Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shore jigging için takım

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında futility tarafından paylaşıldı.

1. futility

futility Üye

Merhaba,

Bir süredir shore jigging için bilgi topluyorum. Aslında spin ve hatta LRF takımlarımla hafif sikletlerde av yapıyorum. Artık biraz daha ağır jiglere geçme niyetim var.

Genelde İstanbul ve çevresi için kullanacağım. Muhtemelen 30gr-60gr arası jigler ile palamut, lüfer kovalarım. Akıntının fazla olduğu yerlerde ağırlıkları arttırmak gerekecektir, ona uygun olsa iyi olur.

Aşğıdaki gibi iki alternatif çıkardım. Bu alanda tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Alternatif-1:
    Savage Gear MPP 120
    Okuma Azores Blue 55 / Okuma Raw II 55

Alternatif-2:
    Daiwa Jig Caster 35-90
    Daiwa Black Gold 3500

Şimdiden teşekkürler.

ozmenahmet bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Bende savagear mpp 170gr ve jigcaster 10-60 var.. 170 olan ile 20gr'lik sahteyi bile cok guzel mesafelere atabiliyorum, hatta yemli avlarida onunla yapiyorum.. Tam bir joker kamis.. 10-60 jig caster ise biraz yumusak kaliyor, 45-50gr jiglerde mesafe tatmin edici ancak mpp varken gerek yokmus diyorum.. 35-90 olanini kullanmadigim icin yorum yapamiyorum.. Yemlide ve ara ara mpp'de 55lik ceymar kullandim, at cek yorucu oluyor.. 3000'lik vanquish ile uzun zaman yorulmadan at cek, jig calisabiliyorum, yuksek agirliklar (70gr ve ustu) yorucu oluyor.. Kamisin agirligina ve dengesine bakmanizi tavsiye ederim.. Kamislari yerinde gorme sansiniz varsa cok isabetli olur sizin icin.. Dediginiz makinalari kullanmadigim icin yorum yapamiyorum..

ozmenahmet ve futility bunu beğendi.
  4. ozmenahmet

ozmenahmet Üye

@Apathetic @futility selamlar , bende Okuma 20-60 kamışımı aynen böyle kullanıyorum :) 40 gr. kurşun ile Çapari yapıyorum , Muhtelif dip takımları ile yemliye de kullanıyorum her yola geliyor 20gr. ve üzeri Rapala ve kaşık için de kullanışlı Joker kamışım diyebilirim . rastgele

futility ve Apathetic bunu beğendi.
  5. futility

futility Üye

MPP ile ilgili tek çekincem aslında direkt jig kamışı olmaması. Adı üzerinde "multi purpose predator".. 7-23 softlure serisinden bir adet var, ondan memnunum diyebilirim.
    Makinede aslında yormaması için daha küçükleri tercih etmek istiyorum fakat özellikle akıntılı yerlerde yetersiz kalmasından çekindim. Bir de araştırdığımda bu kombinasyonları gördüm genelde.

MPP 120 + Azores 55 toplamda 758gr yapıyor. Sürekli at çek yaparken üzecektir muhtemelen.

Apathetic ve ozmenahmet bunu beğendi.
  6. ozmenahmet

ozmenahmet Üye

@futility Ben de sizin gibi başlangıçta bir kamışla hallederim diye baktım ama içine girince öyle olmuyor o sahteyi bu atmaz şu silikonu o atarmı derken 3 kamışla birde sırt çantası ki yerinden kalmıyor gibi geliyor artık böyle gidiyorum meralara . Sevgiler rastgele

Mektupla ve futility bunu beğendi.
  7. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Kamis olarak bence mpp yeterli, her sekilde kullanabilirsiniz.. Daiwa jigcaster guzel kamis ancak mpp ile daha genis bir kullanim alani var ve ekonomik olarak aradaki farki makinaya verin derim.. 4000-5000lik bir stradic isinizi hayli hayli gorur.. Kullanan arkadaslar yorum yapacaklardir.. Normalde bende alacaktim fakat o kadar sık kullanmadigim icin gerek gormedim.. Avlayacaginiz baliga gore bir makine almanizi ve hafifligine onem vermenizi oneririm..

futility bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

Savage Gear MPP 20-60 -274 cm kullanıyorum.(Eski seri hem helios 270,
    hem Savage Gear MPP 90 kamışların uçları birbirine oluyor.)

9. futility

futility Üye

Teşekkür ederim. MPP 2 de çıkmış aslında ama buralara uğraması biraz zaman alır galiba.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

10. coner

coner Daimi Üye

Evet 2018 üretim malzemeler ocak ayında stoklara girer....

sabriyazici bunu beğendi.
  11. futility

futility Üye