Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Silivri Selimpaşa Kano avcılığı

selimpasakanoav

Yeni Üye
Katılım
17 Eyl 2023
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul/Silivri, Selimpaşa
Adı
Metehan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Merhabalar BalıkSevdam forum üyeleri, bu forumda aktif üye olma açısından pek yeniyim ama uzun zamandır işime yarayacak bilgiler için takip ediyordum. İstanbul Silivri/Selimpaşa'da yaşayan ve kano/deniz kanosu gibi sportif araçlarla balık avlayan kişilere yönelik bazı merak ettiğim şeyler var onları sormak isterim. Ben Selimpaşa'da Camcıoğlu Sitesi yakınlarındaki burunda 4 yıldır balık tutan bir şahıs olarak 1 ay gibi bir zaman önce Itiwit 1/2 kişilik şişme kano edindim ve gereken aksesuarları ile balıkçılığa hazır hale getirdim. Son 2.5 haftadır zaman buldukça ve havayı internette takip ettiğim üzere iyi gördükçe kanoya çıkıp kıyıdan fazla açılmadan ispari / kefal avı yapıyorum. Ancak kanoyu almadaki asıl amacım 300/700 arası metrelerce açılıp çapa bırakıp avlanmaktı ancak kıyıya çok yakın 1-1.5 metre derinlikteki yerlerde bile az buz bir akıntı varken 300-700 metre ilerdeki 7-9 metrelik suda nasıl bir akıntı olur kestiremediğim için biraz içimde bir korku var. Anlık cesaret edip açılasım da geliyor ama denizin asla şakası olmuyor.. Yüzmem iyidir ve bir şekilde suda kalırım kalmasına ama kanomla beraber açığa ya da bilmediğim uzak yerlere sürüklenirim ve kürek çekmek fayda etmez gibisinden hafif tırsıyorum da eğer forumda buralarda yaşayan ve denizcilikten anlayan avcılarımız var ise onlara danışmak istedim bir acemi olarak. Şu an 1.5 kiloluk çapa + 50 metre iskota halat kullanıyorum. Bu çapa ağırlığı kanoma yeter mi? O kadar fazla bir akıntı ile karşılaşır mıyım? Harici olarak av önerileriniz var mıdır? Cevaplayabilirseniz pek sevinirim :)

Eğer konuyu yanlış kategoride açtıysam kusuruma bakmayın eğer bir hata etti isem belirtin konuyu açılması gereken yerde açayım..
 

Ekli dosyalar

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Katılım
6 Kas 2017
Mesajlar
1,296
Tepkime puanı
3,354
Puanları
113
Yaş
45
Konum
Tekirdağ
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba, bende de aynı kanonun 3 kişilik olanı var.
1,5 kg şemsiye tipi çapa kullanıyorum. Ancak ben rüzgarın fazla olduğu havalarda kano ile çıkmıyorum.
O yüzden hafif havalarda 1,5 kg yeterli oluyor.
Akıntıdan çok etkileneceğini sanmam. Rüzgar çok daha etkili bence sürüklenme açısından.
Maalesef bu yaz yine çok rüzgarlı bir yaz oldu. Kano ile 2-3 defa açılabildim.
Hakim rüzgar poyraz olunca kıyıya kol gücüyle dönmek çok zor.
Riske girmeyin derim.
 

selimpasakanoav

Yeni Üye
Katılım
17 Eyl 2023
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul/Silivri, Selimpaşa
Adı
Metehan
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Cevabınız için teşekkürler. Evet malum kötü bir yaz oldu ama hava 11 knot civarlarında veya altında seyrederken pek bir sıkıntı yaşamadım. Akıntı elbet fazla etkilemeyecektir ama buradaki halk çoğunlukla orada boğazda olanlara benzer ağır bir akıntı olduğunu iddia etti ben de pek emin olamadım ve biraz da tedirgin etti. 1.5 kg yeterli olur diyosanız öyle de bir deneyeyim. Hayırlı avlar dilerim 🙌