Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Pis Sularda Avlanan Balıklar

fstheboss

Üye
Adı
Furkan S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar iyi günler, temiz olmayan göllerde, barajlarda tutulan balıklar yendiği takdirde hastalık vs bulaştırır mı veya yenecek kıvama gelmesi için neler yapmamız gerekmektedir ?

brshh

Aktif Üye
Adı
faik
bence suyla ilgili bu tür şüpheleriniz varsa, risk almaya gerek yok. işin yeme kısmını geçip sadece tutma kısmıyla ilgilenin..
hani açlıktan ölecek halde de değiliz Allaha şükür. Değil mi?
rasgele..

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
elbette bulaştırabilir.

ülkemizde ciddi patojen parazit türü az ama yine de larvalar yutulduğunda bizde de parazit yerleşebilir.

tutup alıkoyduğunuz balığın barsaklarında ince ip gibi kurtlar, pembe uzun solucanlar ( sindirilmemiş , canlı ) ve beyaz erişte benzeri parazitler var mı dşye kontrol ediniz.

balığın et kısmı yani iç kesimde kaslarının arasında ince damar benzeri kasın içerisine gömülü yapılar varsa erişkin parazitlerdir.

iyi pişirildiğinde sıkıntı yaratmaz ama balıkta larva ihtimali de arttığından ben olsam yemezdim.

not : tatlı su balıklarında mutlaka eldivenle temizlik yapınız ve kullandığınız ekipmanı mutlaka çamaşır suyu benzeri deterjanla iyice steril ediniz.

Sudakpesinde

Yeni Üye
Adı
Saban edirne
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Yani en güzeli avlanma kısmı yemek ikinci planda kalmalı.bu sene benimde duyduğum kostereclerde parazit olduğu ve sudaklardada sarı renk inci büyüklüğünde kansorejen madde içeren yumurta olduğu fakat temizlerken hiç denk gelmedim yinede dikkat ediyorum.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
bu arada pis su denmiş , suyun pis olduğunu nasıl anlarsınız?

suya bakarak anlamanız için uzman olmanız yada yanınızda analiz kiti olması lazım.

herşey pozitif olsa bile suda parazit ve patojen ihtimalini ekarte edemezsiniz.

eğer bir tatlı su merası yerleşim birine 5-10 km yakındaysa %100 kirli olduğundan emin olabilirsiniz , özellikle istanbul için konuşuyorum.

etrafında fabrika varsa ayrıca toksiktir.

balıkları avladığınızda pul ve yüzgeçlerinde gözlerinin etrafında ve ağızlarında değişik yaralar görüyorsanız ve bu hemen hemen tüm balıklarda görülüyorsa ellerinizi iyice yıkamanızı da öneririm.

balıklardan nadiren de olsa insanların tırnak yataklarına mantar enfeksiyonu bulaşabiliyor.Tam kökenini bilimiyorum ama tırnak yatağında morluklar gelişiyor.Tedavisi zor değil.