Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin Avcılığına giriş

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese iyi geceler ve iyi bayramlar değerli hobidaşlarım. Öncelikle herkesin bayramını kutluyorum
Kafama takılan bir kaç soru var bir süredir merak ettiğim spin - lrf disiplini hakkında. Şuan yazlıkta değilim eve geldim ve bol bol video izliyorum, İnterneti de bol bulduğum için, aslında ben surf disiplinine hep daha yakındım ama bu yaz artık beklemeli avdan sıkıldığımı fark ettim. Yaz başı öğrenci halimle yenildiğim surf takım da zararı oldu, bu bütçeyi at çek stiline yatırmak daha mantıklıydı.
Sorularım şunlar
1 elimde bi tane okuma custom Black 60lıkbmakine var bazı yerlerde spin bazı yerlerde ise surf olarak geçiyor. Bu sene alacağım kamışta beni bir süre idare eder mi?
2 avlandığım bölge çoğunlukla sığ sulardan oluşuyor, 240 270cm bir kamış avcı olur mu?
3. Sorum ise şu yönde, ben 10 30gr atarı olan bir kamış alıp genellikle slikon avı yapmayı düşünüyorum. Çoğu zaman maket yem kullanmam diye düşünüyorum en azından başlangıç seviyesi olarak. Sahte karides vb. Slikonları almayı düşünüyorum. Yemli olarak lidaki mırmır Karagöz ispari dışında pek bir balık almadım Eriklide. Arada bir uğrayan mığrı kupez ve trakonyalar hariç tabi.
Melanur, sargoz vs. Var mıdır bilmiyorum bile ama tahminim ağustos ortasından sonra çeşit artar.
Slikon avcılığı sadece levrek avı için midir yoksa çeşitlilik olarak dolu bir av yaşatır mı? Çünkü spin avına heves etme sebebim olabildiğince farklı çeşit görmek. Sportif olarak yapmayı ve sahilde turlamayı istiyorum, eğlenceli anlar yaşatsın istiyorum. Tek balık üzerinde kurulu Bi stil istemiyorum diyim daha doğrusu.
Sahte yemler çok pahalı olduğu için çok fazla almaya fırsatım olmayacak alırsam bile. Avcı ve çeşitliliği fazladır diyip tavsiye vereceğiniz sahteleri mutlaka denerim ama önceliğim ve hevesim slikonda. Bir diğer soru ise Slikonlar bildiğiniz gibi düşük gr oluyor. Ortalama 10 15gr jighead ile verim alabilir miyim bu Slikonlardan? Atış, aksiyon vs.
Soruları cevaplayan herkese çokca teşekkürler, yazlığa dönerken bir sistem kurup gitmek istiyorum umarım spin avının tecrübeli üstadlarından değerli cevaplar alabilirim.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışayım.
Elindeki makineyi 2,40-2,70m ve 10-30gr vb gibi atarlı bir kamışa entegre edemezsin

Sığ sularda silikon atacaksan 10-15 grlık jig head ler uygun olmaz. 5-7 gramı geçmemen gerekir.
bu şartlarda lrf ile spin arasında bir noktada duran ligt spin tercih edebilirsin.
2,40m ile 2,60 arası ve 3-15gr, 5-20 gr vb atarlı kamışlarla 3000 lik makine kullanman uygun olacaktır.

Silikonla levrek dışında pek çok balık yakalayabilirsin. Kumluk alanlarda mırmır, taşlık alanlarda, mendirek içinde ve dışındaki kayalıklarda karagöz, ispari, eşkina vb balıklar yakalayabilirsin. Böyle yerlerde yanında kepçe de bulundurmalısın.

Adı
Kenan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışayım.
Elindeki makineyi 2,40-2,70m ve 10-30gr vb gibi atarlı bir kamışa entegre edemezsin

Sığ sularda silikon atacaksan 10-15 grlık jig head ler uygun olmaz. 5-7 gramı geçmemen gerekir.
bu şartlarda lrf ile spin arasında bir noktada duran ligt spin tercih edebilirsin.
2,40m ile 2,60 arası ve 3-15gr, 5-20 gr vb atarlı kamışlarla 3000 lik makine kullanman uygun olacaktır.

Silikonla levrek dışında pek çok balık yakalayabilirsin. Kumluk alanlarda mırmır, taşlık alanlarda, mendirek içinde ve dışındaki kayalıklarda karagöz, ispari, eşkina vb balıklar yakalayabilirsin. Böyle yerlerde yanında kepçe de bulundurmalısın.
Çok teşekkür ederim yeterince açıklayıcı oldu sorularıma, o zaman küçük kafalı bir makine ile atarı nispeten daha küçük bir kamış alıyorum, çok teşekkür ederim iyi bayramlar dilerim