Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rüzgarın balıkla olan ilgisi

Mektupla

Daimi Üye
İstanbul da rüzgar yarın ( 22 Aralık 2018 Cumartesi ), Güneybatı yönünden esecek görünüyor.

Weather Forecast Maps

Haydi yarın, sabah suyuna boğaza, kurşun arkası kaşık - rapala ile Sarıkanat avına... :)

Son düzenleme:

yusufselcuk

Aktif Üye
Adı
Yusuf Selçuk
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Selamlar arkadaşlar. Ben 8 yıldır kıyı avcılığı yapıyorum tekirdağ da oturuyorum. Dip avcılığı yaparım ve levrek, minekop, çupra gibi balıklara 02 no ikili takım kullanırım. genelde iskelelerden atış yaparım hem takım kumlanmaz, hem yosunla falan uğraşmam, hemde daha uzak atış yapabiliyorum. Yem olarak vazgeçilmezim kobra kurdudur denizden kendim çıkarırım. Kobra kurdunu bilmeyen arkadaşlar olabilir boru kurduyla karıştırılır ama alakası yoktur. kahve veya siyah renkli elde renk bırakan bir kurttur. Bu arada onun yaptığı işi ona yakın olarak boru kurdu da yapar. Yeterki balık olsun asla hayır demez. Ve tecrübelerime göre deniz ne denli dalgalı olursa balık da o denli büyük ve çeşit bol oluyor. Özellikle levrek, minekop, karagöz, hatta kalkan dahi daha verimli oluyor. Dalgalar iskeleyi döver, sular tepemden iner, sırılsıklam olurum ama harika bir av olur. Hiç boş döndüğüm olmamıştır. Tabi yüzmeyi bilmiyorsanız kesinlikle buna kalkışmayın derim, çünkü Allah korusun düşerseniz o dalgada çıkmanız çok zor. Birde kesinlikle tulumla çalışmayın. Son olarak balık eylülün başından itibaren kış boyunca bereketli oluyor. İyi avlar diliyorum rastgele.
iğne hangi markayı kullanıyordunuz

lapin

Daimi Üye
Adı
Mert S.
Güzel konu takip

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Güzel konu. Tekirdağ için gözlemlerimi paylaşmak isterim. Lodos estiğinde özellikle bu aylarda (Ekim, Kasım, Aralık) levrek verimi çok yüksektir.
Gelgelelim koca bir yılda kaç gün lodos yapıyor derseniz poyraza göre çok çok az.
Bizim rüzgarımız poyrazdır. Dolayısıyla buna göre avlanacağız. Ağırlıklı rüzgar yönü poyraz olduğuna göre buralarda kime sorsan avını poyrazda yapmıştır. Çünkü lodos zaten nadiren eser. Ama lodos esince de, eğer yosunsuz bir yer bulabilirsen balığı almaman için bir sebep kalmıyor. Hatta poyrazda solunar takvimi tutarlı çalışırken lodosta solunar hesapları da şaşıyor. Very Low Fishing Activity gösterdiği yani “bugün balık olmaz abi” dediği günlerde lodosta ne balıklar alındı gördük.
Hatta hava basıncı lodosta düşmesine rağmen balık yapıyor.

Benim asıl dikkatimi çeken konu, yapmış olduğum avları geriye dönük incelediğimde hemen hemen hepsi aylı gecelerin sabahında olmuş. Yani ayın yuvarlağının yarıdan fazlasının aydınlık olduğu günlerde.
Çok av yapmadım belki toplasan alıkoyduğum 20 levrektir ama yeterli bir veri. Basınç hep 1022 ve üzeri olmuş.

Adı
mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Lodor guneybati rüzgarı poyraz kuzeydogu rüzgarı birbirlerine karşı eserler