Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sazan Balığı Av Teknikleri

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
166
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
SAZAN BALIĞI AVLANMA TEKNİKLERİ


AVLANMA ŞEKİLLERİ :

Her ne kadar Sazan avcılığı basit gibi gözükse de, skor yapacak balıkları avlamak oldukça maharet ister. Yem hazırlama sürecini de göz önünde bulunduracak olursak, Sazan avcılığını evden başlayan bir süreç olarak düşünebiliriz.

Sazan avı için en uygun takım 3.20m teleskopik kamış ve 1:3 turlu bir makara ile 0.35mm ana misina, orta veya kücük boy bir fırdöndü, 0.30mm beden ve kullanılacak yeme göre 2-6 Nr. iğneden oluşur. Yemin ağırlığına bağlı olarak uzak mesafelere atışı sağlayacak bir
hareketli iskandil de zaman zaman kullanılabilir.

Sazan avcılığında eğer yakın mesafelerde veya suda eriyebilir yemlerle avlanılacaksa, iskandil kullanmaya gerek yoktur. Bu durumda ya yakın mesafeye olta indirilir, ya da yemin ağırlığından faydalanılır. Suda eriyebilen yemler eğer özel bir taktik kullanılmazsa, iskandil yardımı ile uzağa atış sırasında bozulabilir.

Sazan balığı tüm balıklar göze alınacak olursa yükü ve malzemesi en çok olan balıktır. Sazan avına gidecek olan Olta Balıkçısı aşağıdaki malzemeleri yanına alması iyi olur;

a) 0.35 - 0.40 misina
b) Değişik boy ve ağırlıkta hassas gezer şamandıra (Tercihen fosfor takılabilecek türlerde olanlar)
c) Fırdöndü ve klipsler
d) Değişik ağırlıkta gezer ve sıkıştırma kurşunlar
e) Kaliteli iğneler değişik boylarda uzun pala
f) Stoper (su derinliğinin ayarlanması için gereklidir)
g) Fosforlar (Gece avcılığı için)
h) Hamurlu yem atmada kullanılan ağırlıklı yay (Yedekleri olmalıdır)
i) Dip oltası atacak olanlar için zil, misinayı bağlamak için sopa.
j) Kamış (Sopa)
k) Makine
l) Yemler
m) Fener (Yedek Pilleri)
n) Gaz lambası
o) Uyku tulumu ve çadır (gece kalınacaksa)

Sazan balığının 2 tür avlama şekli vardır.

a) Dip oltası ile
b) Şamandıralı oltalar ile

a) Dip oltası : Bu avlanma şekli eğer 4 oltanın üzerine çıkarsa amatör balıkçılık sayılamaz.

" Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir. "

Şamandıra yem ve kıstırmaların ağırlığını taşıyamaz durumda ve suya tam olarak batmış haldedir. Son kıstırmadan sonra kısa bir beden parcası ile yem dibe yatmış durumdadır. Balığın yemi kapıp, yem ve iskandili dipten kesmesi sonucu üzerindeki yük azalan şamandıra yüzer hale geçer ve balıkçı tarafından görülür. Bu yöntem için, su derinliğinin tam olarak bilinmesi gerekir. Yem ve balık ilişkisinin tüm detaylarını fark edebilmek için kıstırma ağırlıklarının iyi ayarlanmış ve şamandıranın en üst noktasının, derinlik iyi hesaplanarak, yüzeyden ancak 1-2cm. kadar batık olması gerekmektedir. Bu da ancak hareketli şamandıra ile yapılabilir.


Hamurlu Dip Oltası : Piyasada bulunabilen ağırlıkla yay alınır. İğneler ve fırdöndü bağlanır. Hamur bu yay içine sıkılarak doldurulur, iğneler mısır veya üzüm takılarak bu hamura yapışması sağlanır ve suya atılır. kıyıdaki kazığa bağlanır ve zil takılır.

[

Boili (Pişirilmiş hamur topları) Dip Oltası : Bu olta türü ülkemizde uygulanmağa yeni başlayan bir av türüdür. Tek sorun Avrupa da kilo ile satılan yemlerini sizin yapmanızdır. Ancak bu avlanma şeklinde avlanılacak bölgenin çok iyi yemlenmesi gerekmektedir.b) Şamandıralı sistem: Bu yöntemde şamandıra yüzdürücü bir unsur olarak kullanılır, yani yem ve kıstırmaların ağırlıkları şamandırayı batırmaya yeterli değildir. Ancak yem balık tarafından kapıldığında şamandıra batar.

Bu yöntemde, balığın yemleneceği derinlik tesbit edilip, ona göre bir beden uzunluğu bırakmak gerekir. Beden uzunluğunun kamıştan uzun olması durumunda ve/veya fırlatma sırasında zorlukları önleme acısından, her iki yöntemde de hareketli şamandıra kullanmakta fayda vardır.

