Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shimano Makinelerdeki ARC Kafalar Uzak Atışta Gerçekten Etkili Mi?

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba arkadaşlar
Evet biraz ilginç bir konu gibi görülebilir ama yeni aldığım Bull's Eye surf makinem ile yaptığım atışlar çoğaldıkça makineyle ilgili tecrübelerimde yeni yeni oluşuyor.
Shimano makinelerde kullanılmaya başlayan AR-C açılı kesim kafaların, uzak atışta misina boşalırken ki sürtünmeyi azaltıp daha uzağa atışların yapılabileceği kataloglarda belirtiliyor.

Makineyi ilk denememde atışlarda meydana gelen misinanın sürtünme sesi dikkatimi çekmişti. Bu ses önceki Power Aero Spin Power makinemde daha az duyuluyordu.
En son avımızda bu iş için müsait ve sakin bir merada Furkan ile test atışları yaptık.

Takımlarımız:

Furkan: 4.50 mt. Lineaeffe Prestige parçalı kamış-Shimano PA Spin Power makine-Makinede 0.25 mm. Pelican misina-130 gr. kurşun
Birol: 4.50 mt. Lineaeffe Prestige parçalı kamış-Shimano Bull's Eye XT makine-Makinede 0.25 mm. Sufix Siege misina-130 gr. kurşun

İlk olarak ikimizde kendi oltalarımızla atışlar yaptık. Furkanın atış mesafeleri benden daha fazla idi.
Daha sonra takımları el değiştirdik ve birbirimizin oltalarıyla normal atışlarımızı yaptık. Bu sefer benim atışlarımın mesafesi gözle görülür şekilde Furkanı geçti.
Ve benim savunduğum AR-C kafaların mesafeyi arttırmak yerine azalttığı tezi gerçekleşmiş oldu. Tabii kendi aramızda yaptığımız test için bunu söylüyorum.
Makinenim kafasında eksik misina yok. Aksine normalinden biraz daha bile fazla sardım.

Shimanonun da bir bildiği var ki Stella makinelerde bile bu AR-C kafaları kullanıyor. Sonuç olarak kafamız biraz karıştı. Çünkü aynı Shimano japon üst model Kisu ve Fliegen surf makinelerinde AR-C kafa kullanmamış.
(Gerçi onlar 2009 model)
Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Çünkü aynı Shimano japon üst model Kisu ve Fliegen surf makinelerinde AR-C kafa kullanmamış.
Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.
Daha önce çok uzun yazmıştım bu konu hakkında..AR-C makaraların fiyasko olduğu,bir özellik olarak tanımlanmasının bile yanlış olduğu konusunda pekçok kullanıcı (ben dahil) hemfikir.40-50 m misina salınımından sonra sürtünme yüzeyini artırıyor.En güzeli oval yapı.Oval yapı değişen misina açısında göstereceği teğet özelliği ile misina salınımı boyunca en düşük sürtünmeyi sağlar..

Cevat ERGİN

Aktif Üye
Adı
Cevat Ergin
Enteresan bir durum, adamlar dünya kadar para harcayıp kalıp değiştirmezler , ne gerek var diye düşünebilirler, mühendislere ar-ge çalışmalarına oldukça yüksek meblağlar ödeniyor, bir sürü oltacı test ediyor, fiyasko olsa ilk piyasaya çıkarılan modelden sonra iptal ederlerdi, oysa tüm makineler ar-c spool olma yolunda, hatta oldu bile sayılır. Bu tür testleri karada , düzgün ölçüm yapılacak arazilerde, işaretleme yoluyla yapmak lazım bence göz ile deryada uzak atış noktası sağlıklı değil.Siege oldukça iyi bir misina , çabuk sağılır.Belki kamışı beğenmemiştir makinen :p, diğerini zorla da olsa alıştırmıştın, nekaset dönemi olabilir :D birkaç deneme de daha yap bence, çünkü mantık olarak sağım daha düzgün olmalı.

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Daha önce çok uzun yazmıştım bu konu hakkında..AR-C makaraların fiyasko olduğu,bir özellik olarak tanımlanmasının bile yanlış olduğu konusunda pekçok kullanıcı (ben dahil) hemfikir.40-50 m misina salınımından sonra sürtünme yüzeyini artırıyor.En güzeli oval yapı.Oval yapı değişen misina açısında göstereceği teğet özelliği ile misina salınımı boyunca en düşük sürtünmeyi sağlar..
Evet Erdal Bey, benimde kafamda uzak atışta ciddi olarak bir işe yaramadığı görüşü ağırlık kazanmaya başladı.
Tabii ARC kafanın diğer faydaları konusunda birşey demiyorum. Misinanın daha az gam yapmasını sağlıyormuş. Doğrudur, olabilir.
Dediğiniz gibi atış yapılıp misina 40-50 metre boşaldıktan sonra, ARC kafanın açılı kesim bölgesinin altından boşalmaya devam ederken sürtünme dahada artmakta gibi görünüyor.
Oval yapılı kafada daha rahat misina boşalıyor. Bu çıkan sesten de belli oluyor.

Teşekkürler .

