Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sahte Balık Glow Ve Uv Modifiyesi

Lüfer53

Aktif Üye
Adı
Erdinç
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sevgili hobidaşlar, forumdaşlar, abiler, kardeşler öncelikle uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Yeni bir konu hakkında değerli fikirlerinize ve bir çok kişinin ihtiyacına yarayacağını düşündüğüm kendi fikirlerimi paylaşmamız adına bu konuyu açma gereği duydum. Daha önce tam olarak bu konudan bahsedildimi bilmiyorum bulamadım forumda. Varsa şimdiden verdiğim meşguliyet için özür dilerim.
Spin avıyla ilgilenen tüm arkadaşlar benim gibi bir çok sahte renk ve model kullanmak zorunda kalıyor. Gece ayrı gündüz ayrı bulanık suda ayrı açık havada ayrı kapalı havada ayrı karalınkta, düşük ışıkta, ay ışığında vs. her ortamda her koşulda neredeyse farklı bir model gerekiyor. Mesela bazı durumlarda gece glow sahte iş yaparken bazı durumlarda uv sahteler çalışıyor. Bunun nedenlerini hepimiz az çok araştırmışızdır. 01E07CEA-72F4-4B8F-9090-792626570EBE.jpeg
Bazı sahtelerim var örneğin savagear prey
7C467ECA-CA18-4D81-BA98-C2E738A48086.jpeg
Şimdi bu ve bunun gibi sahte ile hava henüz kararmamışken balık yakalayabiliyorum. Hava karardımı etrafta hiç ışık yoksa kesinlikle çalışmıyor. Glow bir sahte yada uv özellikli bir sahteye geçme durumunda kalıyorum. Peki bu gibi sahteleri hem uv hem glow özellikli hale getirsek bir av esnasında gün batmadan başlayıp hava karardıktan sonra ve balık kesene kadar tek sahte ile devam edebilme olasılığımız nedir? Benim düşüncem prey sahtenin alt kısmını floresan sprey ile boyayıp yan kısımlarınada 2-3 daire şeklinde glow boyama ile modifiye etmek. Mart sonu nisan başı gibi böyle bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Çalışmamı ve sonuçlarını sizlerle paylaşacağım mutlaka. Ama denemeden önce böyle bir çalışmanın avcı balığın kafasını karıştırıp karıştırmayacağı merak ettim ve deneyen arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
sahteyi acemice modifiye etmek sahteyi genelde berbat eder .. maalsef bu iş böyle bır kac cesıt sahte bulundurmaya mecburuz..

Lüfer53

Aktif Üye
Adı
Erdinç
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Lazarus zaten burda amaç güzel bir işçilikten sonra etkileri ne olur onu test etmek varsın bir sahtemiz feda olsun. Bazı çalışmalar var ilk okul sulu boya çalışması gibi. Ama kafamda güzel bi çalışma çıkacak gibi. Hayaller ve gerçekler var ona dönüşürse sonuç hüsran olur elbet lakin güzel bir çalışma sonucu sahte üzerindeki etkiyi hepimiz merak ediyoruzdur. Deneyip göreceğiz.

Abdullah SÜRÜCÜ

Daimi Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
UV renklere evet ama Glowa karşıyım :) Balıklar zaten karanlıkta 100'lerce kat bizden daha iyi görüyor... Bunlara glow eklemenin balığı daha temkinli davranmaya ittiğini düşünüyorum... Tabi bu benim kendi avlaklarımda karşılaştığım bir durum... Bugüne kadar glow olan 2 sahte ile nadir de olsa balık aldım... Bunlardan biri kendo hayru beyaz mor kafa... Ondada yanlardaki glowlar hilal şeklinde ince ve az miktarda... Dİğeri ise aliexpress sahtesi ve sadece altı glow... Ve ilginçtir balık dolunayda gelmişti... Yani glowa gerek yoktu... 2 kg üzeri bir barakuda idi ve kafa lambasını yakarken verdiğim boşluktan dolayı sahtemi koparmıştı :) O boydaki bir barakuda için oldukça küçük bir sahteydi... Ama biliyorum ki bu forumda glow sahtelerle güzel av çıkaran ve çıkardığını düşünen arkadaşlarımız var... Buda olayın diğer yüzü...

Son düzenleme:

Lüfer53

Aktif Üye
Adı
Erdinç
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abdullah abi zaten glowu az kullanmayı düşünüyorum. Örneğin yuvarlak önden arkaya küçülen halkalar veya solungaç tarafında tek halka veya belli aralıklarla bir kaç şerit şeklinde. Uv rengide sadece sahtenin alt kısmına deneyeceğim.

Ersin35

Üye
Adı
Ersin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Fosfor tozu alıp epoksi ele karıştırarak sahteye sürebilirsiniz. Ben o şekilde yapıyorum. Epoksi kullanmazsanız sprey ile boyanan sahte çabuk boya atıcaktır. Hem bu şekilde nekadar fosfor kullanabileceğinizede kendiniz karar verebilirsiniz. Daha az önce özellikle kadife kalamar zokası alıp fosforlu epoksi ile kapladım

Lüfer53

Aktif Üye
Adı
Erdinç
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Fosfor tozu alıp epoksi ele karıştırarak sahteye sürebilirsiniz. Ben o şekilde yapıyorum. Epoksi kullanmazsanız sprey ile boyanan sahte çabuk boya atıcaktır. Hem bu şekilde nekadar fosfor kullanabileceğinizede kendiniz karar verebilirsiniz. Daha az önce özellikle kadife kalamar zokası alıp fosforlu epoksi ile kapladım
Bazı firmaların suya dayanaklı fosforlu boyaları var onlardan düşünüyorum ama dediğin gibide olabilir alternatif olarak daha dayanıklı olur muhtemelen.

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
glow sahteyı severım yani duckfin favori sılıkonumdur (pearl white ) lakin çalışan sahteyi boyamak yada gündüz sahtesini gece yapayım demek bıraz sıkıntılı bu konuda bende cok sahte boyadım yada modifiye yaptım gercekten ince işcilik ve alet gerektiriyor yoksa yaptıgınız modifiye size de tat vermiyor

Lüfer53

Aktif Üye
Adı
Erdinç
Kan Grubu
O Rh Pozitif
glow sahteyı severım yani duckfin favori sılıkonumdur (pearl white ) lakin çalışan sahteyi boyamak yada gündüz sahtesini gece yapayım demek bıraz sıkıntılı bu konuda bende cok sahte boyadım yada modifiye yaptım gercekten ince işcilik ve alet gerektiriyor yoksa yaptıgınız modifiye size de tat vermiyor
Özel ekipmanlar gerektiği doğrudur. Ancak sprey ile doğru açıdan doğru mesafeden güzel sonuçlar alınabilir. Sprey ile boyamada en büyük yanlış boyanacak alana çok yakından ve fazla püskürtme sonucu fazla boya akmakta ve damla şeklinde iz yapabilmekte bu damla izini kaybetmek için fırçayla yaymaya çalışmak veya fazlasını başka bir malzeme yardımıyla kurumadan almaya çalışmak en büyük hatalardan biri. Daha önce ahşap ve plastik malzemeler üzerinde bu işi tecrübe etmiştim. Bakalım inşallah güzel bir çalışma yapacağım acelem yok. En kötü ihtimal eylül ayına kadar tecrübe ederek bişeyler elde edeceğim.

eylmz

Daimi Üye
Bence bu denemeleri ilk önce iyi olmayan markalar üzerinde denenebilir
Ayrıca yukarıda belirttiğiniz sahtenin alt kısmı zaten glow savagaer preyin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi