Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shimano Dialuna Xr 2.59 Cm 6-28 Hakkında Yorum Lütfen

Cnyr

Yeni Üye
Adı
CÜNEYT DEMİREZEN
merhabalar;
shimano dialuna xr 259 cm 6-28 gr atar olan kamışın kullanım hakkında bilgisi olanlar kamış hakkında bilgisi olanlar bilgi verebilirmi lütfen. esneklik,erim,sertlik,levrek için uygunmudur.

karacicek

Daimi Üye
Adı
Fatih Karaçiçek
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bahsettiğiniz kamış Shimano Dialuna Xr 806ML 133.gr ağırlığında. 6-28.gr atarlı.
Aynı modelin Shimano Dialuna Xr 806L olanını kullanıyorum. 125.gr ağırlığında ve 5-21.gr atarlısı.

806ML 6-28.gr - Bu kamışı hiç kullanmadığım için yorum yapamam ama 806L 5-21.gr modeli ile ilgili görüşlerimi yazayım.

Öncelikle kamıştan çok memnunum. Boyunun 2.59 olmasının avantajını su üstü sahtelerde çok net bir şekilde görüyorsunuz. Resmen dans ettiriyor.
5-21.gr için yazıyorum , fast aksiyona sahip , kendini çok çabuk toparlayan bir kamış. 16 - 18 gr arası sahtelerde harika bir atış erimi var.

4-6.gr dan ( Totto ve benzeri ) - 22-24.gr kadar (125 Shore line diğer muadilleri ) kullandığım oldu. Hafif bir makine ile kombine ederseniz , tadından yenmez diyebilirim. Ben Vanquish C3000 ile kullandım. Çok keyif aldım. Bu aralar balığa gidemiyorum ama , bir daha gidersem , özellikle Stradic 1000 CI4+ ile deneyecem. 125.gr kamış 160. gr Makine Toplam 185.gr ağırlığa sahip bir takım. Merak ediyorum , en azından aklımda kalmasın :)

Kamışın en beğendiğim özelliği ise , kamışın hissiyatı. Neredeyse balığın tüm hareketlerini hissediyorsunuz. Hele ki , ilk vuruş anında ki hissi inanılmaz diyebilirim.

Shimano Dialuna Xr 806L 5-21.gr için yazıyorum , Tam bir Levrek kamışı. Hafif , dengeli , atış erimi çoğu 270 kamıştan daha iyi , ayrıca hissiyatı çok yüksek ve çift siparal sargıya sahip güçlü bir kamış.

Shimano Dialuna Xr 806ML 6-28.gr da bundan bir tık daha sert olduğunu tahmin ediyorum.

Cnyr

Yeni Üye
Adı
CÜNEYT DEMİREZEN
Fatih bey emekleriniz için hakkınızı helal edin öncelikle çok teşekkür ederim. shimano exsence c3000 hgm makinam var kamisa tam uyum sağlayacağini öğrendim kamışın kimileri yumuşak kimileri esnek olduğunu belirtiyor.sizde fast demişşiniz 5-21 de eger sert diyorsaniz 6-28 daha serttir dediğiniz gibi.. sap kısmı dilaluna nın kavrama açısından nasıldır peki?

karacicek

Daimi Üye
Adı
Fatih Karaçiçek
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu kamışı yumuşak diye nitelendirmek ; kanımca yanlış olur.

Belki yanılıyorumdur. Hatalı yazıyorsam lütfen bilen arkadaşlar beni düzeltsin.

Kullandığım , gerek Shimano gerek Major Craft , gerekse de Tailwalk ( Moonwalker 96m) çift spiral karbon sargılı olan modeller için konuşuyorum , üzerinde yazan atar değerlerinden nispeten daha sert aksiyonlu oluyorlar. Spiral karbon sargı olan kamışlar , daha dirayetli ve daha fast aksiyonlu oluyorlar.

Elbette bir de atar değerleri ile kamışın boyu arasındaki bir oranda çok önemli.
Yani aynı marka , aynı model kamışlar için yazmak gerekirse. Shimano Antares 270 20-50 kullandım. Harika bir kamıştır. 20.gr ve 30.gr arası harika bir kullanımı söz konusu iken , aynı kamışın Shimano Antares 240 20-50' si geçmişti elime "Ben bunu anca teknede kullanırım dediğimi hatırlıyorum." Sonra araştırınca Shimano Antares 240 20-50 daha çok tatlı suda , bot ile avlananların ve güçlü balıklar ile mücadele edenlerin tercih ettiği bir kamış olduğunu öğrendim.
Yani aynı atar değerinde olan kamışlarda , kamış kısaldıkça , nispeten kamışın aksiyonu da sertleşiyor. Aynı durumu , Shiman Speedmaster da da yaşamıştım. 240 20-50' sini uygun bir fiyata bulup hemen atlamıştım. Ama bir baktım 270 20-50 ile alakası bile yoktu kamış aksiyonu nun.

Son düzenleme: