Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rota 5.20 ye uygun icten takma motor

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Rotaci35 tarafından paylaşıldı.

1. Rotaci35

Rotaci35 Yeni Üye

Rota 5.20 tekneme icten takma motor takmayi dusunuyorum benzinli ve dizel arasinda kararsiz kaldim dizel takarsam solax veya katana dusunuyorum eger dizel takarsam bunlarin kac beygir olani beni tatmin eder yada benzinli takarsam honda gx390 13 bg dusunuyorum benzinli ve dizelin arti eksilerini hangisinin tekneme uygun oldugu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hkn17

hkn17 Aktif Üye

honda güzel motor ama CE belgesi tarımsal amaçlı olarak alınmış tekneye işletilmiyordu benzinli olarak atimax motorlar işletilebiliyor bildiğim kadarıyla

Mektupla bunu beğendi.
  4. Rotaci35

Rotaci35 Yeni Üye

Oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkurler Saglamlik acisindan hondayi tercih etmistim ama solax ve katana marin olarak şanzimanli modelleri var onlar daha cok kafama yatiyo gibi

Mektupla bunu beğendi.
  5. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Eski bir rota 5.20 sahibi olarak;Eğer balık avında geçireceğiniz vede seyredeceğiniz zaman uzun ise dizel makina yok kısa mesafelerde kısa zamanlı seyirler yapacaksanız sessizliği açısından benzinli makina tercih etmenizi öneririm.Bununla birlikte eğer dizel makina tercih edecekseniz,hava soğutmalı makinaların ses düzeyleri çok fazla olduğu için tekne ile intikallerde bu gürültünün vereceği rahatsızlığa katlanmanız gerekir.Benim teknemde 11 hp vetüs marin dizel makina vardı.Çok sessiz vede rahat bir makina idi.Bu makina ile Çanakkale boğaz şartlarında hiç zorluk çekmeden balıkçılık faaliyetlerinde bulundum.Durur suda elde edeceğiniz sürat 6-7 knot civarı bir sürat olup,zaman kısıtlamanız yok ise yeterli bir performans sağlayabilirsiniz.Solax makinalar ucuz olmakla birlikte uzun vadede sıkıntı yaşatabilen yaz aylarında sıcak havalarda sıkıştırmaya gelmeyen gürültülü makinalardır.Rota teknelerinin hemen hemen hepsi deniz şartlarına mukavim tekneler olup malesef sürate kalkamayan tekneller olduğu için bir iki knot fazla yapmak adına yüksek hp makinalar tercih etmek bence yanlış bir hareket olacaktır.Eğer honda makinayı limanda işletme sıkıntısı çekmeyecek iseniz,vede dediğim gibi uzun zamanlı balıkçılık faaliyetlerinde bulunmayacaksanız tavsiye edebilirim. Ama maddi sıkıntıınız yoksa muhakkak marin bir dizel makina edinmenizde çok faydası olacaktır.Çanakkale'den selamlar sevgiler.

6. Rotaci35

Rotaci35 Yeni Üye

Ilgilendiginiz icin cok tesekkurler rota icin onerebilceginiz icten takma bi motor var mi acaba tekneyle birlikte aldigim 9.9 mariner motorum var cokta memnunum ama calinma olayi izmirde biraz fazla bu yuzden motoru teknede birakamiyorum sokup takmak tasimakta zor oluyor bu yuzden icten takma motor tercih ediyorum bana sikinti yaratmicak icten takma motor oneriniz varsa sevinirim izmirden selamlar

Mektupla bunu beğendi.
  7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Daimi Üye

Solax motorların ce belgelerinde sorun çıkmış, zaten yeni ürün getirmiyorlar, elde kalanlar satılıyor. Bu bilgiyi 2016 mart ayında izmir de daha önce bu motorları satan bir firmadan duydum. Bir arkadaşım da 2015 te 16 hp solak motor aldı ve bağlama kütüğü çıkardı, ancak motorun sbopları 2 ay sonra yamuldu ve uzun bir süre karada kaldı. Katana 10 hp motorlar küçük balıkçı teknelerinde çok tutuldu. Diğer katanalar 10 hb lilikler kadar tavsiye edilmiyor. Benzinli içten takma motorlarda özellikle yaz aylarında sırtı avları gibi uzun süreli kullanımlarda şişiyor.

Mektupla ve Rotaci35 bunu beğendi.
  8. Rotaci35

Rotaci35 Yeni Üye

Cüneyt bey benzinli motorlar hakkinda pek sicak bakmiyorsunuz katanaya daha olumlu bakiyorsunuz anladigim kadariyla

Mektupla bunu beğendi.
  9. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Daimi Üye

Sizin düşündüğünüz iki alternatiften katana 10 hp daha çok tercih ediliyor. Benim tavsiyem sizin tekne için tabii ki kullandığınız dıştan takma motor. İçten takma motorlarda şanzıman, şaft, pervane ayrı ayrı sıkıntılar çıkarabiliyor. Dıştan takmalarda böylesi sıkıntıları nispeten yaşamazsınız. Bende 9 sene dıştan takma motor kullandım. Teknemi büyüttüğüm için ve de hırsızlık olaylarından dolayı içten takma motora geçtim. Konfor ve keyif açısından dıştan takma motor tartışılmaz. Su soğutmalı içten takma motorlarda Ülkemizde maalesef pahalı motorlar. Bu arada içten takma motor montaj fiyatlarını da araştırın. Teknenizde içten takma motor için motor yatağı varmı? Teknede içten takma motor için yapılacak tadilatta ayrı bir masraf çıkarabilir.

