Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin Avi Için Hevesliyim Ama Tecrübem Yok.yardiminizi Rica Ediyorum

eray17

Yeni Üye
Adı
ERAY SÖYLER
Kan Grubu
O Rh Negatif
HOBİDAŞLARIM SELAMLAR, HEPİNİZE HAYIRLI VE KEYİFLİ AVLAR DİLERİM
ÖNCELİKLE FORUMLARDA BU TARZ KONUNUN ÇOK OLDUĞUNU GÖRDÜM FAKAT BENİM ARADIĞIM CEVAPLARA ULAŞAMADIM. BU VESİLE İLE SİZDEN FİKİR VE TAVSİYE ALMAK İSTERİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

KARADAN AT ÇEK VE YEMLİ İLE DİŞLİ BALIK AVI TECRÜBEM AZ DA OLSA VAR. İZMARİT İSTAVRİT VE MIRMIR GİBİ AVLARDA CABASI.. FAKAT LRF VE SPIN AVI DA HOŞUMA GİDİYOR.ÖZELLİKLE LÜFER PALAMUT,
BÜTÇE OLARAK BİR SINIR BELİRLEMEDİM FAKAT 400 500 TL DE VERMEK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ SONU YOK.
HEM BAŞLANGIÇ VE ALIŞMA SÜRESİ HEMDE GELİŞTİRMEK İÇİN BİR SET DÜŞÜNÜYORUM.

ALBASTAR DINAMICA 10-30GR 270CM
Okuma Competition 20 50Gr 270Cm
DAIWA Crossfire New Spin 14-56 270 cm

birde bunlara uygun makina kombin gerekecek.
tecrübeniz ile yardımcı olursanız sevinirim.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
ALba ve okumayı ikisini de denedim bi elime aldım. nedense okumayı daha çok sevdim. sanırım markanın okuma olması güven verdi bana. albayla çok kötü tecrübelerim oldu. Daiwayı ise denemedim ancak elimde inceledim, çok ağır bir kamış. gerçekten at çek yaparken sizi çok yorar. hafif olmasına özen gösterin. bence başlangıç olarak competition kamış ve okuma aria makina gayet uygun olacaktır. zaman geçtikçe iyileştirmeler yapmak şartıyla tabi. bu arada okuma makinalarda ömür boyu garanti var unutmayın.

eray17

Yeni Üye
Adı
ERAY SÖYLER
Kan Grubu
O Rh Negatif
ayet uygun olacaktır. zaman geçtikçe iyileştirmeler yapmak şartıyla tabi. bu arada okuma makinalarda ömür boyu garanti var unutmayın.
garanti konusunu duymuştum fakat aklımda kalmamıştı. diğerleri bir anda 2.plana düştü. tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
öncelikle hoşgeldiniz.
competition kamışın 15-40 gr 240 cm olanını kullanıyorum. fiyatının üstünde bir kamış bence fakat o fiyat grubunda başlangıç seviyesindeki daiwa shimano markalarını görenler competition'u es geçip diğerlerine yöneliyor kanımca. hata yapıp yapmadıklarını bilemem ama competition o fiyat grubunda yabana atılmaz. adını sanını duyanlar bile azdır hatta. öte yandan 270 cm olanı 20-50 gr atar aralığında ve bu nedenle ben 240 cm. i almıştım ve memnunum. zira 20-50 gram atar aralığı, ucundan kıyısından shore jigging'e de yakın. yine de bu konu dükkana gidip malzemeyi görerek yapılması gereken bir iş.
istanbulda spinle palamut ve lüfer çok kısıtlı meralarda ve zamanlarda av veriyor. o nedenle spine yönelmek için olanakları gözden geçirmeli. ekipmandan ziyade bu disiplinin yapılabilirliğini araştırmak daha iyi olabilir. insanlar çoğunlukla bu yüzden lrf'ye kayıyor. şimdiden rastgelsin.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Adem Bey'in dediği gibi competition gayet güzel kamıştır bence onu alın. bu arada 20-50 yazıyor ama 15gr kendoları daha düşük gramajlı duel.leri (çinekopa attıklarımız) gayet güzel atıyor. Aynen denildiği gibi fiyatının üstünde bir kamış. Bu arada garanti mevzusu sadece makinalarda geçerli, ama kamışların da her türlü yedek parçası bulunur. Kamış alırken biraz da buna dikkat etmek lazım, aynı araba gibi düşünün çok güzel diye alfa romeo alırsınız ama parça sıkıntısı çekersiniz gibi :)

eray17

Yeni Üye
Adı
ERAY SÖYLER
Kan Grubu
O Rh Negatif
öncelikle hoşgeldiniz.
competition kamışın 15-40 gr 240 cm olanını kullanıyorum. fiyatının üstünde bir kamış bence fakat o fiyat grubunda başlangıç seviyesindeki daiwa shimano markalarını görenler competition'u es geçip diğerlerine yöneliyor kanımca. hata yapıp yapmadıklarını bilemem ama competition o fiyat grubunda yabana atılmaz. adını sanını duyanlar bile azdır hatta. öte yandan 270 cm olanı 20-50 gr atar aralığında ve bu nedenle ben 240 cm. i almıştım ve memnunum. zira 20-50 gram atar aralığı, ucundan kıyısından shore jigging'e de yakın. yine de bu konu dükkana gidip malzemeyi görerek yapılması gereken bir iş.
istanbulda spinle palamut ve lüfer çok kısıtlı meralarda ve zamanlarda av veriyor. o nedenle spine yönelmek için olanakları gözden geçirmeli. ekipmandan ziyade bu disiplinin yapılabilirliğini araştırmak daha iyi olabilir. insanlar çoğunlukla bu yüzden lrf'ye kayıyor. şimdiden rastgelsin.
öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. dediğim gibi benim çok bir bilgim yok fakat sizlerin yorumlarıyla kafamda bazı oturmamış fikirler şekil almaya başlıyor. mesela spin ile palamut lüfer gibi avları hedeflediğimizde çok kısıtlı zamanımız oluyor. bunun için surf kamışlarım yeterli olacaktır. ayrıca spin kamış gerekir mi ? düşündürdü (KENDİ FİKRİMLE ÇELİŞTİM :D ) fakat lrf demişsiniz. aradaki farkları nelerdir. competition ile lrf olmaz mı ?
benim 270 cm seçmemin sebebi boyuma oranla daha rahat kullanırım düşüncesiydi.tabi birde atacağım sahte ve kaşıkların gramajını kaldırır diye düşündüm.

eray17

Yeni Üye
Adı
ERAY SÖYLER
Kan Grubu
O Rh Negatif
Adem Bey'in dediği gibi competition gayet güzel kamıştır bence onu alın. bu arada 20-50 yazıyor ama 15gr kendoları daha düşük gramajlı duel.leri (çinekopa attıklarımız) gayet güzel atıyor. Aynen denildiği gibi fiyatının üstünde bir kamış. Bu arada garanti mevzusu sadece makinalarda geçerli, ama kamışların da her türlü yedek parçası bulunur. Kamış alırken biraz da buna dikkat etmek lazım, aynı araba gibi düşünün çok güzel diye alfa romeo alırsınız ama parça sıkıntısı çekersiniz gibi :)
alfa romeo benzetmeniz çok yerinde ve benim kanayan yaramdır. böyle güzel şekilli bir arabanın piyasasının yeterince olmaması kötü :D
katkınız için teşekkür ederim. makine olarak kaçlık yada direkt söyleyebileceğiniz bir kombin var mı ?

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
alfa romeo benzetmeniz çok yerinde ve benim kanayan yaramdır. böyle güzel şekilli bir arabanın piyasasının yeterince olmaması kötü :D
katkınız için teşekkür ederim. makine olarak kaçlık yada direkt söyleyebileceğiniz bir kombin var mı ?
Makina olarak ben Okuma ve Nomura markalarını severim. En uygun fiyatlı Okuma Aria 40'lığı var 115tl bandında, onun bir tık üstü Okuma Dead Ringer var gene sizi üzmeyecek bir makina, bir de Okuma Alaris var 200tl civarı. Bu üçü de sizi üzmeyecek fiyat/performans ürünleridir. Mesela Aria 100liralık makinaysa 100 liralık performans verir. Aralarında bir tek Dead Ringer'ın fiyatının üstünde bir performansı var onu tavsiye edebilirim size.
Kendi kullandığım makinaysa Nomura Kanji fw40, 1.5 sene oldu daha ilk defa geçen gün bakım için götürdüm o kadar sağlam çıktı yani. 370tlyi zorluyor bazı yerlerde ama iki tane yedek kafasıyla geliyor.
Bu arada bütün makinaları 40lık yazdım, spinde tavsiye edilen sarım hızı kafa büyüklüğü vs 40lık uygun oluyor.
Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu.
Uygun kombin: Competition kamış + dead ringer 40 (ama renkleri hiç uymuyor :D ) veya Alaris

eray17

Yeni Üye
Adı
ERAY SÖYLER
Kan Grubu
O Rh Negatif
Makina olarak ben Okuma ve Nomura markalarını severim. En uygun fiyatlı Okuma Aria 40'lığı var 115tl bandında, onun bir tık üstü Okuma Dead Ringer var gene sizi üzmeyecek bir makina, bir de Okuma Alaris var 200tl civarı. Bu üçü de sizi üzmeyecek fiyat/performans ürünleridir. Mesela Aria 100liralık makinaysa 100 liralık performans verir. Aralarında bir tek Dead Ringer'ın fiyatının üstünde bir performansı var onu tavsiye edebilirim size.
Kendi kullandığım makinaysa Nomura Kanji fw40, 1.5 sene oldu daha ilk defa geçen gün bakım için götürdüm o kadar sağlam çıktı yani. 370tlyi zorluyor bazı yerlerde ama iki tane yedek kafasıyla geliyor.
Bu arada bütün makinaları 40lık yazdım, spinde tavsiye edilen sarım hızı kafa büyüklüğü vs 40lık uygun oluyor.
Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu.
Uygun kombin: Competition kamış + dead ringer 40 (ama renkleri hiç uymuyor :D ) veya Alaris
olmaz olur musunuz, gerçekten istifade ediyorum..
bununla beraber lrf mi spin mi yoksa ikiside mi kararsız kaldım :D ne biçim bir hobiymiş arkadaş

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Lrf mi spin mi ona meranıza göre karar verin bence. Bir de şu bir gerçek ki spinde her daim av olmuyor, bahardan bahara lüfer oluyor yazın işler kesata biniyor, e levrek yakalayayım deseniz o hepten kafa yakan bir durum parasını geçtim sabır yetmez o işe :D e lrf desek mesela her daim istavritiniz var, mırmırınız eşkinanız iskorpitiniz var, kamış uygunsa ve balık çok kıyıya geldiyse lüfer ailesi de tutulur lrf ile her gün av var ama sorun şu: çok derin yerse mesela 10m olta attınız derinlik oldu 20m ise lrf neredeyse hiç verimli olmaz spin yaparsanız. Ha ama 20m değil de 5m olursa derinlik çok güzel lrf yapılır.