Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Piramitlerin Binlerce Yıllık Sırrı Çözüldü: Mısır'a Turist Çekmek İçin Yapılmışlar

TEKNOTURK

Daimi Üye
Adı
Erkan Keskin
Kan Grubu
B Rh Pozitif

Yüzyıllardır bilim adamlarının ve tarihçilerin kafasını kurcalayan "Piramitleri kim, neden yaptı?" sorusuna nihayet kesin ve bilimsel bir yanıt bulundu. Yıllarını dünyanın yedi harikasından biri olan bu eşsiz ve gizemli yapıların sırrını çözmeye adamış Fransız arkeolog Jean-Pierre Rogen tarafından bu sabah yapılan "Piramitler, ileri görüşlü Mısır firavunları tarafından gelecekte ülkeye turizm geliri getirsin diye yapılmıştır." açıklaması, binlerce yıllık bir efsaneye son noktayı koyarken, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

"Gözlerime İnanamadım"

Piramitlerin üzerindeki gizem perdesini aralamak amacıyla en yüksek Mısır piramidi olan "Keops" üzerinde 8 yıdır çalışan Rogen, lanetli olduğu yolundaki efsaneler yüzünden kimsenin girmeye cesaret edemediği "kral mezarı" odasına girerek, piramitlerin sırrını çözmeyi başardı. Odadaki tabletleri incelemesinin ardından kısa bir açıklamada bulunan Fransız Arkeolog, "Ömrümü bu işe adadım. Piramitler benim için bir tutku oldu. Sonunda ucunda ölüm bile olsa mezara girmeye karar verdim ancak girmez olaydım. Duvardaki hiyeroglifleri okumaya başlayınca önce gözlerime inanamadım, sonra öfkemden kudurdum. Firavunlar 'Toprak çorak. Bitki yok. Her taraf çöl. Doğruyu söylemek gerekirse kadim Mısır halkında öyle rönesans, sanayi devrimi falan yapacak bir ışık da yok. Vatandaş neyle beslenecek? Ulu Anubis bu yapıyı yaptırdı ki, insanlık gizemi çözemesin, bir numara var sansın. Kıptilerimiz, Dürzilerimiz, Fellahlarımız çöle gelen turisti yolsun, yolunu bulsun. Ülkeye döviz girsin. Ulu Anubis sayesinde bereket gelsin.' yazdırmışlardı. Bu yazının hemen altındaysa, odaya daha önce giren bilim adamlarının çakılarla duvara şimdi burada anmak istemediğim çok ağır küfürler kazıdıklarını, bir takım çirkin el haraketleri çizdiklerini gördüm. Ömürlerini adadıkları gizemin gerçekte ne olduğunu öğrenen zavallı bilim insanlarının o anda sinirden felç geçirip can verdiklerini anladım, kendimi odadan dışarı zor attım. Gerçekten ayıp diye bir şey var." diyerek, yaşadığı hayalkırıklığını anlattı.

Belgesel Yapımcıları Tepkili

Jean-Pierre Rogen'in yaptığı bu açıklamalar bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken, konu ile ilgili en ilginç tepki ise İngiliz BBC kanalının ünlü belgesel yapımcısı Ray Falcon'dan geldi. Piramitlerin, 2. Dünya savaşı ile birlikte belgesel endüstrisinin can damarı olduğunu ve Rogen'in açıklamalarının bu işten ekmek yiyen binlerce insanı mağdur edeceğini belirten Falcon "Piramitlerle ilgili en az 60 tane belgesel film çekmişimdir. Allah ömür verirse daha da çekerim. Bu konuya bir çok arkeologtan daha fazla hakim olduğumu düşünüyorum. Ne yazık ki piramitlerin sırrını arayan bir çok araştırmacının başına geliyor bu. Akıl sağlıklarını kaybediyorlar. Ne dediklerini bilmiyorlar. Bunlar hep çevremizde duyduğumuz gördüğümüz şeyler. Saçmalamanın lüzumu yok." şeklinde çok sert bir çıkış yaptı. Tepkisini, Fransız arkeoloğun kralın odasına girdiğine dahi inanmadığını söyleyerek devam ettiren Falcon, "Şu an belgesel çekimi için Mısır'da bulunan onlarca arkadaşımın olduğunu biliyorum. Onlara tavsiyem, hiç morallerini bozmasınlar, böyle boş lakırtılara da itibar etmesinler. Uzaylılar mı yapmış, gökten mi inmiş, taşlarını dinazorlara mı taşıtmışlar neyse işte bunların peşine düşsünler. Daha bu işten yenecek ekmeğimiz bitmedi." diyerek, camiaya moral aşılayan mesajlar verdi.

kaynak: zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=16348

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Firavunlar 'Toprak çorak. Bitki yok. Her taraf çöl. Doğruyu söylemek gerekirse kadim Mısır halkında öyle rönesans, sanayi devrimi falan yapacak bir ışık da yok. Vatandaş neyle beslenecek? Ulu Anubis bu yapıyı yaptırdı ki, insanlık gizemi çözemesin, bir numara var sansın. Kıptilerimiz, Dürzilerimiz, Fellahlarımız çöle gelen turisti yolsun, yolunu bulsun. Ülkeye döviz girsin.

Döviz mi girsin? :D:D:D

TEKNOTURK

Daimi Üye
Adı
Erkan Keskin
Kan Grubu
B Rh Pozitif

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Asparagaz.com vardır bide o da fena değildir. Lakin o şaşırma smiley leri nedendir bak o nu anlayamadım işte. :D

TEKNOTURK

Daimi Üye
Adı
Erkan Keskin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Asparagaz.com vardır bide o da fena değildir. Lakin o şaşırma smiley leri nedendir bak o nu anlayamadım işte. :D
Az sabretseydin tarlaya konan keklikleri sayacaktım daha, acele ettin :) Levrekoviç'in mesajını örtülemek için o smileyler

:D