Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

RİZE İLİ BARAJ VE GÖLETLERİ

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
165
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
RİZE İLİ BARAJ VE GÖLETLERİ

Göller

Rize Dağları'nın 2400m'yi aşan bölümlerinde buzul aşandırması ve biriktirmesi sonucu oluşmuş olan 19 adet küçük alanlı göl tespit edilmiştir. Bu göllerin en büyükleri 0.07km² yüzölçümündeki Ambar Gölü (2950m) ile Büyük Deniz Gölü'dür.(2900m.)

Büyük Deniz Gölü

Ambar Gölü
2400-3000m yükseklikler arasında yer alan bu göllerin en küçüğü ise 0.01km² yüzölçümündeki Öküzyatağı Gölü'dür.(2775 m) Bunların bir kısmı buzyalağı, bir kısmı da moren set gölüdür.

Akarsular

Kaçkar Dağları, hızlı akışlı akarsuların kaynağıdır. Bunların en önemlileri Fırtına Deresi, Taşlıdere, İkizdere, Karadere ve İyidere’dir. Bu derelerde akarsu sporları (kano-rafting) için gerekli debi rejim miktarı vardır.

Bu akarsularımızda ulusal rafting gösterileri ve 2004 yılı ulusal rafting şampiyonası gerçekleştirilmiştir. Akarsular dışında irili ufaklı birçok dere de bulunmaktadır.


Fırtına Deresi

Kaçkar Dağları’nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi, Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz'e dökülür. 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi, akarsu turizmi (kano-rafting) açısından elverişli parkura sahiptir. Fırtına deresi, debisi en yüksek ve hızlı akan bir dere olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yerli ve yabancı sporcular bu dereyi özellikle tercih etmektedirler.

Çay bahçelerinin ve yer yer ağaçlık adaların arasından geçen derenin üzerindeki kemer köprüler doğayla uyumlu görüntüleriyle huzur verici bir manzara sunar.İkizdere

Ovit Yaylasından başlayıp birçok derenin birleşmesiyle oluşan İkizdere, kar sularının arttığı Nisan-Mayıs aylarında parkur zorlaştığı için profesyonel raftingçilerin tercih ettiği bir alandır. 3-4 derece zorluktaki rapidler, su artımında 5 dereceye çıktığı için dikkatli olunmalıdır. İkizdere debisi yüksek olan derelerden biridir.

Sportif Olta Balıkçılığı

Rize’nin hemen her deresinde ve gölünde sportif olta balıkçılığı yapmak mümkündür. Yaylardaki akarsularda ve özellikle de bu yaylalar arasına yayılmış krater göllerinde tatlı su balığı bulunur.AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR

Fındıklı - Sümer Deresi, Arılı Deresi

Ardeşen - Durak Deresi

Çamlıhemşin - Elevit, Kavron, Palovit ve Yukarışimşirli dereleri

İkizdere - Anzer ve Cimil dereleri, Yedigöller


AVLANMANIN KISMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR

Fındıklı - Çağlayan Deresi -Çağlayan Köyden-membaına kadar olan kısmı ve kolları
Çamlıhemşin - Fırtına Deresi - Şenyuva köyünden Çat Köye Kadar olan kısmında
Çayeli - İncesu Deresi - İncesu deresinin Çatal Dere ile birleştiği yerden Eğnaçor yaylasına kadar
İkizdere - İkizdere - İkizderenin Cimil Deresi ile birleştiği yerden Ovit Dağı’na kadar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: