Sahte klipsleri ve kolay kullanımı

burakkilic

Üye
5 Eyl 2012
95
41
18
34
İstanbul
Merhabalar;

Spin kamışım var Okuma V-system. Her balığa gittiğimizde klips bağlamak, ve av bittiğinde klips halkalardan geçmediği için klipsi kesmek durumunda kalıyorum.

Halkalardan geçebilecek fırdöndü vb bir araç var mı? Yani o kısım hep misinaya bağlı kalsın, rapala klipsine direk geçebilsin?

agartan

Moderatör
Yönetici
30 Nis 2010
24,262
13,231
113
54
İstanbul
Adı
Şeref
İşin bu kısmına kamışı alırken dikkat etmek lazım. :)
Bu işin şakası olsa bile her ava başlarken bir miktar misinayı kesip atıp o klipsi zaten bağlamak lazım..

Burak Kızılırmak

Daimi Üye
16 Eki 2014
1,219
735
113
Çorum
Adı
Burak ARIK
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Kendo 9 kg çeker 00 numara Klips v systemin halkalarından geçiyor başka markalarda genelde 9 kg a kadar geçiyor 12 kg cekeri olup da v system den geçeni bulursan bana da haber et :)

Can_Ordu

Daimi Üye
24 Eki 2013
509
217
43
33
Ordu
Adı
Can ÖNEL
Aynı kamış var bende de. Ben remixon ym-2004 no:1 kullanıyorum. Klips açık halde U şeklinde çevirerek istersem geçirebiliyorum. Ancak ben o şekilde kapatmıyorum oltayı. no:0 daha kolay geçiyor. Ancak bazı sahtelere küçük geliyor veya tam kapanmama durumu oluyor ondan no:1 kullanıyorum. Şeref Bey'e katılarak sık sık yenilemek lazım ben elle kontrol ediyorum sadece güvenmezsem yeniliyorum.

adbakt

Aktif Üye
10 Eyl 2014
376
400
63
İstanbul
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Doğru anladıysam bu işini çözer.
Ben şöyle bir çözüm geliştirdim.

Edit: Fark ettim ki doğru anlamamışım. Bu, rapalanın direkt makineden gelen ipe bağlandığı spin kamış için değil, surf kamışla (kurşunlu) rapala atışı için uygun.
Ama spin kamış için fırdöndü yerine sadece kamışın ucundan geçebilecek minik bir halka takabilirsin. İki rapala klipsini de resimdeki gibi zorlayıp birbirine geçirirsen fırdöndüsüz halletmiş olursun ve sanırım aksiyon bozulmaz.

scorpion26

Daimi Üye
24 Tem 2013
1,707
1,116
113
44
İstanbul
Ben remixon un en küçük 9 kg çekerli klipsini takıyorum. Çok ufak halkadan bile geçiyor. Rapala klipsinide ona takıyorum. Takımı toplarken büyük rahatlık oluyor.Rapala klipsinde dönen mekanizma olduğundan aksiyonu bozmuyor. Bu da bir arkadaşıma tarif için yaptığım çalışma. Küçük klipsi çizimde biraz abartmışım. :)

HastaRuH

Daimi Üye
29 Mar 2013
1,066
404
83
Tekirdağ
Adı
ERKAN

Resimde ki A ve B halkalarını açarsan klips ( C ) fırdöndüden ayrılır fırdöndü de kamış halkalarından rahatlıkla geçer sonra tekrar klipsi fırdöndü ye takıp raplanı takıp atışa başlarsın ben V system kamışta bunu kullanıyorum tek sorun bir süre sonra gevşeme yapar klipsi yenilersin :)

adbakt

Aktif Üye
10 Eyl 2014
376
400
63
İstanbul
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Her seferinde onu açmak ağır gelmiyor mu?
Sonuçta klipsi dar yerinden açmak bayağı meşakkatli iş. O kısımda tel çok güçlü oluyor.

Resimde ki A ve B halkalarını açarsan klips ( C ) fırdöndüden ayrılır fırdöndü de kamış halkalarından rahatlıkla geçer sonra tekrar klipsi fırdöndü ye takıp raplanı takıp atışa başlarsın ben V system kamışta bunu kullanıyorum tek sorun bir süre sonra gevşeme yapar klipsi yenilersin :)