Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sahtelerde Renk Seçimi

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Dundar, koca levregin plastik/ahsap malzemeyi balik diye yemeye kalkmasi garip zaten de :)
Gercekten cok karisik bir konu bu amator balikcinin avlaklarinda tecrube etmesi gereken bir sey diye dusunuyorum ben. Yani bazi yazilanlar benim avlaklara gore dogrudur da digerleri de baskasi icin uygun olabilir bu durumda ikisi de yanlistir ya da dogrudur diyemeyiz.

Aslinda soyle bir teori kurabiliriz;
sayet baligin renkleri ayirmasi bizim gibi ise, renkler belli salga boylari ve frekansa sahiptir.
Gunun belli saatinde frekansa ya da dalga boyuna gore gorunurlugu en fazla olan renkleri belirleyebiliriz. Gerci simdi bu konuda arastirma yapabilirim ama feci uykum var :)
Akşam göz atacağım tekrar , hem sende uykunu falan almış olursun belki bir kaç bir şeyler eklemiş olursun.
Sağlıcakla.
Keyifli forumlar.

around deep

Aktif Üye
Adı
Mert GEZENOGLU
Eveeeeeet iyice cizmis durumdayim bu renkler konusunda.
Tecrube ve denemelerden ziyade ben bilimsel yaklasmak istedim ve renklerin gorunurlukleri, dalga boyu farkliliklari hakkinda bilgi almak icin Tubitak'a soru maili gonderdim.
Mail cevaplandigi takdirde istedigim bilgileri elde edersem burada paylasacagim. Bu bilgiler isiginda tecrubelerimizle ortusup ortusmedigini tartisabiliriz.

lodoscubarbaros

Aktif Üye
Adı
Barbaros Küpcü
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Benim tecrübem ise gece dolunay aydınlatırken ve ya kıyıya kafelerin ışıkları vururken koyu sahteleri kullanmak yönünde. Çok bulanık ve gece karanlık sular da ise balığın farkedebileceği kadar parlak olsun yeter.

Bir de hedef balığın muhtemelen tok olduğu ve saldırganlaşmadığı öğle saatleri gibi yemlik gerçek balıklara benzemeyen kışkırtıcı farklı renklerden yanayım.

Yani hava ve su durumuna göre hedef balığın yemlenme saatlerinde suyun içindeyken yemlik balığı andıracak fakat abartılı parlamayacak.
Mesela tam fosfor bir sahteye yoğun ışık tuttuktan sonra denize atarsak gece balık gibi değilde lamba gibi parlayacağından tabiata aykırı diye düşünüyorum.

lodoscubarbaros

Aktif Üye
Adı
Barbaros Küpcü
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu rengi ve benzerlerini levrekte kullanan oldu mu?
Bende ucuz bir markanın benzer rengi var henüz deneme fırsatı bulamadım.
Evet ben gece kullanıyorum ve denendi.Ne kadar tam aynısı olmasa da iyi bir levreği peşinden getirmeyi başardı.Fakat Paşa birden derinleşen kıyıda son ana kadar takip edip gece benim açık renkli tişörtlü beni görünce ani bir manevra ile takibi bıraktı açıldı.Bana suda ki şapırtıyı dinlemek kaldı.Belki takip olabilir diyerekten artık sahteyi arada bir ve özellikle kıyıya yakın hızlandırıp kaçırıyorum.

Bahsi geçen sahte şu KPCA kodlu 12 cm lik

[HARDCORE LIPLESS MINNOW F | HARDCORE LURES] :::products DUEL | DUEL YO-ZURI OFFICIAL SITE [ENGLISH] :::

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Elekromanyetik dalgalardan her türlü canlı yararlanıyor. Biz şimdi bunlarla cep telefonuyla konuşuyoruz, tv izliyoruz, haberleşiyoruz kısaca, tomografi de çektirip hastalık teşhisinden aklınıza gelmeyecek alanlarda yararlanıyoruz. Hava trafiği bile bundan yararlanmasaydık çok zor olurdu. Yiyeceklerimizi ısıtıp yemek yapıyoruz, micro dalga fırınlarda, elektrik üretiminde alternatörler bu dalgalarla istediğimizi elde etmemizi sağlıyor.

İnsan bu dalgalardan son yüzyılda mı yararlandı? HAYIR

Yararlanma dışında canlılar için zararı da var bu dalgaların. Mutasyonlar neden oluyor olabilir, bir de tüm canlılar için ölümcül dalga boylarına sahip olanlar var. Bunlar atmosferin üst katmanlarında filtreleniyor. Bazen yakınlardaki süper nova patlamaları dünyadaki yaşamım %95 ini yok etmiş.

Elekromanyetik dalgalardan dünyadaki yaşamın ilk yararlandığı özelliği enerji. Güneş enerjisi.

Elektromanyetik dalgaların 780 nanometre ile 340 nanometre dalga boyunda olan kısmını bizim göz denen organımızdaki reseptöler elektriğe dönüştürüp beynimize bilgi olarak gönderiyor biz de çevremizi algılıyoruz. Duvara ağaca çarpmadan yürüyoruz birçok faaliyetimizi bu duyu organımızdan algıladıklarımızla sürdürebiliyoruz. Doğum sonrası beyne kayıt edilen bilgi bizim tarafımızdan görüntü olarak algılanıyor.

780-340 nanometre dalga boyu arasındaki insan gözü değerlendirebiliyor, diğer canlıların görme sınırları farklı, daha büyük dalga boylarını da değerlendirenler taştan topraktan yayınlanan dalgalar ile kırmızı altı ışıkla gece de görebiliyorlar.
Böceklerin mor ötesini değerlendirebilecek duyu organları var.

Görme aralığımızdaki dalgalar duvardan geçmediğinden duvarın ötesini göremiyoruz. Görme aralığımızdaki dalgaların hepsi camdan da geçmez sudan da. Camın kalınlık değişkenliğine göre %100 ile %84 ü camdan geçer bu olasılığın da hesaplama yöntemi var. Bu oran ışığın cam üzerine dik veya eğik düşmesi ile ilgili olmayıp sadece cam kalınlığının nanometrik değişkenliğine göre değişir. Blok camda yansıma sabittir %4. İster 90 yani dik ister 5 derece açıyla düşsün.
Güneş doğar veya batarken ters yöndeki evlere bakarsak camlarından yansıyan ışığı görürüz en azından bu bile ışığın tamamının camdan geçmediğini gören göze gösterir fark eden beyine kanıtlar.

Şimdi, suya giren ışık da ışık duyusu olan canlıların çevrelerini algılamalarını sağlar. Fakat ışığın tamamı derinlere kadar inemeyip ısı enerjisine dönüşür ve suyu ısıtır. En büyük dalga boyunda olan fotonların işi hemen yüzeyin biraz altında biter. Bu yüksek dalga boyundaki ışığı yansıtan cisimlerin rengine biz kırmızı diyoruz. Birkaç metre aşağıda grileşip daha aşağılarda bu renge sahip pigmentleri görmeyiz, siyaha döner.
Küçük dalga boyu suda daha derinlere iner bir süre sonra o da birçok canlının organlarının algılayamayacağı kadar zayıflar.

Suda renklerin hangi derinliğe kadar ulaştığına ait diyagramlar var.
Arayıp bulun, ya da birisi buraya eklesin.

Bizim konuyla ilgili olarak derinlerde kullanılacak renklerle ilgili öneriler var.

Kıyıdan su yüzeyine yakın sahte çekenler için de sadece kırmızı önemli mi değil mi bilmiyorum. Balık renge göre mi yemleniyor bunu da bilmiyorum. Önceki sayfalarda birkaç renk yazdım, Dündar levrekte rengin pek önemli olmadığını gözlemiş, burada kendi düşüncesini yazdı, tekrar teşekkürler.
Ama bu yanıtların daha fazla olması gerekir ki biz de nasıl davranacağımızı, saptayalım. Aynı sahtenin türlü renklerini farklı koşullar için alıp almayacağımıza karar verelim.

Fishing Status - The latest fishing reports, hotspots, sea surface temperatures, and more.

Avlağınızın koşullarını girip sahte rengi seçimi için bir adres buldum.
Uygun seçenekleri girip kullanmanız gereken sahte rengini veriyor.
offshore açık deniz
river nehir
stream dere
surf
inshore kıyı
nearshore yakın kıyı
lake göl

Hava ile ilgili Açık, güneşli, yoğun yağışlı, hafif yağış, parçalı bulutlu, fırtına, kar birçok seçeneklerden hangisi varsa seçiyorsunuz.
Avlandığınız saat, su sıcaklığı fahrenayt olarak girdiğinizde kullanılacak sahte renklerini seçiyor.
Programın seçtiği renk bizim buralar için ne kadar geçerli olur bilemem, ama benim bu konuda yaklaşmak istediğim buydu. Sonunda böyle bir site buldum.
Ayrıca sahte renkleri seçimi üretimi vs. ile ilgili ve bunların test aparatları da açıklanan yüzlerce patent alınmış. Biz ayakta uyurken ya da olta sallayıp benim şansım yok derken birileri bunlarla uğraşmış. Pişmiş armut bizi bekliyor.
Fahrenhaytı bizim kullandığımız birime çevrilmesi için birçok telefonda bulunan ekranı veya bu formülü veya °F = °C × 1.8 + 32 kullanabilirsiniz.

Dünyanın her yanına ait raporları e-mail ile alabileceğiniz ücretli site. Siteye girdiğinizde dünyanın her yerine ait ve ayrıca bulunduğunuz bölge ile ilgili bilgiler var. Ancak bulunduğumuz bölge ile ilgili bizlerden bilgi gitmesi gerek ki, kullanıcılar yararlanabilsin.
Dünyanın diğer birçok bölgesi için anlık girdilere göre balık durumu hakkında bilgi almak mümkün.

BU KADAR SAÇMA VE BOŞ YAZIYI OKUMAYA GEREK YOK DİREK BURAYA DALIN.:D
Renk seçimiyle ilgili site

Fishing Lure Selector

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Eveeeeeet iyice cizmis durumdayim bu renkler konusunda.
Tecrube ve denemelerden ziyade ben bilimsel yaklasmak istedim ve renklerin gorunurlukleri, dalga boyu farkliliklari hakkinda bilgi almak icin Tubitak'a soru maili gonderdim.
Mail cevaplandigi takdirde istedigim bilgileri elde edersem burada paylasacagim. Bu bilgiler isiginda tecrubelerimizle ortusup ortusmedigini tartisabiliriz.
Tam da soracak yer bulmuşsun:D:D:D:D

around deep

Aktif Üye
Adı
Mert GEZENOGLU
Tam da soracak yer bulmuşsun:D:D:D:D
Agabey onlar kaynak taramasi yapip cevap veriyorlar diye istedim :) Tembellikten ileri geldi :)

Bu arada alintidir;

Işık değişik maddelerde değişik hızlarda hareket eder. Bir ortamdan diğerine geçerken, hızındaki değişme nedeniyle açısı da değişir. Işığın kırılması denen bu olaydan dolayı cisimler su içinde % 25 daha büyük, % 33 daha yakın görünür.

Suyun ışığı emme özelliğinden dolayı, ışık suya girdiği andan itibaren emilmeye başlar. İlk olarak kırmızı emilir ve 7.5 metre derinlikte tamamen kaybolur. Daha sonra turuncu, sarı, yeşil, mavi renkleri emilir. 20 metre derinliğe kadar görülebilir ışık dalga boyundaki birçok renk emilir. 30 metreden sonra görünen renk mavi, çivit mavi ve mor renkleridir. Daha da derinlere inince geride kalan tek renk mavidir. Bundan dolayı deniz berrak ve temiz olduğunda spektrumdaki mavi, su tarafından en az emildiği için göze ulaşan tek renk mavidir.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Agabey onlar kaynak taramasi yapip cevap veriyorlar diye istedim :) Tembellikten ileri geldi :)

Bu arada alintidir;

Işık değişik maddelerde değişik hızlarda hareket eder. Bir ortamdan diğerine geçerken, hızındaki değişme nedeniyle açısı da değişir. Işığın kırılması denen bu olaydan dolayı cisimler su içinde % 25 daha büyük, % 33 daha yakın görünür.

Suyun ışığı emme özelliğinden dolayı, ışık suya girdiği andan itibaren emilmeye başlar. İlk olarak kırmızı emilir ve 7.5 metre derinlikte tamamen kaybolur. Daha sonra turuncu, sarı, yeşil, mavi renkleri emilir. 20 metre derinliğe kadar görülebilir ışık dalga boyundaki birçok renk emilir. 30 metreden sonra görünen renk mavi, çivit mavi ve mor renkleridir. Daha da derinlere inince geride kalan tek renk mavidir. Bundan dolayı deniz berrak ve temiz olduğunda spektrumdaki mavi, su tarafından en az emildiği için göze ulaşan tek renk mavidir.

Suda cisimlerin büyük ve yakın görünmesinin bizim işte hiç bir önemi yok.
Bu rölatif bir durum. Zıpkıncı için önemli.
Balığın da bizim yemi bizim havada gördüğümüzden daha yakın ve büyük görmesi bizi ilgilendirmez.
Her şeyi nasıl görüyorsa bizim sahteyi de aynı yakınlık ve irilikte değerlendirir.
Alıştıkları ortam içinde bize büyük gelen onun için normal görüntüdür.
Önemli olan bizim yemin berbat bir şey olduğunu anlayamaması.

Bir adamın kafasına her şeyi ters gösteren düzenek takınca yani retinada görüntü ters değil düz gözüktüğünde bir hafta kadar zor hareket eder.
Tavanı aşağıda bastığı zemini yukarıda hisseder ters yürüdüğünü gökyüzüne düşeceğini sanır. İki ay sonra bu gözlüğü çıkardığında ilk taktığı günkü gibi korkar. Sonra buna da alışır.

around deep

Aktif Üye
Adı
Mert GEZENOGLU
Kopyalarken fazla almisim buyuk ve yakin gorunme olayini :) Zaten onlar baliklar icin degil bizim icin yani suyun disindan bakinca o sekilde gorunuyor ve elbette konuyla ilgisi yok.
Ben sogurulmalarin oldugu kismi alacakken elim bonkor davranmis :)