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Enteresan bir durum, adamlar dünya kadar para harcayıp kalıp değiştirmezler , ne gerek var diye düşünebilirler, mühendislere ar-ge çalışmalarına oldukça yüksek meblağlar ödeniyor, bir sürü oltacı test ediyor, fiyasko olsa ilk piyasaya çıkarılan modelden sonra iptal ederlerdi, oysa tüm makineler ar-c spool olma yolunda, hatta oldu bile sayılır. Bu tür testleri karada , düzgün ölçüm yapılacak arazilerde, işaretleme yoluyla yapmak lazım bence göz ile deryada uzak atış noktası sağlıklı değil.Siege oldukça iyi bir misina , çabuk sağılır.Belki kamışı beğenmemiştir makinen :p, diğerini zorla da olsa alıştırmıştın, nekaset dönemi olabilir :D birkaç deneme de daha yap bence, çünkü mantık olarak sağım daha düzgün olmalı.

Cevat abi arge,mühendislik çalışmaları kesin çözüm yada mutlak memnuniyeti sağlamıyorki..Bak Toyota'ya Otomativde yüksek arge payını ayırıyor ama 2 yılda 3 kez satılan otoları geri çağırdı.Zıpkın dünyasındada böyledir.Onbinlerce avro harcanır,Dünyanın en iyileri test eder tamam der,ürün piyasaya çıkar ama satın alanların %90'ı kombinasyonda değişiklik yapar .Ben eminim kalıplar yenilenince arc makaralar tarih olacak.Bir ara meşhur olan konik makaralar gibi.Sadece ticari farklılık için birkaç model devam eder.:)

Bak 5 sene sonra arc makara surf makine isterim,yok dersen karışmam..:p

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Evet Cevat Bey, bizde öyle düşündük teoride. Bir faydası olmasa neredeyse bütün makinelerinde kullanmazlardı.
Ama birde pratikte bir gerçek var ki surf makinelerdeki uzak atış performansını açıkcası biz pek beğenmedik. Tabii ARC kafanın diğer faydaları (daha az gam yapma, rüzgar düğümünü azaltma) konusunda birşey demiyorum. Ben sadece uzak atış konusundan bahsediyorum.
Kesin sonuçlar için kumsalda atış yapmak gerek evet ama dalgasız denizde ve yüksek yerde atışlar arasındaki %10-15 fark gözle rahatça belli oluyor.
Sufix Siegeyi gerçekten beğendim. Sağlam ve makinede hala hafızasız olarak durmakta.
Yedek kafayı sipariş verirken uyumlu ise ki büyük ihtimal olacağını düşünüyorum, Fliegen veya Kisu kafası+Kisu kalaması alıp ARC kafaya bir alternatif yapmayı planlıyorum.

Teşekkürler

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Testlerde aslında %100 doğruluk çıkartmak yanlış zira ;
1-) kullanılan misinalar ve karakteristlikleri farklı.
Aynı misina olsa idi her 2 makinada da doğruluk payı daha fazla olurdu testin.
2-) Kamışların aynı olması aynı performansı %100 yansıtır demek yanlış olur, biri eski biri yeni ise gösterecekleri performans farklı olabilir.
Ama bizler gibi amatör balıkçıların yüzeysel bir testi ancak bu kadar olur ve çıkan sonuç, son kullanıcı için referanstır.
Benim şahsi fikrim ise makinanın ilk boşalma anında misina uygulanan güc ile daha geniş bir daire çizeceğinden sürtünmede fayda sağlayabilir ARC ama hız düşünce daire daralacağından ARC misina yatağınında boşalmasından dolayı sürtünmesi artar.
ama ne olursa olsun Shimano gibi bir marka faydası olmayan bir özelliği varmış gibi lanse etmez diye düşünüyorum.mantıkende ARC kafanın daha az sürtünmeye sebep olması gerekir...

Cevat ERGİN

Aktif Üye
Adı
Cevat Ergin
Denemelere devam, kullanıyoruz ama aradaki farkı anlamak için hiç tecrübe etmedim, sonuçta spin,surf ve yemlik makinelerimin hepsi ar-c spool , hatta sazan avında kullandığım Fox stratos 12000 magnumlar da öyle , makara dudakları oldukça eğimli, atış mesafesindende oldukça memnunum, kullanılan malzemelerde oltacıdan oltacıya özellikler memnuniyet açısından farklılıklar gösterebilir daha evvel seninle yüksek devir konusunda paylaşımda bulunduğumuz gibi normaldir.:)

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Hatırladım o konuyu.Fizik dersine dönmüştü.Halen düşük devirli makinenin güçlü olduğuna inanırım.:)

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Denemelere devam, kullanıyoruz ama aradaki farkı anlamak için hiç tecrübe etmedim, sonuçta spin,surf ve yemlik makinelerimin hepsi ar-c spool , hatta sazan avında kullandığım Fox stratos 12000 magnumlar da öyle , makara dudakları oldukça eğimli, atış mesafesindende oldukça memnunum, kullanılan malzemelerde oltacıdan oltacıya özellikler memnuniyet açısından farklılıklar gösterebilir daha evvel seninle yüksek devir konusunda paylaşımda bulunduğumuz gibi normaldir.:)
Fox stratos da açılı kesim evet ama arc gibi değil, kisu ve fliegen kafalarındaki gibi.
Gönderdiğim 2 resimde de hangi kafanın daha az sürtünme yaratacağı malumumuz.;)
Denemelere devam ama ufaktan da ar-c harici yedek kafa arayışlarıma da devam..:p