Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shore jig avcılığında makinanın devri ne derece önemli?

togay yurtsever

Aktif Üye
Shore Jig de Makine devri seçimi hakkında hızlı mı yavaş mı tercih edilmeli konusu hakkında naçizane fikirlerim şöyle..

Bence yeni başlıyorsanız hiç takılmayın böyle şeylere.
Biraz araştırın göreceksiniz ki 78 cm saran socorro ile avlanan da alıyor balığı 105 cm stella ile avlanan da.
Sarım hızlarının mutlaka avlanma tekniği ve hedef balık türleri açısından elbette önemi var ama bence ilk kıstasın bu olması yerine gerçekten bu disipline uygun, makina ve kamış seçmek daha doğru olacaktır.
Ama illa soruya teknik yanıt arıyorsanız;
Basitçe anlatmak gerekirse yüzey pelajikleri için (yazılı orkinos,ceylan,palamut,torik,kuzu,barakuda vb. ) Daha çok yüksek devirli hızlı makinalar tercih edilebiliyor.
Bu balıklar sürekli hareket halinde olduklarından hız onlar için sıradan. özellikle avlanma anında vücut yapıları ve yoğun kas kütleleri bir anda yüksek hızlara çıkmalarına neden olabiliyor. Bu hız da yanlış hatırlamıyorsam 80-85 km /saat civarıdır. Bu türler için xg devirli makinalar tercih edilebilir.
Ancak hedef balıklarınız daha çok taş balıkları ise;
Bu balıklar bölgeci olduklarından,bulundukları alanın dışına çok fazla çıkmadıkları için , vücut ve kas kütleleri hız için fazla gelişmemiştir Bu yüzden daha yavaş hareket ederler.
Bu balıklarda ise pg (yavaş) veya hg( orta hızlı) makinalar tercih edilebilir.
Ama unutmamak lazım ki her balığın maksimum çıkabileceği ve avını sürekli olarak takip edeceği bir hız vardır.
Avlaklarda görüyorum ki bazen hobidaşlar hızlı sarım bir xg makina ile saniye de 1 seferin bile üzerinde sarımlar yaparak yeme aksiyon vermeye çalışıyorlar.Bu hız bir balığın hem takip edebileceği hızın üzerinde hem de avlanan bir canlının dikkatini çekmek için çok fazla bir hız olabiliyor bazen.
Düşünsenize yolun kenarında dururken 300 km hızla yanınızdan geçen bir aracın daha siz ne olduğunu anlamaya çalışırken aranızda ki mesafe giderek açılıyor.
Bu işin matematik kısmı, daha da derine inecek olursak;
Makinamızın ortlama 105 cm sardığını düşünelim. Ve kolu yine ortalama saniye de bir kez çevirdiğimizde jigimiz 1 saatte 378000 cm yol kat eder. Bu da demek oluyor ki 5000 xg bır makınanın hızı 3.78 km/ saate denk gelir.En baba makinayı bile sanıye de 1 tur çevirdiğinizde ki hızı bile 4.5 km/saat olur.
(Makinamızın hızını hesaplama fikri Berk İpek abiden alıntıdır )
Aslında bu hız akvaryumda ki japon balıklarının bile yetişebilceği bir hız ken gerçekte böyle olmuyor maalesef.
balıkların yeme ilhi duuyması için hızın yanında ,yem aksiyonu ,balıkların avlanma derinliği,suyun netliği,yemin boyutu ve hatta sürünün kalabalıklığı bile balığın yeme olan ilgisini artırıp azaltabilir.
Bu yüzden arada bir yemi yavaşlatmak ya da kolu saniye de 1 tırdan fazla çevirdiğimiz bir aksiyon şeklinde 8-10 sarımdan sonra yemi durdurmak ya da yavaşlatmak, arada bir yemin aşağıya düşmesine izin vermek yani kısacası düz sarımdan ziyade yeme aksiyon vermek balığın hem dikkatini çekecek hem de ona yetişmesini sağlayacak yerinde bir hareket olacaktır.
Yine aynı bilgiler ışığında farklı boy ve renklerde ki jigleri türlerine uygun şekide aksiyonlarla çekmek,bulanık ya da berrak suda tek ya da sürü halinde avlanan balığın dikkatini çekmekte önemli faktörlerdendir.
Ben bilgim dahilinde elimden geldiğince yanıt vermeye çalıştım ama daha teknik konularda ustalarımızdan gelecek yanıtları bende ilgi ile takip ediyor okuyorum.
Umarım az da olsa kafanızda ki sorulara yanıt bulabilirsiniz .
Keyifli avlar dilerim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Togay bey öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkürler. Benim sorum sarım hızı çok da önemli değil diyorsunuz peki makinenin çapı önemli mi? Veya kütlesi hafifliği? Mesela bende okuma cedros 56-112 Gr atarlı318 cm bir shore jig kamışı var. Bununla birlikte yine okuma Trio rex 60 var. Normalde yemli kullanılan surf bir makine ama bir keresinde bu kamış ve makineyi birlikte kullandım. Sizce bu kamişa nasıl bir makine alınmalı? Maksimum makine ağırlığı ne olmalı?

