Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin Kamış Önerisi. Yardım!

arjen

Aktif Üye
Adı
Ahmet D.
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Arkadaşlar daiwa prorex lt 3000 dc makine ile kombinleyeceğim yeni bir spin kamış alacağım. Sert aksiyonlu olmalı. Mesela ima puhachev sahteye güzel wtd yaptıracak güzel bir kamış önerebilir misiniz?. Boy 270 civarı olsun. Atar değeri 10-40 yada 8-30 vs olabilir.
Örneğin”DAIWA
Ballistic X 274Cm 14-42Gr”
Bu kamış nasıl sizce önerir misiniz? Aksiyonu falan nasıldır kullanan var mı?

M. Taha D.

Daimi Üye
Kullanım alanı vs. gerekli bilgileri verirseniz daha kolay yardımcı olur hobidaşlar..

çağrıbey

Aktif Üye
Adı
Çağrı ECE
savage gear bushwhacker 240cm 10-40 güzeldir

arjen

Aktif Üye
Adı
Ahmet D.
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Tatlı suda kullanacağım. Fırat turnası şabut vs. Hedef balık

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ahmet kullanacağın sahte 12 gram . Atar aralığı beklentin 40 grama kadar ? Bence senin aradığın daha ziyade hedef balığının direnciyle baş edebilecek sağlamlık ve mukavemette bir kamış. Sende bunu gayri ihtiyari yüksek atarlı bir kamışla arıyorsun. Ancak yüksek atarlı her kamıştan bunu bekleme. 7- 35 atarlı ama 900 gram balıkla kırılan uçuk fiyatlı kamışta gördüm. 10 da bir fiyatına 8 gram atarlı kamışla 4 kilo balık çekenide. Balistic 14-42 muhtemelen elimden 6 tane geçmiştir fiyat performans olarakta sevdiğim ve tavsiye ettiğim bir üründür ama senin amacına yönelik kullanmayı aklımın ucundan bile geçirmem.

arjen

Aktif Üye
Adı
Ahmet D.
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Ahmet kullanacağın sahte 12 gram . Atar aralığı beklentin 40 grama kadar ? Bence senin aradığın daha ziyade hedef balığının direnciyle baş edebilecek sağlamlık ve mukavemette bir kamış. Sende bunu gayri ihtiyari yüksek atarlı bir kamışla arıyorsun. Ancak yüksek atarlı her kamıştan bunu bekleme. 7- 35 atarlı ama 900 gram balıkla kırılan uçuk fiyatlı kamışta gördüm. 10 da bir fiyatına 8 gram atarlı kamışla 4 kilo balık çekenide. Balistic 14-42 muhtemelen elimden 6 tane geçmiştir fiyat performans olarakta sevdiğim ve tavsiye ettiğim bir üründür ama senin amacına yönelik kullanmayı aklımın ucundan bile geçirmem.
Akif bey sizin öneriniz nedir? Bu makineyle siz olsanız neyi tercih ederdiniz

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ahmet - Çağrı kardeşimin tavsiye ettiği Savage gear bushwhacker 240cm 10-40 kesinlikle iyi bir örnek. Öncelikle şunu bilmelisin ki hedef balıklarını dizginliyebilecek , onların ani hareketlerini tölere edebilecek ve aynı zamanda senin atar aralığını karşılıyabilecek tüm kamışların nispeten esnek olması şart.
Bu esnekliği asla Fladen veya Bauer in yumşaklığı ve lastik gibi yapısıyla karıştırma. Ancak bu karekter WTD aksiyonda agresif (metrede 10 hatta 12 dönüş) ve tam Z hareketler yerine daha aralıklı S hareketler alabilmene sebep olabilir( metrede 5-6 dönüş) sonuçta bu bir dez avantajmıdır sorusuna "senin senaryon için hayır" demek zorundayım. Zira senin WTD de çok agrasif aksiyona ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum. Ama nispeten güçlü bir kamışa ve hızlı aksiyona ihtiyacın olduğu aşikar. Bu esnek karekteri bir nebze tölere edebilmek içinse gerçekte ihtiyaç duyduğun atar aralığının bir tık üstünü ve nispeten 1 tık kısasını almanda fayda görüyorum. Sonuçta amaca yönelik benim tercihim kesinlikle 300 liralık SAVAGE GEAR MPP2 251 12-35 olurdu. Ama ağır sahtelerde kullanırım Sert sahtede 23-24 gramlara çıkarım kısa jerkte aksiyon alsın diyorsan 274 15-42 yede çıkabilisin. Son olarak savaşçılıktan biraz daha ödün verip işin spin kısmı az ağır bassın diyorsan 280 liraya Spro Gateway 270 M 10-40 fazlasıyla işini görür. Sonuçta hangisi olursa olsun Senin gereksinimin doğrultusunda üçününde Balistic ten çok daha uygun alternatifler olduğu düşüncesindeyim.

çağrıbey

Aktif Üye
Adı
Çağrı ECE
Akif abi finezze nasıldır sizce? bushwackerın yanına düşük atarlı kamıs düşünüyorum da