Pisi Ve Dil Balığı Nasıl Saklanır Ve Temizlenir...

BaşMinekolos

Moderatör
29 May 2014
2,105
4,887
113
45
Bursa / Gemlik
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba Arkadaşlar,

Son avlarımda en az 1 tane pisi veya dil balığı geliyor.
Tabi bunu nasıl temizleyeceğiz sorusu gündeme geliyor. ilk bi kaç balığın derisini soyamadım derisi ile beraber fileto çıkarıp pişirmek zorunda kaldım. ama artık elim alıştı ve güzelce derisini soyabiliyorum.

Öncelikle balıklarımızı aynı gün yemiyeceksek nasıl saklamalıyız sorusuna cevap vereyim.

Balıklarımızı denizden çıktığı gibi üzerine asla tatlı su değmeden ve temizlemeden direk deepfreze (derindondurucuya ) koyalım yiyeceğiniz tarih belli olunca da geceden dolabın alt kısmına koyalım göreceksiniz balık ilk yakaladığınız tazelikte olacaktır.

eğer temizler ve tatlı suya değdirirseniz ne tadı nede kokusu hoşunuza gidecek. balığı dondurmaktan nefret edeceksiniz. defalarca tecrübe ettim.

tabi şöyle bir alternatifte var eğer imkanınız varsa balıkları deniz kenarında deniz suyu ile yıkayıp ayıklama işleminizi yaparsanız yine tatlı su deyirmeden derin dondurucuya atabilirsiniz.

Gelelim pisi ve dil balığının temizlenmesine

öncelikle elinizde çok keskin mümkünse fileto bıçagı mümkün değilse en ince ve keskin bıçağınızı alın sonra yan taraftaki yüzgecleri itinayla kesin burası çok önemli deriyi yüzerken takılma olmamalı .
daha sonra birazdan fotosunu yayınlayacağım fotodaki gibi baş ve kuyruk kısımlarına yatay çizik atın. daha sonra balığın orta kemiğine boylamasına çizik atın , baş kısmının oradan et ile deri arasına bıçak ile girerek deriyi hafifçe kaldırın kalkan kısmı pense ile tutarak hızlıca asılın bunu hem alt hem ust derıye uygulayın. bir ipucu vereyim balık denizden yeni geldiyse 10-15 dk derin dondurucuda bekletin çalışma daha kolay olcaktır.

derisi soyulmuş şekli ile etin lezzeti bambaşka oluyor kesinlikle tavsiye ederim.

ilave sorularınız olursa beklerim. ben daha yeniyim daha ustalarımın eklemek istediği varsa ve yazarlar ise sevinirim...

BaşMinekolos

Moderatör
29 May 2014
2,105
4,887
113
45
Bursa / Gemlik
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çıplak balik

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yeknet

Daimi Üye
3 May 2010
664
1,013
93
48
İstanbul / Ayvalık
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kimisi de balığın temizlenmeden dondurulmaması gerektiğini söylüyor. Büyük balıklarda kanını da akıtmak gerektiğini düşünüyorum. Tatlısuda yıkamakla deniz suyu ile yıkamak arasında lezzet açısından çok bir fark olacağını sanmam. Ben sadece pişirmeden hemen önce balığı yıkamam. Dolaba temiz atarım çıkartıp öyle pişiririm. Aslında şu sıralar hiç dolaba atmıyorum taze taze tüketmek varken, ayrıca dolaba atacak kadar da bir bolluk yok.

BaşMinekolos

Moderatör
29 May 2014
2,105
4,887
113
45
Bursa / Gemlik
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kimisi de balığın temizlenmeden dondurulmaması gerektiğini söylüyor. Büyük balıklarda kanını da akıtmak gerektiğini düşünüyorum. Tatlısuda yıkamakla deniz suyu ile yıkamak arasında lezzet açısından çok bir fark olacağını sanmam. Ben sadece pişirmeden hemen önce balığı yıkamam. Dolaba temiz atarım çıkartıp öyle pişiririm. Aslında şu sıralar hiç dolaba atmıyorum taze taze tüketmek varken, ayrıca dolaba atacak kadar da bir bolluk yok.
tabiki taze tüketmek en iyisi ama ben mecburen difrize atıyorum bazen iyi av oluyor 4-5 kilo balığı bi kerede tüketmek mümkün olmuyor, defalarca denedim tatlı su ile temizleyip dolaba attıklarımı keyifle yiyemedim hiç.
Kan konusuna gelince ; kan zaten karnının altındaki yerde toplanıyor orayı iyice bıçak ve kaşıkla kurcalayarak yıkayınca tertemiz oluyor.
Hatta burada sevdiğim bir balıkçı abim asla tatlı suda balığı temizlemez deniz kenarında işi halleder ve direk eve gidip pişirir :)

agartan

Moderatör
Yönetici
30 Nis 2010
24,262
13,231
113
54
İstanbul
Adı
Şeref
Artık ev tipi vakum cihazları var.
Derin dondurucuya koymadan önce vakumlasak balığın da etin de lezzetini saklayabileceğiz aslında.
Dondurucular eti-balığı soğuk yanığına uğratıyor ve tadını bozuyor.
Ben balığın temizlenip saklanmasından yanayım. Bizdeki dondurucular sanayi tipi değil. Ev tipi dondurucular da epey bir zamanda donuyor içine koyduğumuz nesne. Bu da o nesnedeki zararlıların donuncaya kadar eti bozmasına sebep olabiliyor. Kalanı da çözülürken işini yapıyor. Bence..