Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sıcak Fırsatlar ve İkinci El Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Surffishing

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,675
Tepkime puanı
114
Puanları
38
Yaş
48
Konum
Balıkesir
Adı
Erdal
Sevgili Dostlarımız,

Gelen yoğun istekler doğrultusunda Balık Sevdam forumu içinde "İkinci El ve Sıcak Fırsatlar" bölümünün açılmasına karar verilmiştir.

Bundan önce edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, bu başlıkta açılacak konuların bazı noktalarda taşıması gereken hususlar yönetimce uzun fikir telakkileri sonucunda belirlenmiştir. Bu başlıkta açılacak konuların aşağıda yazan kriterleri taşıması hem aramızdaki dostluğun devamı hemde Balık Sevdam Ailesi samimiyetine uygun olması esastır.

Bu amaç ışığında açılacak konularda;

2.EL PAYLAŞIM KURALLARI

1 ) Burada yazılan kuralların tamamı, bu bölümde konu açan ve konuları takip eden tüm üyeler tarafından okunmuş, anlaşılmış ve kabul edilmiş sayılır. Kuralların gereğini yerine getirmeyen üyeler ve konulara yönetim tarafından gerekli görülen yaptırımlar uygulanır. Mevcut kuralları güncelleme(ekleme-çıkarma) hakkı forum yönetiminde saklıdır. Herzaman kurallara ek olarak insiyatif kullanma hakkı da yönetimde saklıdır.

2 ) Balık Sevdam Forumu bu satışlardan hiçbir şekilde çıkar elde etmeyeceği gibi, alan ve satan kişiler arasında çıkabilecek olası uyuşmazlıklardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Alışveriş-takas v.b sonucunda doğabilecek sorunlar alıcı ve satıcıyı ilgilendirmektedir.

3 ) İlanlar fiyat içermek zorundadır. Üyeler dilediği fiyatları istemekte özgürdür ancak bu fiyat mantıklı ve piyasa fiyatları çerçevesinde olmak zorundadır. Fiyatı anormal ürünler için arkadaşların ilanına yapılabilecek tek şey kibarca tekliftir, ürünün sıfırının ya da alternatifinin linki verilip piyasa fiyatı örnek gösterilebilir.

4 ) Ürün'ün son fotoğrafı satış ilanına eklenmelidir.

5 ) Satılan mal belli bir stoğun yada miktarın satışına yönelik olmamalı, devamlılık, miktar olarak pazar niteliği taşımamalıdır.

6 ) Yurt dışından getirilerek , ülkemiz fiyatları altında bile olsa malzeme satışı yasaktır.

7 ) Açık arttırma yasaktır. "fiyatını siz belirleyin, en yüksek verene satacağım, vs." gibi yönlendirmeler yasaktır.

8 ) Sahte üyeliklerle ya da yeni açılmış, henüz güven sağlamamış, yeterince tanınmamış üyeliklerle açılacak ilan başlıkları yönetim tarafından incelenerek düzenlenebilir, kilitlenebilir, silinebilir. Bu konuda insiyatif tamamen yöneticilere aittir. Bu bölümde konu açabilmek ve bölüm mesajlarını görüntüleyebilmek için belli bir üyelik ömrü ve/veya mesaj sayısı şart koşulabilir.

9 ) İkinci el konu başlıklarında, "almazsanız kırıcam, bir bakın arkadaşlar, yahu indirdik ama alan yok, kaçmaz fırsat, vb..." açıklamalar yerine satılık malınızı anlatan başlıklar kullanılması gerekmektedir.

10 ) Malzemenin son durumu hakkında (arıza,eskime..vs) gerçekçi bilgiler yazılacaktır.Satılık malınıza ait fatura, garanti, kutu, içerik vs. gibi bilgileri ilanınızda mutlaka belirtin. Bu konular illaki alıcının soracağı bilgiler olduğundan pm, msn, icq gibi ortamlarda konuşulmaktadır, bu ise satıcı için vakit kaybıdır.

11 ) İkinci el bölümünde "hayırlı işler, kolay gelsin, vs." türünde muhabbetler gereksizdir. Gerekli görülünce bu tarz mesajlar silinir, mesaj sahipleri uyarılabilir.

12 ) İlanda gereksiz yorum, fiyata müdahele, almayacak olmasına rağmen laf atma gibi girişimler ilan sahibinin isteği doğrultusunda açılan ilanda engellenebilir yada ilan sahibi bu yorumlara izin verebilir. Burada ilan sahibinin yaklaşımı çok önemlidir. Polemik yaparak laf yetiştirmeye çalışmak yerine şikayet etmeleri en kolay yöntemdir. Polemiğe giren üyelerin de mesajları silinmektedir, ilanları kilitlenebilmektedir.

13 ) Bu konu başlığının yürütülmesi ve düzenlenmesi ile ilgili olarak Balık Sevdam forumu adına " Erkan bey" (TEKNOTÜRK) görevlendirilmiştir.
_____________________________________________________

Ek uygulamalar

1) 100 mesaj adedi uygulaması : Bu uygulama gereği bölüm içerisinde paylaşımda bulunacak üyelerde 100 yada daha fazla mesaja sahip olma özelliği aranır. Buna göre 100 mesaj sayısına sahip olmayan üyelerimiz, bu bölümde konu açamaz ve konulara cevap yazamaz. Burada amaç; forumu satış, takas v.b. amaçlar ile kullanmayı genel paylaşımlardan önde tutan yeni üyeleri ayıklayabilmektir. Yönetim gerekli gördüğü durumlarda samimi bulduğu ve paylaşımlarda bulunan fakat mesaj sayısı 100'den az olan üyelere izin verebilir.

2) Flood mesajlar uygulaması : Konulara yapılan "+1", "günceldir", "up" gibi bilgi içermeyen mesajlar yazmak flood olarak nitelendirir. Konunun gereksiz yere "bügünün mesajları", "son mesajlar" gibi listelerde üst sıralara çıkmasını sağlamakta ve mevcut aktif konular arasında kalabalık yapmaktadır. Bu tür mesajlarlardan sakınmaya çalışılmalıdır.

Eğer ilanınızda "fiyat indirimi veya artışı", "hediye ürün" ya da herhangi bir değişiklik varsa elbette bunları belirterek güncellemelerden haberdar etmeye devam edebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

TEKNOTURK

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
899
Tepkime puanı
68
Puanları
28
Konum
İstanbul
Hayırlı uğurlu olsun bu bölüm :) Daha önceden de edindiğimiz deneyimlerle, fırsatları ve eldeki ürünleri keyifle paylaşacağımız bir bölüm olarak yayın hayatına devam etsin "Sıcak Fırsatlar ve İkinci El Bölümü"
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...