve wc giderleri vs. beyaz sirke ile temizlenirse evde oluşan kokular azabilir. Beyaz sirke hem baskın kokuludur hem de koku kaynaklarında biri olan küf ve bakterileri yok eder. Ayrıca; ev içine yemek kokusu sinmiş ise bir çay bardağı beyaz sirke ve 2 çay bardağı su karıştırılarak oluşan karışım kaynatılır. Karışım buharlaşıncaya kadar işleme devam edilir. Yemek yaparken ele sinen; balık, soğan sarımsak kokuları da eller sirkeli su ile durulanarak giderilebilir.

Yemeklerde ve Soslarda Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirke, bazı salata soslarında veya yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca etleri marine etmek için de kullanılır. Bir kaç damla beyaz sirke ve diğer baharatlar ile limon suyu ve sarımsak karıştırılır ve et bir kaç saat ( isteğe göre 12 saat yada 1 gece ) bekletilebilir.

Sebze meyveleri dezenfekte etmek ve ilaçlardan arındırmak

Sebzeler iyice yıkandıktan sonra bir kap içerisine bol miktarda su ve 1 çorba kaşığı sirke ruhu eklenir ve sebzeler bu suyun içerisine yatırılarak 10-15 dakika bekletilir. Meyveler ise sirkeli su ile yıkanabilir…

Temizlikte ve tuvaletlerde
    Sirke ruhu tuvaletlerde kullanılan çamaşır suyu yerine kullanılabilir. Saf sirke tuvalet fayanslarına püskürtülür ve birkaç dakika bekletilir. Ardından zemin durulanır.

Fayansların kalkerini sökmede
    Fayansların, muslukların ya da lavaboların beyazlatılması için kullanılabilir. Bunun için kaynatılmış saf beyaz sirkeyi yavaşça temizlenecek bölgeye dökmek bir iki saat bekletmek ardından da silinip durulanması yeterlidir.
    Fayanslarda ve özellikle derzlerinde oluşan kara lekeleri çıkartmakta
    Kararmış alanlara kaynar saf beyaz sirke dökülür, 2 saat bekletilir, fırçalanır ve durulanır.
    Duş başlığının temizliğinde
    Bir kabın yarısına su yarısına sirke ruhu doldurulur. Duş başlığı kabın içine bırakılır. Yarım gün bekletilir ardından fırçalanır ve durulanır

Su ısıtıcıların tartaratı ya da kalkerini çözmede
    Su ısıtıcının içine yarıya kadar su ve sirke ruhu eklenir ve cihaz çalıştırılır. Isıtıcı içindeki sıvı yukarıya çıktığında cihaz durdurulur ve 30 dakika belketilir

Ev Eşyalarının Temizliğinde Beyaz Sirke Kullanımı
    .
    Tencerelerin temizliğinde
    Tencerelerdeki kalkerin temizliği için temizlenecek tencerenin yarısı suyla doldurulmuş bir kaba ya da lavaboya batırılması yeterlidir. Tencere bu şekilde 1 • 2 saat bekletilir ardından fırçalanır ve durulanır.
    Dibi tutmuş ve kararmış tencerelerin temizliğinde
    Tencere yaklaşık 10 dakika kaynatılmış sıcak sirke ruhuna batırılır.

Vazoların, bardakların ve sürahilerin temizliğinde
    Beyaz lekeleri çözmek için sirke ruhu birebirdir. Temizlenecek nesne yarısı saf sirkeden oluşan suya batırılır ve yarım gün bekletilir. Ardından durulanır.
    Gümüşlerin parlatılmasında
    Gümüşler sulu saf sirkeye batırılır ve 5 dakika bekletilir, durulanır ve yumuşak bir bezle silinir.
    Ütünün temizliğinde
    Ütünün rezervuarı yarısı su yarısı saf beyaz sirke olacak şekilde doldurulur. Ütü buhar konumunda son sıcaklığa getirilir. Birkaç dakika boyunca buharın çıkması sağlanır. Ardından ütü durdurulur ve 30 dakika bekletilir. Ve işlem rezervuar boşalana kadar tekrarlanır.
    Bulaşık ve çamaşır makinesinin temizliğinde
    Makinanın tartını sökmek için sıvı detarjan yerine sirke suyu koyulur ve makina boş olarak çalıştırılır.
    Çamaşır makinesinin tamburunun temizliğinde
    Doğrudan tambura ya da deterjanı eklediğiniz bölmeye 1 litre saf beyaz sirke dökün. Makineyi boş olarak çalıştırın ardından makineyi durulamak için bir defa daha döndürün.
    Giysilerdeki çimen lekelerini çıkartmak için
    Saf beyaz sirkenin giysilerdeki lekeleri çözmek gibi bir erdemi de vardır. Özellikle yeşillik lekelerine karşı birebirdir. Giysinizin lekeli bölümüne saf beyaz sirke içirin ardından giysiyi makineye koyun.
    Yumuşatıcı olarak
    Çamaşırlarınızı yumuşatmak için yumuşatıcı haznesine kimyasal yumuşatıcılar yerine aynı oranda sirke ruhu ekleyin.
    Kilim ve halılarınızın lekelerini çıkarın
    3/4 oranında suyla seyreltilmiş sirke ruhu halı ve kilimleriniz üzerinde harikalar yaratacaktır. Sıvıyı lekeye serpiştirin ardından nemli bir bezle silin.
    Cam temizliği
    Bir püskürtücüye biraz saf beyaz sirke biraz alkol biraz da su ekleyin ve bu karışımı camlarınıza püskürtün ve silin. Camlarınız hem temizlenecek hem de silme izi olmayacaktır.

Bahçe İşlerinde Beyaz Sirke
    Doğal çim sökücü
    Saf beyaz sirkenin asiditesi istenmeyen bitkilere karşı ekolojik bir yöntem olarak kullanılabilir. İstemediğin bitkilerin üzerine uygulayacağınız sirke ruhu bu bitkileri yakacaktır. Ayrıca zararlı böceklere karşı da etki gösterecektir. Böcek ve yumurta gelişimini engelleyici özelliği bulunmaktadır..

Sağlıcakla Kalınız…

10. TrAcHuRuS

TrAcHuRuS Daimi Üye

Uzun sure kullanmayacaksaniz azcik sprey yagla uzun sure igneleri koruyabilirsiniz. Sirke kola vb maddelerle pas cikar ancak metale ciddi zararlar verir ve ignenin omrunu kisaltir.

coner ve Megalodon bunu beğendi.
  11. Megalodon

Megalodon Aktif Üye

Benim de ilk düşüncem pas sorunu çözülüyor ama sağlamlık durumu ne oluyor olmuştu.

Sayfayı Paylaş