Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Serpme ağ ile av

mohac

Aktif Üye
Adı
Aykut
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aliexpress'te var boy boy

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

semmelweis

Daimi Üye
Adı
cüneyt
Evet aynı ürünün çembersiz olanı çok daha ucuzdu...öte yandan ne büyük kullanım kolaylığı sağladığı da apaçık ortada..

Scolopax

Üye
Adı
sinan

Eskiden anadoluda oltayla pek balık tutan olmazdı daha çok serpme kullanırlardı. Onların yaptığı bizim yaptığımız gibi amatör balıkçılık değil karınlarını doyurmaktı. Anadolunun dağ köyünde ki adam markete gidip balık alıp yiyemeyeceği için balık istediği zaman ağını alıp gider tutardı. Bu da balığa hiç zarar vermezdi çünkü anca yiyeceği kadarını tutardı. 10-15 haneli bir köyde haddinden fazla balık tutsa ne yapacak derin dondurucusuna koyupda götürüp satacakmı? Adamın buzdolabı bile yok. Balığa zarar veren dereleri, nehirleri kurutan öncelikle kirlilik, sonra devlet, daha sonra dinamit, kireç, elektrik gibi avlanma yöntemleri.

Rahmetli bir ağbim 1965 yılında Samsun’da iki Amerikalıyı alarak Rizeye alabalık avına götürüyor. Bir köyün yakınlarına gidiyorlar adamlar bütün gün oltayla uğraşıyorlar, ertesi gün de öğlen vaktine kadar uğraşmalarına rağmen hiç birşey bulamıyorlar. Rahmetli ağbimiz tepede bir ev var gidip bir sorayım balık varmı diyor. Eve gidince yaşlı bir adam ne istediğini soruyor burada balık varmı deyince çoook var, balık dolu diyor. Nasıl tutacağız deyince bekleyin ben ağımı alıp geleyim diyor ve serpmeyle bunların yiyeceği kadar balığı tutup veriyor. Amerikalılar yaşlı adama yüklü bir para veriyorlar adam korkuyor, bu kadar parayı bana neden veriyorsunuz diyor. Bu insanlar balığı boş zamanlarında eğlenmek için yapmazdı genelde yiyeceği balığını tutup ağını koyardı kenara. Anadoluda uçar avıda bilinmezdi çulluğu kimse avlamazdı. 60 yılların başında Samsunda bulunan İtalyanlar italyadan getirdikleri cocker spaniel köpekleriyle av yaparlar giderkende bazı köpeklerini bırakırlardı. Onlar sayesinde o bölgede uçara atmak, çulluk avı yayılmaya başladı. Anadolunun çok yerinde havadaki kuşa atılırmı denirdi kekliği yerde yemlenirken vururlardı daha çok da tuzakla yakalarlardı. Uçar avı bizde daha çok levantenlerin ve İstanbul’daki rumların marifetiyle bilindi, yayıldı. 80li yıllarda Samsun da İtalyanların getirdiği cocker spaniellerin soyundan kalan bir köpek sahiplenmiştim. Çok güzel köpekti bizde günümüzde dahi cockerleri çulluk avında kimse kullanmaz.

Serpme avının yasaklanması isabet olmuştur. Çünkü artık amatör avcıyız diyerek anadolunu her yerine insanlar gitmeye başladı. Oranın yerli halkı dışında bu av baskısı kontrollü olmazsa mutlaka zarar verir ve zaten vermektedir. Yasaklar güzel fakat bu ülkede uygulamada sorunlar var. Denetim yok, uygulama yetersiz.