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Bu arada İstanbul boğazında (kalabalık olmayan sakin alanlarda) veya İstanbul Anadolu yakası civarında palamut veya lufere çalışacağım.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Shorejig konusunu bilmiyorum ama kendi tecrübe ettiğim durumu anlatayım.
İnsanın doğal bir ritmi var. Kolu çevirme esnasında bu doğal ritim devreye giriyor. bu ritmi referans alarak hızlı veya yavaş sarım diye bir sarım hızı çeşitliliği oluyor. Yani genelde doğal ritmimizle kolu çevirirken, bazen buna göre yavaş veya hızlı sarıyoruz.
Bu noktada kullanılan kandırıcının hıza göre aksiyonu devreye giriyor. Jigde değil bekli ama özellikle kaşık yüzdürmede veya maket balık yüzdürmede hız önem kazanıyor.
Kaşıkla levrek tutmayı sevdiğim için çok fazla kaşık ile atış yapıyorum. Kaşığı belli bir hızın üzerinde çekerseniz aksiyonu tamamen bozuluyor ve döne döne gelmeye başlıyor. O hızı aşmamanız şart. Yoksa hem su üstüne çok yakın gidiyor, hem de doğal olmayan bir yüzüş ortaya çıkıyor.
Bazı uzun gövdeli dar gagalı maket balıklarda ise düşük hızda aksiyon almıyor, mutlaka hızın yükselmesi gerekiyor. Yoksa dümdüz geliyor. Özellikle kendo 145'leri yavaş sararsanız düz geldiğini görürsünüz.
O nedenle genel olarak kullandığınız kandırıcı tiplerine göre,

O kandırıcının ideal hızını, doğal kol çevirme ritminizde hangi makina sağlıyor ise o makinayı kullanmak verimi arttırır.
"Ben hızlı makina alırım, gerektiğinde hızlı sararım, gerektiğinde yavaş sararım" mantığı çok doğru değil. Çünkü eninde sonunda konsantrasyonu kaybedip, doğal sarım ritmimize dönüyoruz, veya kolumuz yoruluyor.
Kaşık yüzdürmek levrek kovalamak istiyorsanız 70 - 77 cm saran makina idealdir. Daha düşüğü de yok sanırım.

Son düzenleme:

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
çok güzel bir konu.

shore jig'e çok merakım var ama tecrübem yok.bu açığımı teorik olarak kapatmaya çalışıyorum şimdilik zira meralar biraz uzak.

bu konunun üstadları ile konuştuğumda tamamen avlak yeri ve hedef balıklara göre takım seçmemiz gerektiğini anladım.

bu açıdan en kritik nokta balığı kandırmak olduğundan kullandığımız jiglerin hangi hız ve sarımda aksiyonu en iyi aldığına göre seçim yapmalıyız diye düşünüyorum.

youtube'da izlediğimiz yabancı kaynaklarda derinlik ve hedef balıklar dolayısıyla kullanılan jiglerin şekil ve uzunlukları çok farklı olabiliyor.

bilent yıldırım abi en iyi avlarını 92cm sarım yapan makinalar ile yaptığını ifade etmişti ama bu sarozda torik ve sinarit avları için geçerli.kullanılan jigler nispeten daha tok ve kısa jigler 8-10cm