Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

SAHTE BALIKLARA GENEL VE KISA BİR BAKIŞ

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Selahattin spine yeni başlayan birisi olarak hem birebir ders almak hem derin bilgiler almak ne büyük şereftir :) cansın..

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben bu konuyu şimdiki aklımla okuduğumda görüyorum ki bir çok popüler sahteyi 3 sene önce tahmin etmişim yalnız bütün konularım hep genel bakış açısı, hiç spesifik bir konum yok Sanırım hayata da hep genel olarak baktığım için

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
3 sene önce açılmış konuyu şimdi görüyorum. Eline sağlık.
Telefonlarımız, bilgisayarlar, arabalar buz dolapları vs her şey değişti;
Balıkçılık konusunda hiç bir gelişme olmamış, olduğu yerde sayıyor.:D

Öyle değil tabii, bu ürünleri üreten birkaç tip firma var. Birkaç tane değil binlercefakat birkaç tip.
Önce gözlemleyip, sağduyuları ile yeni formlar ve özellikler geliştirdikten sonra prototiplerini yaparak deneyenler
sonra gerek biçim, gerek renklerinde gerekli düzeltmeleri yaparak havuz ve doğada tekrar denemeler
ve seri üretime geçiş. İşçilik maliyetinin yüksek olduğu ülkelerde üzerine bu geliştirme maliyetleri de binince
fiyatlar birçok kişinin alamayacağı ya da satın almayacağı düzeye ulaşıyor.
Bunların taklidini yapan yerlerde ise hem işçilik ucuz, hem kopyalamak yeni ürün tasarlamaktan daha ucuz.

Son zamanlarda bunların da işe yarayan ürünleri piyasaya sürmesi, kullanıcılariçin olumlu oldu.
Ayrıca her iki grubun ortasında yer alan üreticiler olması, bu hobiye merak salan herkesi su kenarına getiriyor.

Avcının çoğalıp avın azaldığı dönemde yaşadığımızdan bakalım sonuç ne olacak. Bu işi profesyonelce yapanlar kadar,
eline olta alanlar olarak doğal yaşamın yok edilmesinde bizim de katkımız var artık.
Biz oltacı olarak ağ atanlara onlar da bize kızıyor. Avuntumuz katliamda payımızın az olması.

Yukarıdaki sınıflandırma çok güzel olmuş. Ben de yazmaya başlamışken birkaç ekleme yaparak Selahattin'e devam etmesi için ipucu vereyim.
Popperları melez ve gerçek su sıçratıcılar olarak ikiye ayırması, (ilk sayfada bir melez resmi var), bir de silikonları eklemesini. Sert ve yumuşak çakmalar olarak.
Aslında bunları kullanım yöntemleri olarak da sınıflamak mümkün. Kıyı, sırtı, dipte zıplatma.
Üretildikleri malzemelere göre Sert, yumuşak, metal vs.

İmza
Ukala Bülent

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Evet Bülent ağabey @Horozbina sanırım çok fazla gelişme olmamış :) Atış erimleri biraz daha iyileşti.. Renkler biraz daha gelişti.. Ama hala kendi kendine yüzecek balığı bize kendisi getirecek bir sahte yapamadılar :p Silikonlar konusunda bu kış tekneden spin çalışacağım ve bizzat belli başlı silikonları deneyimleyip yazacağım kısmet olursa.. Konu yazıldığında popper olarak sadece yozurinin hydro su vardı Türkiye'de sınıflandırabilecek durum malesef yoktu :) Zamanla İnşallah daha da değişik konular açmak istiyorum, bakalım kısmet.. Sen benden daha spesifik yaklaşabiliyorsun konulara abicim, keyifle okuyorum yazılarını :)

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
sabah hava ağarırken üç sene önce açtığın konuyu okudum aklım kaldı ya la balıkta yav abicim bi spin organizasyonu yapta öğret şu işi bana gözünün yağına iki yumurta kırıyım
yumurta dedim bak karnımda açıktı kavaltı yapayım ben en iyisi

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İstanbul da olduğum sıcak bir gün toplanalım hem tanışmış kaynaşmış oluruz :)