Mektupla bunu beğendi.
  10. hellian

hellian Yeni Üye

Merhaba,

Biraz gec oldu ancak faydası olur umidiyle paylasımda bulunmak istedim.

Su anda marinboot 4.70 teknemde icten takma katana 10 hp motor/koysan sanzuman takımını kullanıyorum. ( Resimdeki oglan benim ki :) )
    Bundan onceki teknem ise Kocmarin 405 serisi 20 hp 4 zamanlı dıstan takma motor idi.

Arada bir sohbet keyfi, gezinti ve balık aksiyonlarında kullanan ve 5mt altı ve civarı kucuk tekne kullanıcısı olan birisi olarak benim için durum şöyle;
    Basit bir kıyaslama yapmak gerekirse;

Dıstan takma motorun artıları

Sessiz, konforlu, sezon sonlarında tekneden sokup tekneyi ters kapatabilme rahatlığı

Dıstan takma motorun eksileri

Kıymetli ve kolay çalınabilir bir sey oldugu icin uzerinde bırakamıyorsunuz. Motoru calmasalar kapak,beyin ya da baska bir aksamını çalabiliyorlar.
    Her sefer oncesi sok tak ve taşıma maliyetleri (20 hp 4 zamanlı motor 55 kg)
    Sok tak icin her defasında tekneyi karaya çekme
    Yakıtı her defasında süzmek zorundasınız, en kucuk bir pislik dahi motoru servise goturmenize sebeb olabilir
    Her sefer sonrası saglıklı bir motor icin tatlı suyla çalıştırma zorunluluğu olması ( tahliye kanallarının tozdan tıkanma riski )
    Normal 80w90 sanzuman yagını litresi 15 tl iken adı marin geçen herşeyde olduğu gibi bu motorlar için 250 ml olanının 70 tl olarak pazarlanması
    Kompleks makineler oldukları için servis bağımlılıkları yüksek
    Her sezon servis maliyetleri

Icten takma katana 10 hp motorun artıları

Marşı şarjı uzerinde oldugu için kontak çevirerek çalışması
    Yedek parça maliyetlerinin çok ucuz olması
    Yakıt tuketiminin çok düşük olması ( mazotu ne zaman koyduğunuzu unutursunuz )
    Dıştan takmalara göre daha gaddardır, kolay arıza vermez
    Tamiri daha kolay, usta bulma ihtimali çok daha fazla
    Pancar ve lombardhini ye oranla daha hafif

Icten takma katana 10 hp motorun eksileri

Çok sesli ve vuruntulu çalışma
    Hava sogutmalı oldugu icin etrafını kapatıp, sesini azaltma ihtimali yok
    (Bunlar her tek silindir hava sogutmali motorlarda olağan durum)

Montajının ustası tarafından yapılması gerekmekte, eger yapılmaz ise şaft kovan kısmından ara ara da olsa su yapma ihtimali var
    Fazla sıkıstırmaya gelmiyor, şişme ihtimali yüksek
    Pancar lombardini ye kıyasla daha zayıf malzemeden yapılma
    Korozyon a karsı pancar lombardini den daha savunmasız

Benim açımdan keyif için haftasonları kullanıdıgımdan ve haftaiçi bıraktıgım zaman hem kafamın rahat olması, hem giderken depo v.s. angaryası istemedigim, ekonomi benim için öncelik olduğu için içten takma motor acayip lüks oldu. Şarjı ve marşı sayesinde hem aydınlatma hem de müzik tesisatımı da kurdum. Taksi gibi tekne olmuş oldu. Marka olarak ta katana parça maliyeti, yakıt ve işletme kolaylıgı açısından kesinlikle oneririm.

Umarım bir faydam dokunur, selamlar.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 30 Mart 2018
    ZheeShorn, BAŞARAN, Mektupla ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Ahmet_22

Ahmet_22 Yeni Üye

Merhaba Hasan Bey.

Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum. Şuan 2. El Marin Boat 4,80 tekne almak üzereyim. Üstünde 12 HP catana motor var. Tekne karada olduğu için kaç mil yol yapıyor bilmiyorum. Satıcından da tam net bilgi alamadım. Satın almak istediğim tekne sizin tekneye benzediği için soruyorum, sizin tekne kaç mil yol yapıyor? Ekonomik nedenlerden dolayı bende kesinlikle içten takma motor diyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Ahmet,

Mektupla bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş