Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

SAHTE BALIKLARA GENEL VE KISA BİR BAKIŞ

Mektupla

Daimi Üye
Katılım
12 Eyl 2017
Mesajlar
5,430
Tepkime puanı
12,159
Puanları
113
Yaş
52
Konum
İstanbul
Değerli Üyeler,

Sahte balık ile avlanma disiplininde bilindiği gibi çeşitli sahteler ile avlanmaktayız.. Bunların çeşitli özellikleri ve renkleri piyasada mevut olmakla birlikte seçim yapmaktan çok genel olarak birbirimize önerdiğimiz üç beş marka ve model arasında kaldığımızı düşünüyorum.. Enazından yeniliklere açık ve denemekten çekinmeyen bu işe yeni katılmış arkadaşlarımıza bir faydası olur maksadıyla sahtelere ve özelliklerine birazcık değinmek istiyorum.. Öncelikle sahteleri kullanma amacımız balığı kandırmak olduğuna göre yüzüş şekli ve renkleri avlaktaki balıklarla benzer olmalıdır. Bazen de balıklar kızgın dönemlerinde olurlar bu sebeple dikkat cekici renkte sahteler ile balıgın sahteye saldırması sağlanmaktadır.. Yani balık sahteye ya bölgesini korumak ya da beslenme amaçlı saldıracaktır.. Avlanma esnasında sabır en önemli faktördür. Sahte bir yemle balığı kandırmak canlı bir yemle avlanmaktan çok daha zor ve uğraşı isteyen bir yöntemdir. Uzun ve yorucu saatlerin ardından alınacak güzel bir balık tüm yorgunluğu unuttursa da o zamana dek bekleyebilmek gerçekten zordur.. Bu sebeple sahtemizin yüzüşünü devamlı gözlemlemeli, sanki gerçekten yaşıyormuşçasına ona hareket kazandırmaya uğraşmalı adeta bir çocuğun oyuncağıyla oynadığı gibi onunla oynamalıyız ve bundan zevk alabilmeliyiz yoksa uzun saatler boyunca avlanmak hele bir de balık vurmamış veya takip almamışsak gerçekten bezdirici olacak , belki de henüz yeni başladığımız bu uğraşı bırakacak veya sıkılıp yeterli özeni gösteremeyeceğizdir.. Bu sebeple sabır bu av disiplininde en önemli faktördür..

Suüstü ve Popper Sahteler;

Su üstü dediğimiz sahteler WTD(Walk The Dog) aksiyonu ile bilinen sahtelerdir..Atıştan sonra su üstünde batmadan dururlar çektiğimizde ise su üstünden gelirler. Bunların gagası yoktur. Çok şiddetli çekişlerde bir miktar suyun altına inerler ancak en verimli kullanımları WTD ile olur.. WTD yi ise kamışın ucunu hafif sağa ve sola oynatarak ve bir yandan da makinamızla çekerek rahatlıkla verebiliriz.
WTD yi yapmamızdaki amaç ise doğal ortamı taklittir.. Su üstünde zig zaglar çizen bir balık genel olarak gözlemlerime göre sabah çok erken saatte avcı balıkların yem balığı sürüsüne saldırdıklarında arada yaralanan ve tek başına kaçmaya çalışan balıktır.. Yani cazip bir avdır tek başına ve yaralıdır. Bu sebeple yavaşça çekmeli arada da dinleniyormuş izlenimi vererek durdurmalıyız.. Bu sahtelerin en çok sabah erken saatte iş yapmasının sebebi de yine aynıdır. Combalak diye tabir ettiğimiz su üstünde oluşan şapırtılar yani avcı balıkların yem balığı sürüsüne saldırma eylemi genelde bu saatlerde olur..

WTD Videosu:

Suüstü Sahte Resim:


Ekli dosyayı görüntüle 9657
Ekli dosyayı görüntüle 9658
Ekli dosyayı görüntüle 9659
Ekli dosyayı görüntüle 9660
Ekli dosyayı görüntüle 9661Popper diye tabir edilen sahteler ise ağız tarafları düz ve gagasızdırlar. Ağız tarafları düz olduğu için suyu şapırdatarak gelirler. Bu olayın gerçek hayattaki şekli ise avcı balık saldırdığında yem balıklarının can havli ile suyun dışına atlamalarıdır.. Yani bunu taklit etmek için tek ve sert çekişlerle sahtemizi havaya çıkartmalı suyu şapırdatmalıyız.. Kamışımızı aşağı ve yukarı sert hareketlerle kullanmalıyız..Combalakların ortasına yapacağımız atışlarda başarı oranımız artacaktır. Ayrıca hareket yok ise de şapırdatma sesine meraktan gelebilecek avcı balıklar olabileceğini de unutmamalıyız.. Bu sahteler de en çok sabah erken saatlerde iş yapan sahtelerdir yukarıda bahsettiğimiz sebep dolayısı ile..

Popper Aksiyonu Videosu:


Popper Sahte Resmi:

Ekli dosyayı görüntüle 9662
Ekli dosyayı görüntüle 9663
Ekli dosyayı görüntüle 9664
Ekli dosyayı görüntüle 9665
Ekli dosyayı görüntüle 9666Gagalı Sahteler:

Batarlı diye tabir ettiğimiz sahtelerdir. Genel olarak 3 tiptir.. Az Batarlı, Orta Batarlı ve Derin Batarlı olmak üzere..Gaga boyları dalma derinliklerine göre uzamaktadır..

Sığ Batarlı Sahteler:

Genel olarak 0-30 cm arası batarlıdırlar.. Bu tip sahtelerin en çok işimize yarayan tarafları sabah erken saatlerde avlanmıyorsak su üstü sahteleri iş yapmayacağından bu sahtelere yönelebiliriz. Dipteki ilişkenlerden etkilenme oranları çok düşüktür.. Doğal hayatta suyun az altından hızlıca yüzen balıklar görmüşüzdür.. Bunlar ya tek olarak hızlıca kaçmakta ya da 2 li 3 lü gruplar halinde gezmektedirler.. Genelde bu balıklar yavru balıklar olduklarından avcılar için değerli balıklardır..Bu balıklara saldırmaktan asla çekinmezler. Saldırı tarzları sığ suda dipte yatıp birden atak yapma şeklindedir.. Bu tarz yüzen balıklar bazen yaralı balıklar da olabildiklerinden sahtemize vereceğimiz aksiyon ya hızlı ve ani kaçışlar ve duraksamalar olarak, düzenli ve hızlı çekişler ile olabilmektedir.. Yavaş ve ritmik çekişler genel olarak iş yapmasa da istisnalar kaideyi bozmaz..Bu tip sahtelerin gagaları cok ufaktır. Az batarlı olmalarını bu ufak gaga sağlamaktadır..

Sığ Batarlı Sahte Resimleri:

Ekli dosyayı görüntüle 9668
Ekli dosyayı görüntüle 9669
Ekli dosyayı görüntüle 9670
Ekli dosyayı görüntüle 9671
Ekli dosyayı görüntüle 9672Sığ Batarlı Sahte Aksiyonları:


Orta Batarlı Sahteler:

Bu tip sahteler genel olarak 30-60-100 cm kadar dalarlar. Hedefleri orta suda avlanan pelajik avcılardır.. Kofana , iskarmoz, akya,ceylan gibi balıkları sayabiliriz. Orta suda genelde sağlıklı yem balıkları bulunduğundan aksiyonlarımız genelde devamlı ve hızlı sayılabilecek çekişler olmaktadır.. Orta su avcıları hızlı hayvanlardır ve hızlı yemlere saldırmaya bayılırlar. Ayrıca hızlı çekmezsek floating grubu sahtelerin suyun yüzüne çıkma eğilimleri olduğundan istediğimiz derinliğe inemeyebiliriz. Fakat suspending yani askıda kalan modellerde yaralı hayvan taklidi yaptırtmak daha kolaydır.. Bu sebeple yaralı hayvan aksiyonu vereceksek suspending modellerinden , hızlı ve sağlıklı aksiyon için ise floating grubundan secimimizi yapabiliriz.. Lüfer ailesi kofanaya kadar olan boylarda genelde hızlı yem severler. Kofanada ise hızlı kaçış ani duraksamalar da iş yapmaktadır.. Lüfer ailesi çok çabuk saldırganlaşan cinsten oldugundan işimiz nispeten kolaydır. Mesela ıskarmoz ise hızlı çekişleri çok sever çünkü kendisi de son derece hızlı yüzen bir balıktır.. Mermi gibi avına atlayıp yakalamaktadır genellikle..Bu sebeple ıskarmozda da hızlı çekişler ilk tercihimiz olmalıdır.. Bu tip sahtelerin gagaları biraz daha uzundur.

Orta Batarlı Video:


Orta Batarlı Resim:


Ekli dosyayı görüntüle 9667
Ekli dosyayı görüntüle 9673
Ekli dosyayı görüntüle 9674
Ekli dosyayı görüntüle 9675
Ekli dosyayı görüntüle 9676
Ekli dosyayı görüntüle 9677
Ekli dosyayı görüntüle 9678
Ekli dosyayı görüntüle 9679
Derin Batarlı Sahteler:


Bu tip sahteler genellikle dipteki avcıları hedeflerler.. Tatlısuda özellikle barajlar gibi ani derinleşen yerlerde , denizde ise falez gibi kayalık ve ani derinleşen yerlerde iş yaparlar.. Denizde özellikle lagos ve sinarit gibi dip avcılarına suspending yani askıda kalan veya sinking yani dibe batan özellikli olanları ile başarılı denemeler yapabiliriz.. Floatingleri ise hızlı çekmemiz gerekir çünkü dibi bulmamız ve o derinlikte kalmamız nispeten zordur.. Ayrıca sahtenin beden misinasının ucuna agırlık da ekleyebiliriz. Bunu özellikle İstanbul Boğazında başarıyla uygulayan arkadaşlarımız var.. Aynı yöntemle pekala sinarit de alınabilir yeterki balık olan mera tespit edilsin.. Bu tip sahteler 2 ila 3 -4 metrelere kadar hatta 7 metreye kadar dalabilen sahtelerdir.. Yalnız çok fazla derine dalan modellerden ziyade az dalanlara ağırlık uygulamalıyız çünkü dibe taktırabiliriz. Bu sebeple kurşun eklenmiş takımla dipte çalışacaksak 1 metre dalarlı sahtelerden daha fazlasını denemek risktir..

Bu tip sahtelerin gagaları digerlerine nispeten oldukça uzundur. Gaga ne kadar uzunsa batarı da o derece artmaktadır..

Derin Batarlı Sahte Resim:

Ekli dosyayı görüntüle 9680
Ekli dosyayı görüntüle 9681
Ekli dosyayı görüntüle 9682
Ekli dosyayı görüntüle 9683
Ekli dosyayı görüntüle 9684


Derin Batarlı Sahte Video:

Sahte Renkleri:


Sahte renkleri kataloglarda görüldüğü üzere çok çeşitlidir. Peki biz bunların hangilerini seçmeliyiz? Şuna emin olun ki hiçbir sahte laf olsun diye üretilmez. Mutlaka işe yaradığı koşullar oluştuğunda iş yapacaktır.. Bazı renkler tatlısuda bazıları ise tuzlusuda iş yapar. Herkesçe bilinen ve denenmiş renkler malumdur. Genellikle bizler en doğal renkleri severek tercih etsek de doğal renkler her zaman iş yapmazlar.. Mesela su çamurluysa olabilecek en parlak renkler hatta kaşıklar iş yapmaktadır. Çünkü balık ancak bu tarz sahteleri o bulanık suda seçebilmektedir.. Balığın sahtemizi görerek saldıracağını unutmamalıyız. Canlı veya ölü yemlerde koku faktörü de önemlidir ve başarıyı artırır. Ancak sahte ile avlanma da koku olayı bazı istisna sahteler hariç yoktur.. Bu sebeple balığa sahtemizi görme şansını vermek ana hedefimiz olmalıdır.. Renk konusunda mesela sardalya modelini ele alalım. Mart Nisan gibi Ege’de bir sardalya bolluğu olduğunu varsayarsak muhetemelen avlayacağımız hayvan da bol bol sardalya bulduğuna göre bu tip bir sahteye rağbet edecektir. Bazı durumlarda ise mesela hayvan merada gümüş yiyorsa sahtemizi buna göre seçmeliyiz. Ancak illaki gümüşe benzer sahte iş yapacak demek yanlış olur. O sırada merada bulunan seyrek de olsa avcı balığımızın daha çok sevdiği daha lezzetli bulduğu bir yemlik balık sahtesi de pekala iş yapacaktır.. Bu sebeple öncelikle meramızı iyi tanımalı hangi yemlik balıklar ve de hangi avcılar bulunduğunu veya bulunabileceğini iyi kavramamız elzemdir.. Sahte ile avcılığı diğer disiplinlerden daha komplike yani karmaşık yapan da bu faktörlerdir. Gündüz veya gece, hava koşulları, suyun bulanıklık derecesi ve sıcaklığı ve mevsimler.. Bunların hepsi ayrı birer faktördür ve seçeceğimiz sahteyi etkileyecek unsurlardır.. Bu yüzden avlamak istediğimiz hayvanı iyice araştırmalı huyunu suyunu iyi bellemeliyiz..
Mesela alabalık olmayan bir gölde alabalık yavrusu şeklinde bir sahteyle turna avlamak ne kadar mantıklıdır? Turna yapısı itibariyle saldırgan ve obur bir hayvan olsa da bu rengi seçmek işimizi gölde bulunan bir yemlik balığa benzer sahte ile avlanmaya oranla güçleştirecektir..

Bazı sahteler ise sarı kırmızı ve değişik alacalı bulacalı renktedirler. Bunlar ise genellikle balığı tahrik etmek saldırmaya teşvik etmek içindirler.. Bunlardan da her ihtimale karşın yanımızda birkaç adet bulunması her zaman iyidir..


Sahte Ağırlıkları:

Sahtelerimizin ağırlıkları kullanacağımız kamıştan seçeceğimiz misinaya pek çok detayı etkiler.. Atış erimimizi sahtenin sadece ağırlığı değil aynı zamanda aerodinamik yapısı da etkileyecektir.. Bu sebeple belli başlı markaların sahteleri günümüzde tasarım ve teknoloji olarak üstünde oldukça çalışılmış denemeler yapılmış modellerdir.. Mesela Daiwa nın patentli agırlık sistemi , Yozuri ve Rapalanın manyetik sistemleri gibi.. Bunların hepsi birer mühendislik çalışmasıdır.. Fazla abanarak değil doğru atış stiliyle çok daha uzaklara erişebilmemize imkan tanırlar..

Sahtelerimizin ağırlıkları aynı zamanda batan modellerde de önem arzeder.. Sahte nekadar ağırsa o kadar hızlı dibi bulacaktır.. Floating yani yüzen modellerde bunun önemi yoktur ancak Sinking yani batan modellerde bu detay oldukça önemlidir.. Mesela çok derin bir avlak da sinking kullanıyorsak bir an önce dibi bulmasını sağlamak için nispeten ağır sahtelere yöneleceğizdir.. Ancak daha sığ bir avlak da dibi çabuk bulup takılmaması için de ağırlığı nispeten hafif bir sahteye yöneliriz..


Sahte Boyları:

Sahtemizin boyu aşırı agresif türler haricinde avlayacağımız balık için önemlidir.. Öncelikle hedef balığımızı ürkütmeyecek boyda olmalıdır.. Büyük sahte her zaman büyük balık demek olmasa da nispeten büyük sahteleri daha büyük balıklar için kullanmaktayız..
Mevsim itibariyle de sahtemizin boyu önem arzeder.. Sizlere bizzat tecrübe ettiğim bir olayı anlatmak isterim:
Bir yaz sabahı ıskarmoz hedefiyle avlanırken ve bu balığın daiwa saltigaya olan düşkünlüğünü bildiğimden bu sahte ile deneme yapıyordum.. Ancak Mart ayından Mayısa kadar gayet güzel bu sahteye saldıran bu balık nedense hiç ortalarda görünmüyordu.. Suyu seyrederken birden bir ıskarmoz gördüm.. Gözümün içine baka baka kenarda taşların arasında yumurtadan yeni çıkmış ispari yavrularına saldırdı ve adeta çekirdek çitler gibi tek tek hepsini toplamaya başladı.. Benim sahtem bu balığın o anki hedefine göre gayet büyük kalmıştı.. Dibinden o kadar atış ve aksiyonuma tepki bile vermedi.. O gün elim boş ama yeni bir şey öğrenerek meradan ayrıldım.. Sanırım yaz aylarında avcı balıklarımızın avının nispeten neden daha zor olduğunu bu olay açıklamaktadır.. Yavru ve bol bulunan yemlik balıklar gayet kolay av olmaktadırlar ve hedefimiz olan balıklar da bu kadar bol ve kolay bir av varken yerlerinden kıpırdamadan şişmanlamayı avlanmaya yeğ görmektedirler.. Ancak istisna olarak gerçekten yaralı ve çok lezzetli buldukları iri boyda bir sardalyaya veya kolyosa muhtemelen hayır demeyecektirler.. Bizim de avlanma tarzımız gayet yavaş ve gerçekten yaralı bir balıkmış izlenimi vermek olmalıdır sahtemize..

Sahtemizin mevsim olarak boyunun ayarlanması bu sebeple önemlidir.. Kışın gayet iri boyda olan ve genelde kolay av olmayan yemlik balıklar işimizi kolaylaştırmaktadırlar.. Yazın ise bol bulunan yemlik balıklar adeta avımızı köreltmektedir.. Bu sebeple sahte boylarımızı buna göre seçmeliyiz.. İş yaptığına inandığımız modelden birkaç boyda edinmek her zaman işe yarayacaktır.. Ne kadar hazırlıklı olunursa o kadar iyidir yani..


Sözün özü bu bahsettiğim durumlar hem tatlısu hem tuzlusu için geçerli olup bilgiler daha fazla çeşitlendirilebilir.. Ben kolaylık olsun diye sahteleri sığ , orta su ve derin su olarak ayırdım hatamız olduysa düzeltilebilir . Verdiğim bilgiler dışında başka her türlü bilgiye açığım konu zenginleşmesi her zaman hepimizin yararınadır.Sahte balıklar dışında başlı başına bir jighead ve çeşitli uygulamalar ile silikonlar , kıyı jigleri, kaşıklar vs.. bir sürü daha çeşit vardır. Her biri ayrı ayrı ele alınması gereken konulardır.. Umarım bir nebze yeni başlayan kardeşlerime bir faydam dokunur..

Saygılarımla
:harika:
:okyrm:
:tskler: