Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

spin makina seçimi: DAM - SHİMANO - ABUGARCİA

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Kısa süre önce ben de bu düşüncelerde kaybolmuştum :) Exage 3000 SFD aldım ve hiç kullanmadan gidip 4000 FD modeli ile değiştirdim. 70 gram daha ağır lakin 2 katı drag gücü var. Daha çok güven veriyor ve trofe söz konusu olacaksa daha başarılı olacağına eminim Nacizane tavsiyem Exage 4000 FD olacaktır.
3000 ile 4000 arası 2 kat drag farkı pek olası değil; drag değerleri Avrupa sitesinde belirtilmemiş gerçi; her ikisi de 3-5 kg. arası drag değerine eşit olarak sahip olsa gerek...

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Öyle imiş; eh iri birşey denk gelirse 6'mı; değil mi göreceğiz...:D

KalamA

Daimi Üye
Adı
Can
Değerli Haluk ağabeyim, siz üstadlarım elbetteki daha iyi bilirsiniz. Bizler ülkemiz şartlarındaki sitelerden araştırıp öğrenmeye çalışırken sizler olayı anavatanından, üretim sahalarından hatta fabrikalarından en doğru bilgilerle öğenmeye koyulup bir de üşenmeden bizlerle paylaşıp bilinçlendiriyorsunuz. Bu bağlamda size ve nezdinizde diğer ağabeylerime teşekkürler ediyorum :) Shimano Exage 3000 Sfd aldım ve kullanmadan 4000'liğine geçiş yaptım. Eğer kullanıcısına sağladığı güven söz konusu olacak ise 2 katı drag söylemim tam anlamıyla doğruyu ifade etmiyorsa bile bana 2 katı güven verdiğini gönül rahatlığıyla belirtebilirim. 70 gramın çok negatif bir etken oluşturmayacağını düşündüm kendimce ve kullandıkça kendimi haklı da gördüm. İyiki de değiştirip 4000'liğini almışım diyebildiğimden nacizane böyle bir tavsiyede bulundum. Değerli Tevfik ağabeyimin de tasdikleyici mesajından sonra bir kez daha iyiki de tavsiye etmişim diyebiliyorum. Saygılarımla...

hearpork75

Üye
shimano catana,shimano nexave,shimano exage bu üç makine arasındaki fiyat farkına değer mi acaba? Çok fazla bir sıklet farkı var mı bu makinalar arasında?
Şunun için soruyorum;

Bende shimano catana 3000 sfc var ;arkadaşa da alacağız ama internetteki sitelerde bir türlü bulamıyoruz bu seri kalktı mı acaba ? Belki shimano firması bu seri yerine başka bir seriyi öneriyordur ,o bakımdan sordum...

Yani; shimano firması , kardeşim catana yerine şu modeli al,aynı işi görür demek istiyordur belki ????

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
shimano catana,shimano nexave,shimano exage bu üç makine arasındaki fiyat farkına değer mi acaba? Çok fazla bir sıklet farkı var mı bu makinalar arasında?
Şunun için soruyorum;

Bende shimano catana 3000 sfc var ;arkadaşa da alacağız ama internetteki sitelerde bir türlü bulamıyoruz bu seri kalktı mı acaba ? Belki shimano firması bu seri yerine başka bir seriyi öneriyordur ,o bakımdan sordum...

Yani; shimano firması , kardeşim catana yerine şu modeli al,aynı işi görür demek istiyordur belki ????

Catana, Nexave, Exage aynı seri gibi gözükse de, hem gözle gözükür, hem de ilk bakışta insanın hemen algılayamayacağı farklar vardır.

Mesela; rulman farkı vardır, makara farkı vardır, ( Grafit, S.D. Aliminyum gibi ) misina klavuz yüksük farkı vardır, ( Aliminyum, sarı pirinç gibi ) renk farkı da vardır.:) v.s.
Bahsi geçen ürünler halıhazırda 2014 kataloğunda vardır ve piyasada en çok talep gören serilerdir. ( Özellikle Exage ) Eh, böyle olunca da stoklar hemen tükenebiliyor.

Shimano Catana 2500 FC 2XSSS+1 BB 5.2:1 tur olta makinas Olta makinalar AVmarketi.com

SHIMANO NEXAVE 3000 SFC - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri

Shimano Exage 2500 FC 4XSSS+1 BB Olta Makinesi | Spin Olta Makineleri | www.hemenav.com

Can_Ordu

Daimi Üye
Adı
Can ÖNEL
Ben de exage kullanıyorum abimde de catana 4000 var. ikisi de güzel makine Adaşımın (KalamA) tavsiyesi bence çok güzel. Ben alırken kalamayı doğru kullanarak çok iri balıkları yakalayabileceğim söylendi, onlara güvenerek aldım. Bir de çok hafif bir takım olsun istiyordum ondan böyle kurdum sistemi. 4000lik de kafanız rahat olur acaba demezsiniz. Kendi takım seçimi konumda 3 modelin (catana nexave exage) kıyaslaması var en sonda. Şimdiden hayırlı olsun.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Değerli Haluk ağabeyim, siz üstadlarım elbetteki daha iyi bilirsiniz. Bizler ülkemiz şartlarındaki sitelerden araştırıp öğrenmeye çalışırken sizler olayı anavatanından, üretim sahalarından hatta fabrikalarından en doğru bilgilerle öğenmeye koyulup bir de üşenmeden bizlerle paylaşıp bilinçlendiriyorsunuz. Bu bağlamda size ve nezdinizde diğer ağabeylerime teşekkürler ediyorum :) Shimano Exage 3000 Sfd aldım ve kullanmadan 4000'liğine geçiş yaptım. Eğer kullanıcısına sağladığı güven söz konusu olacak ise 2 katı drag söylemim tam anlamıyla doğruyu ifade etmiyorsa bile bana 2 katı güven verdiğini gönül rahatlığıyla belirtebilirim. 70 gramın çok negatif bir etken oluşturmayacağını düşündüm kendimce ve kullandıkça kendimi haklı da gördüm. İyiki de değiştirip 4000'liğini almışım diyebildiğimden nacizane böyle bir tavsiyede bulundum. Değerli Tevfik ağabeyimin de tasdikleyici mesajından sonra bir kez daha iyiki de tavsiye etmişim diyebiliyorum. Saygılarımla...

İş 2 kat drag farkında değil; 70 gram farkla bu iki kat drag farkını yüklenebilecek, taşıyabilecek kapasitede makina üretebilmekte ki Shimano beyan ediyor ise bunu yapmıştır... Zaten Exage'de kullanılan malzeme göz doldurur nitelikte (kısaca fiyatına göre iyi makina)... Malum piyasada (yurtdışında) karbon drag pulları v.s. satılıyor; oturur o makinayı veya başka bir makinayı 10 kg. draglı da yapmak olası; ancak bahsettiğim gibi makinanın buna dayanbilecek kapasitede olması çok önemli...:)

4000 FD bende de mevcut; henüz kullanma fırsatım olmadı; onun için deneyince göreceğiz dedim; tabii öyle bir balık denk gelir mi??? Umarım gelir...:)

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Şunun için soruyorum;

Hem malzeme kalitesi, hem rulman sayısı; bir parça da üretim teknolojisi farklı; yani fiyat farkı haklı...

Ancak duruma göre bu modellerin hepsi iş görür; seçimi ihtiyaca göre belirlemek gerek...

yakamoz07

Yeni Üye
Değerli fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim. Exage de karar kılmıştım fakat kullanan yakın bir abim nazik olduğunu söyledi. okuma tavsiye etti. Sonunda Okuma rtx 40 ta karar kıldım. 239 gr. kamışıda v sistem 240 10-40 olarak kombinledim. 140 gr. toplamda 380 gr.