Bu sistemde amaç balığın yakalanıp yakalanmadığını görmek için kullanılan dikkat çekici renklere sahip şamandıralardır. Yapımı çok basittir. Elle ve kamışla atılması kolay ve kullanışlıdır. Misinanızı yere sağmadığınız için dolaşmaz balığı kıyıya çekmekte çok kolay olur.Makinede sarılı 0.35 iyi bir misinaya önce stoper takılır bu suyun derinliğini ayarlamak için en iyi yöntemdir ve atış sırasında size büyük kolaylık sağlar. Stoperden sonra gezer şamandıra ve hemen arkasına gezer kurşun ve fırdöndü takılır. 40 - 50 cm lik ucuna iğne takılı iğne fırdöndüye bağlanır. Suya atılan olta şamandıra ile birlikte suya dalıyorsa su derin demektir bu durumda stoper yukarıya doğru çekilir ta ki şamandıra suda diklemesine durana kadar ayarlama devam eder ucuna mısır, üzüm, hamur, solucan takılır. Burada dikkat edilecek en önemli husus yemin balık önce koku ile çağırılıp daha sonra da görülmesinin sağlanmasıdır. Dibin yosunlu veya bitkili olması yemin görülmesini etkiler.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

doğan

Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
79
Tepkime puanı
1
Puanları
8
Yaş
36
Konum
çorum
Adı
Doğan GÜR
sazan; tatlı su balıkların en uyanığı benim gözümde avlaması kolay ama zevkli asla bıktırmayacak bir balık benim gözümde en iyi av tekniği diye birşey yok kişinin av tekniği en iyisidir ama kanunlara ve kurallara uyulduğu sürece...
 

özcan bolat

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
1,023
Tepkime puanı
86
Puanları
48
Yaş
45
Konum
istanbul/ümr
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
peki balığın çorak (toprak )kokma durumuna ne dersiniz? tuzlu su balığı gibi olmaz elbet ama ilk tutulduğu anki durumu daha lezzetli bir hale getirmek için varmıdır bir kür ?
 

whitefoxss

Aktif Üye
Katılım
13 Haz 2010
Mesajlar
295
Tepkime puanı
18
Puanları
18
Konum
İstanbul
Adı
T.KIRTMAN
Aşırı kılçıklı olması ve bazılarının gerçekten toprak gibi kokması sebebiyle sadece yakala-bırak yaptığım bir balıktır.Bazı arkadaşlarım kokmaz diyor.Demekki damak tadı:D
 

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
166
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Tatlı su balıları, özellikle sazanların kokmaları avlaktaki suyun temizliği, balçık ve çökek durumuyla birebir ilgilidir. Temiz su rezervine sahip bir avlakta yakalanan balık ile etrafı çorak dibi çökek, balçık ve çamurlu olan bir avlakta yakalanan balık arasında lezzet ve koku farkı oldukça fazladır. Su sirkülasyonunun sürekli olarak devam ettiği yerlerde avlaklar daha temiz kaldıkları için balıkları biraz daha lezzetlidir. Irmak balıkları, durgun su balıklarına göre daha lezzetlidir. Temiz su ile beslenen durgun suların balıkları da iyi sayılabilir. Fakat avlaktaki su, bulanık ve toprak rengine yakınsa, suyun girişi var çıkışı yoksa, oranın balığı toprak kokacaktır.

Tatlı su balıklarındaki koku durumunu pişirirken kullanılacak soslar, baharaklar ve değişik uygulamalar ile minimize etmek mümkündür. Salça/domates ile yapılabilecek bir sos, sarımsak, limon ve sirke ile elde edilebilecek bir sos balıklara lezzet katacaktır.

Tatlı su balıklarını çokta küçümsememek gerekir. Özellikle yayın ve aynalı sazan oldukça lezzetli balıklardır.
 

kop49

Yeni Üye
Katılım
30 Kas 2010
Mesajlar
25
Tepkime puanı
20
Puanları
3
Adı
Metin V.
Bana göre sazan balığını tutmak yemekten daha zevklidir.sazan bir sevdadır arkadaşlar.yeme konusuna gelince 1kğ ın üzerinde ki sazanlar çok fazla kokmuyor ama kokuyorsa ben kesinlikle sarmısaklı sos ile terbiye öneriyorum.pişirmeye gelince ben sazanı fırında tuzlama usülü pişiriyorum....ufaktan bir tarif vereyim denersiniz en azından.tabi tuta bilirseniz.)))

Kalın tuz alıyorum,önce yumurta akı ile yoğuruyorum tuzu,sonra ince bir tabaka tepsiye seriyorum,üzerine sadece içi temizlenmiş sazan balığını koyuyorum balığın içerisine azcık dometes,bir iki diş sarmısak,bir kaç maydanos,balığın ağzına sığacak şekilde bir kürdan yerleştiriyorum ki ağzı açık olmalı,geriye kalan her yerini alüminyum folyo ile kapatıyorum,üzerine hazırlamış olduğum tuzu bocalıyorum,balık kapanacak şekilde bol tuz koyuyorum en az bir santim kalın olmalı,ve fırına sürüyorum.160derecede 90 dakika.ve çıkardığım zaman tuzu kırdığımda kurbanlık hayvan gibi tuzu kırınca pulu,derisi tuza yapışmış olarak çıkıyor.....afiyet olsun.... bana takılın sazan cı olun....)))sazan konusunda konuşacak çok şeylerim var.....dostça kalın
 

comaene63

Yeni Üye
Katılım
4 Şub 2011
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
urfa
Adı
mehmet çiftçi
ersin kardeş bu sayfada yayınladığınız resimdeki malzemelerinin maalesef bir çoğu bizim buralarda yok ne yazıkki onun için daha kolay takımlar yazsan olmazmı acaba ceabın için şimdiden teşekürler
 

konevii

Aktif Üye
Katılım
14 Mar 2011
Mesajlar
240
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Çok güzel bilgiler, teşekkürler...