Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shore Jig Takım Hakkında Yardım...

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında BS Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Arkadaşlar lafı fazla uzatmadan hemen yapacağım takımı yazayım, deneyimli arkadaşlardan varsa hatam düzeltmelerini bekleyeyim.

Makine : Shimano TwinPower SW 5000 XG B
    Kamış : Savage Gear MPP 90 ( Bunu ancak ikinci el bulabildim )
    Misina : Shimano Kairixi sx8 bunuda hangi kalınlıkta alayım bilemedim spin ve shore jig deneyimim hiç yok.
    Jigler : Fotodakiler en sondaki ahtapot çıkmamış...

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

KaNKuRT, Mektupla, Apathetic ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Muhayyer

Muhayyer Aktif Üye

Merhaba,
    Hedef balığa göre kesitler değişir ama kendi meram için benim idealim 0,18-0,20 örgü misina, 0,40 fc şok lider.

Mektupla bunu beğendi.
  4. Apathetic

Apathetic Daimi Üye

0.18 daiwa tournament 300mt ip aldim shorejig takimim icin, shimano biomaster 5000xg’ye sarip kullanicam..

Muhayyer bunu beğendi.
  5. Muhayyer

Muhayyer Aktif Üye

İri akya vb ağırlıkta balıklar için PE2 (0.235 mm) ip ve 0.50 mm fc misina kullanıyorlar misal.
    Kendi meram için olanı da yukarıda yazdım. Bu değerler üzerinden kendi meranıza göre bir seçim yapılabilir.

6. Balık Oyunları

Balık Oyunları Aktif Üye

Merhaba öncelikle hayırlı olsun, twinpower 5000 sw-b xg bir ara kullandığım bir makineydi, bu iş için gayet yeterli, tok ve güçlü güven veren bir yapısı var.

Kamış da ise biraz daha alternatifleri değerlendirmelisin bu bir shore jig kamışı değil, yapı itibariyle ilk halka makine yatağına çok yakın erimde seni pek mutlu etmeyebilir, ilk shore deneyimlerimde kullanıp elimden hızlı bir şekilde çıkarmıştım, daiwa jigcaster mx mh, major xride shore jigging serisine bir göz at.Daha üst düzey de kamışlar da mevcut fakat rakamlar bir hayli yükseliyor.

Ip ve leader de ise kairiki den ziyade biraz daha üst düzeyde iplere yönel derim aktif kullanımda hızlı bir şekilde yıpranıyor, benim kombinim 20mm evo 0.43 seguar soft şeklinde, jig olayı senin merandaki hedefine yönelik bir husus ve cok genis bir yelpaze, biraz deneyimlemek merayı öğrenmek gerekli, rastgele...

7. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Sahteleri seçerken şansa dansa davrandım, farklı ağırlıklarda seçmeye ve slow olmasına dikkat ettim. Hedef balık sinarit ve fangri. Bizim buralarda su üstü fazla yok, olanlarda insanlardan uzak adaların çevrelerinde oluyor barküda, palamut türevleri onlarda hedef avımda değil. Levrek için birde Daiwanın shorecast serisi rapalalarından edinmeyi düşünüyorum. İlk etapta fazla kimsenin kıyı avı yapmadığı, bir anda derinliği 25-30 metrelere ulaşan Özdere kayalıkları var aklımda. Deneyeceğiz bakalım yavaştan.

Kamış konusunda da para bittiğinden ilk etapta iş görecek ucuz yollu 250 civarında bir şeyler var aklımda sonrasına bakarız diyorum. Bu bağlamda bu rakam civarına başla önerileriniz varsa zevkle değerlendiririm...

KaNKuRT ve Balık Oyunları bunu beğendi.
  8. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Takım aklımdan biraz farklı şekilde oldu,

Kamışı Daiwa Procaster Game 2,72 30-120 gr aldım. Acayipte güzek aldım tek çekim 200 e aldım gitti. Şu sıralar balık marketlerde tek çekim ve nakitte acayip indirimler var (Kamışı aldığım yerde kimseyi tanımıyordum, dandk diye girdim shore jig kamışı bakıyorum Savagear mpp 90 dedim yok 120 si var dediler, daiwa dedim bu var dediler ne kadar olur en son dedim 200 dediler aldım çıktım.. ).

Misina olarak biraz daha uygun fiyatlı bir markanın x9 misinasını aldım malum meraları öğrenene kadar sağa sola takarım ben onu.

Değişiklikler bu şekilde artık takımı ilk kullandığımda izlenimlerimi yazarım bakalım kısmet ne zamana olacak...

Apathetic bunu beğendi.
  9. KaNKuRT

KaNKuRT Moderatör Yönetici

Setiniz Hayırlı uğurlu olsun
    Trofeleriniz bol olur inşallah

BS Okuru bunu beğendi.
  10. Engin Daiwa

Engin Daiwa Aktif Üye

Konuyu basindan okurken keske daiwa procaster olsaymis diye icimden gecirdim cunku bnde ayni kamisin 3m olanini kullaniyorum:) son mesaji gorunce de wallahi sevindimm:) tek kelimeyle harika bi kamistir, fiyat olsun sertligi olsun. Bogazda gecen sezon cok palamut yakalamisligim oldu bu kamisla ve coguda kiloya yakin.

11. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Eyvallah hocam, benimkiside işte mağazaya gidip deneyince orada fikrim değişti. Gerçekten başarılı bir kamış gibi duruyor, ileride 3,00 ınıda alabilirim ama avlanacağım meralarda zaten erim çokda önemli değil. Dınk diye 30 metrelere, 40 metrelere iniyor su. Sürekli at çek yapıcam ve slow jig ile avlanıcam, yani sar dola yok, kaldır boşluğunu alarak indir şeklinde :). Hayırlısı olsun artık bakalım kıvırabilecekmiyiz bu işi...

Engin Daiwa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş