Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şamandıra Çeşitleri ve Kullanım Sistemleri..

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,009
Tepkime puanı
435
Puanları
83
Yaş
44
Konum
Bursa /Mudanya/Osmangazi
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Spirolino Nedir, Nasıl Monte Edilir ve Kullanılır

Balık avı , canlı yem , cleo , esox lucius , kaşık , meps , nasıl monte edilir ve kullanılır , olta , spinner , spirolino nedir , tatlısu , turna balığı

Spirolino yada kısaca Spiro mekik yada mermi biçimli, ortasında anten görevi gören hortum bulunan bir tür seviye dengeleyici ağırlıktır. Bu özellikleri onu şamandıralardan ayırır. Spirilino suya batar. Uzağa atışta ve çekerken oltanın istenilen seviyede ve istenilen aksiyonla çekilmesine yardımcı olur. İtalyanlar ona bombard derler. Biz Türkler ise "Çok maharetli yüzdürgeçli daldırgaç" adı vermekteyiz.SPIROLINO alabalık sahte sineklerinin (fly) doğru yere doğru biçimde atılması ve doğru derinlikten doğru hareketleri yaparak çekilmesi amacıyla icat edilmiş, daha sonraki zamanlarda her türlü sahte ve doğal yemin atılması, çekilmesi ve aksiyon verilmesinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

İki çeşit spirolino vardır;
1- Şeffaf iç boş ve içine su doldurularak ağırlığı ayarlanabilen tip.


2- Daha fazla bilinen, çeşitli sabit ağırlıklara sahip içi dolu tip. Bunun da mika ve metal olmak üzere iki çeşidi vardır.
Spirlino'nun ağır, orta batar ve yüzer modelleri vardır. Tamamen kurşundan yapılan modeller olduğu gibi yukarıdaki gibi içi boş plastik olanları da mevcuttur. Ayrıca aksiyon sağlamada faydalı olacak değişik şekillerde olanları bulunur.

MONTAJ
Spirolinonun temel bağlanma biçimi; kanca, köstek, fırdöndü, üzerine boncuk, onun üstüne spirolino şeklindedir. Boncuk kullanılmayan spiro fırdöndüye geçer. Esas bağlama şeklinde 3 lü fırdöndü kullanılır. Bu öyle herkesin bildiği üç halkası bulunan bir fırdöndü değil, üç fırdöndünün arka arkaya bağlı olduğu özel bir tiptir. Kalama önleme yanında kanca/yem/sahte nin bedene sarmasını önleme görevi vardır.

Daha sonra 2 karış kadar eğilip bükülmeyen bir misina, yada kord ipi bu fırdöndüye bağlanmalıdır. Bir boncuk geçirilip fırdöndüye yaslanır, sonra spiro ipe dizilir. Peşinden bir yada iki boncuk daha dizilir. İki boncuk kullanmanın nedeni atarken aşağı baskı yapan spiro nun düzeneği bozmamasıdır.
Daha sonra misina yada kord ipi yeni bir fırdöndüye bağlanır. Bu fırdöndü yukarıda bahsettiğim şekilde üçlü tip de olabilir.
En son olarak ihtiyaca göre 1-3 metre kadar köstek ile kullanacağımız, kanca, sahte yada yem bu fırdöndünün diğer ucuna bağlanır.Bir yünlü oltaya monte edilmiş dolu tip spiro


KULLANIMI

Sipiroyu bir şamandıra gibi yemnli yada tüylü bir kancayı istediğiniz yere atmak ve kancayı suda belirli bir seviyede tutmak için kullanabileceğiniz gibi, ağır tiplerin arkasına her türlü sahte ve doğal yem takıp da kullanabilirsiniz.
At - çek yaparken zaman zaman kamış ucuyla titretme, zig -zag çizdirme ve sektirme gibi hareketler vererek kullanılır.

Sıyırtma kurşuna takıldığı biçimiyle istavritten kesilen kuyruk altı yem, tek bir çapari kancası veya kuyruk sallayan küçük bir silikon sahte spironun da arkasına takılabilir.

Bunun yanında hafif rapalanızı uzağa atmak isterseniz de spirodan yararlanabiliriz.

Çoğu zaman balığın kancayı takip etmek yerine spiroyu takip ettiğini görürsünüz. Bu durumda balıkların ilgisini çekmeyen renklerde spirolino kullanmak daha verimli olur.

Sevgili dostlarım aşağıda muhtelif şamandırlar mevcut bunlara ilave yapabilirsiniz. çok daha emvayi çeşitleri var.ilerleyen günlerde bunlara,
ilaveler yapıcam.

Bunları yaz aylarında balık kıyıladığı zamanalarda taş balıkları avı ve tatlı su,
sazan ve değişik balıklarda kulanabiliriz.


Aşağıda şamandıralı takımda kulana biliceğimiz çeşitli olta düzenekleri,
mevcut hepsi denenmiş ve güzel sonuçlar vermiş düzenekler isteğe göre,
seçim yapa bilirsiniz tercih sizin.


Aşağıda gözüken takım sıtoperli tek iğne şeytan takımı isteğe göre iğne,
sayısı artırıla bilir bu takımla,


Eşkine, Karagöz ve taş balıklarını avlaya biliriz.Aşağıda belirtiğim ve görmüş olduğunuz takım düzeneği sabit derinlik verdiğimiz
orta su ufak balıklar için gece kulandığım takım.istarvit mezgit vs..Aşağıda gördüğünüz takım ise (Y)şeklinde çok iddalı ve başarılı bir takım.
Karagöz
Eşkine
İspari
taş balıklarının tamamında kulanabilirsiniz.Zargana için tavsiye edilen ideal takım aşağıda belirtilmiştir.Levrek ve daha büyük balıklarda güzel sonuçlar alınmış takımlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Erhan41

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
344
Tepkime puanı
25
Puanları
28
Yaş
66
Konum
İzmit
Adı
Erhan ALKAN
Güzel ve faydalı bir çalışma olmuş, istifade edeceğimizden şüphemiz yok, teşekkürler,... :)
 

junzi

Yeni Üye
Katılım
13 Tem 2010
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
izmir
Adı
sibel kaya
bu y şeklindeki takımı bu hafta denemeyi planlıyorum.umarım iyi sonuç alabilirim hocam.çok teşekkürler bilgiler için.
 

murat68

Yeni Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
18
Tepkime puanı
2
Puanları
1
Yaş
53
Konum
istanbul
Adı
Murat
Konu başlığı altına yazmayı uygun gördüm. En altta bulunan iğnenin dipten belirli bir mesafede kalması için şamandıra ayarını pratik olarak nasıl yapabiliriz? Yoksa deneme yanılma ile mi ayarlayabiliriz? Çalışma için ayrıca ellerinize sağlık.
 

gecebalıkçısı

Yeni Üye
Katılım
22 Şub 2013
Mesajlar
16
Tepkime puanı
2
Puanları
1
sahteleri uzağa atmak için spirilino aldım.kullanması zor on onbeş atıştan sonra borunun ucu misinayı kesiyor. paraya yazık.kıyıdan atçekte sahteleri uzağa atmak için 10 gr.lık sahteler ve 5-10 gr. atarlı kamış kullanmak en iyisi
 

gecebalıkçısı

Yeni Üye
Katılım
22 Şub 2013
Mesajlar
16
Tepkime puanı
2
Puanları
1
spirilino atçek için uygun değil . 2 tane almıştım biri misinayı kesti diğerini kullanmıyorum