Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin Atisda Kasigin Ipe Dolanma Sorunu

midnigth

Aktif Üye
Adı
ömer baykal
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaslar merhaba

Surf olayindan sonra spin macerasinada atilmis bulunmaktayim

okuma dead ringer 258 12-45 gr
shimano catana 3000 yeni seri
0.14 kendo 8 orgu ip
hansen 28gr kasik

sorum su ;

yeni basladigim spin atislarimda atislarimin 4 te 1 de kasik ipe dolanmis (yani 3lu kanca ipe takilmis) olarak cekiyorum nerde yanlis yapiyorum acaba ?

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaslar merhaba

0.14 kendo 8 orgu ip
hansen 28gr kasik

sorum su ;

yeni basladigim spin atislarimda atislarimin 4 te 1 de kasik ipe dolanmis (yani 3lu kanca ipe takilmis) olarak cekiyorum nerde yanlis yapiyorum acaba ?
Merhaba,
Bir kaç sebebi olabilir. İhtimalle ip atış esnasında gereğinden fazla boşalıp balon yapıyordur. Kaşık suya düşmeden ipin boşluğunu alırsanız bu sorun kalkar. Daha çok rüzgarlı havaların sorunu bu gerçi. Diğer bir önlem ise fc lider kullanmak. fc misina sert olacağı için dolaşma sorunu pek olmaz. Ayrıca kaşığı bedene neyle bağladığınız (klips, fırdöndü vs) da önemli olabiliyor.

Mektupla

Daimi Üye
Arkadaslar merhaba

0.14 kendo 8 orgu ip
hansen 28gr kasik

sorum su ;

Kaşığa aksiyon vermeden, sarmayı denemekte sorunu çözebilir mi acaba
( eğer ipe dolanmaz ise aksiyonun dozu, yavaş yavaş arttırılabilir )

midnigth

Aktif Üye
Adı
ömer baykal
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba,
Bir kaç sebebi olabilir. İhtimalle ip atış esnasında gereğinden fazla boşalıp balon yapıyordur. Kaşık suya düşmeden ipin boşluğunu alırsanız bu sorun kalkar. Daha çok rüzgarlı havaların sorunu bu gerçi. Diğer bir önlem ise fc lider kullanmak. fc misina sert olacağı için dolaşma sorunu pek olmaz. Ayrıca kaşığı bedene neyle bağladığınız (klips, fırdöndü vs) da önemli olabiliyor.
Kasigi bedene firdondusuz rapala klipsi ile bagladim, ben atis yaptigim zaman kasik yalpa yaparak gidiyor yassi ve kavisli oldugu icin boyle dengeli ve ok gibi giden bir goruntu vermiyor bana

GRAFTT

Aktif Üye
Adı
Erkan PLT
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aynı kaşık ve ona benzeyen kaşıklarda mevcut bende. Genelde kafa vuruşlar yaparak çekiş yaptığımda 3'lü iğne misinaya, klipse yada kendisine dolanarak geliyor.
1- Atış yapma stili önemli
2- Wtd aksiyonu gibi hareketlerden kaçınma
3- Misinada boşluk vermemek
4- Orjinal 3'lü iğnesi aşırı büyük biraz daha küçüğü ile değiştirmek.

Bunlara dikkat ederseniz sorunu minimuma indirirsiniz.

IMG_2403[1].JPG

midnigth

Aktif Üye
Adı
ömer baykal
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aynı kaşık ve ona benzeyen kaşıklarda mevcut bende. Genelde kafa vuruşlar yaparak çekiş yaptığımda 3'lü iğne misinaya, klipse yada kendisine dolanarak geliyor
1- Atış yapma stili önemli
2- Wtd aksiyonu gibi hareketlerden kaçınma
3- Misinada boşluk vermemek
4- Orjinal 3'lü iğnesi aşırı büyük biraz daha küçüğü ile değiştirmek.

Bunlara dikkat ederseniz sorunu minimuma indirirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 82949
haklisiniz ustad kursun arkasi rapaladan aliskanligim kasigi bazen ani hizlandirip bazen yavas sarimlar yapiyorum ama aksiyonu bozdugum icin su icin de ipe dolanma ihtimalide var aslinda buda buyuk ihtimallerden bencede yazdiklarinizi uygulayacagim

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kısa bir lider kullanırsanız büyük ölçüde sorun çözülecektir.
Ancak ben direk ip kullandığımda bile çok az sorun yaşıyordum.
Anladığım kadarıyla sizin karışma olayı daha atış esnasında oluyor.
Kamçılamadan surf atış yapar gibi atın. Zaten 28 gr kaşık çok iyi mesafelere gidecektir. Abanmaya gerek yok.
Diğer taraftan atış mesafesi olarak Fladen 28 gr kaşık Hansenden çok daha iyi.

GRAFTT

Aktif Üye
Adı
Erkan PLT
Kan Grubu
A Rh Pozitif
haklisiniz ustad kursun arkasi rapaladan aliskanligim kasigi bazen ani hizlandirip bazen yavas sarimlar yapiyorum ama aksiyonu bozdugum icin su icin de ipe dolanma ihtimalide var aslinda buda buyuk ihtimallerden bencede yazdiklarinizi uygulayacagim
Bende ilk başta aksiyon yapmak için kafa vuruşları yapıyordum ve kaşığı sudan aldığımda misinaya dolanıyordu. Dere ağzında avlandığım içiin dere suyu akıntılı ve berrak olduğu için denediğimde kafa vuruşu yaptığımda bükümlü yada S biçimindeki kaşığın ani hareketlerle misinaya yada fırdöndüye dolandığını gördüm. Aksiyon vermek istiyorsan yavaş ve hızlı sarım yapmanı öneririm. ;)