Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Split ve Solid Ring ve Düğüm Tercihi

shelcuk

Üye
Adı
Selçuk Y.
Merhaba,

Forumda klipsler hakkında çok fazla paylaşım ve bilgi olmasına rağmen split ve solid ringler hakkında aradığımı bulamadım, bu nedenle konuyu açma ihtiyacı hissettim, eğer ilgili konu varda ben bulamadıysam şimdiden affola.

Sorularım;

1- Klips düğümü için ip kullanırsak palomar, mono veya fluocarbon misina kullanıyorsak improved clinch knot kullanıyoruz. Bu solid ringe misina bağlamak için özel bir düğüm kullanan veya bilen var mı?

2- Split ring boyutunu kullanacağımız jigin boyutuna göre mi ağırlığına göre mi seçmeliyiz? Örneğin elimde iki adet jig var ikisi de 60 gr. Birisi ince uzun yapıda diğeri daha kısa. Bu iki jig içinde aynı boy mu split ve solid ring mi kullanacağım ve split ve solid ring boyutuna nasıl karar vereceğim?

3- Bu sorularım dışında kullanıp tecrübe edenlerden split ve solid ring seçiminde ve kullanımında dikkat edeceğimiz hususlar veya farklılıklar var mı? Her avdan sonra veya 3 4 avdan sonra değiştirme vs. gibi.

Rasgele.

Son düzenleme:

simiot

Aktif Üye
Adı
Serkan
Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım;
1- Split ringe düğüm atmak çok güvenilir olmaz diye düşünüyorum, malum kullanılan ip ya da misina halka arasına girerek jigin düşmesine sebep olabilir. Bunun yerine split ringi jige bağladıktan sonra, solid ring ve asist iğnesini split ringe geçirip klips ya da düğümü solid ringe takmanızı/bağlamanızı öneririm.

2- Split ring boyutu elbette kullanılan jigin ağırlığına göre de belirlenir, (aynı gramajda iki jig için aynı boyutta halka kullanmak uygun olur) ancak esas belirleyici hedef balığınızdır.. Balığın gücü ve ağırlığına göre seçiminizi yapmanız mücadele anında hem size güven verir hem de açılma olma ihtimalini düşürür..

3- Ambalajında test değerleri belirtilmiş ürünleri tercih etmenizi, takıp çıkartırken halkaların arasının gevşeyip gevşemediğini, gevşediyse penseyle sıkıştırmanızı öneririm. Halkalarda bollaşma ve açılma yoksa değiştirmeniz elzem değildir.

Umarım yardımcı olur, çok daha tecrübeli arkadaşlar mutlaka eksikliklerimi tamamlayacaktır;)

shelcuk

Üye
Adı
Selçuk Y.
Teşekkürler cevaplar için. Aslında ilk hatalı yazmışım düzelttim. Solid ringe yapılacak düğüm tavsiyeniz varmı? İmproved clunch solid ringde de kullanılıyor mu? Yabancı kaynaklarda gördüğüm bogum sayısı bizim kullandigimizdan çok daha fazla olan ( bogum sayısını bilmiyorum düğüm uzunluğu fazla ) düğüm kullanılıyor.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

simiot

Aktif Üye
Adı
Serkan
Evet, boğum sayısını artırarak mukavemetini artırıyorlar ancak ben hep klips kullanıyorum ve palomar düğümü atıyorum.. 4-5 kg'lık balıklar çektim şu ana kadar bir kopma, açılma ile karşılaşmadım.. Bu boğum sayısı artırılmış düğümler çok büyük avlar için kullanışlı olur diye düşünüyorum..

Palomar düğümü..

shelcuk

Üye
Adı
Selçuk Y.
Evet, boğum sayısını artırarak mukavemetini artırıyorlar ancak ben hep klips kullanıyorum ve palomar düğümü atıyorum.. 4-5 kg'lık balıklar çektim şu ana kadar bir kopma, açılma ile karşılaşmadım.. Bu boğum sayısı artırılmış düğümler çok büyük avlar için kullanışlı olur diye düşünüyorum..

Palomar düğümü..
Palomarı misinada kullanıyor musunuz? Mono veya fluorocarbon? Ben PE İpi klipse bağlarken palomar kullanıyorum ama ağır jig ile avlanacaksam fluocarbon lider yapıp onu da klipse improved clinch ile bağlıyorum.

simiot

Aktif Üye
Adı
Serkan
Hem mono hem de fc misinada 0.40 ve 0.50 kalınlıklarda kullanıyorum. Örgü ipi direk klipse bağlayarak kullanmadığımdan yorum yapamam.. Çoğunlukla 60 ve 50 gr jigleri bu bahsettiğim sistemle sorunsuz, aktif olarak kullanıyorum. Improved clinch'i halka bağlantı noktası tek kat olduğundan kullanmıyorum, palomarda çift kat olduğundan kopmalara karşı daha dayanıklı oluyor.

lodoscubarbaros

Aktif Üye
Adı
Barbaros Küpcü
Kan Grubu
B Rh Pozitif
O çok boğumlu solid ring düğümü farklı bir düğüm. AG chain knot denilen çok sağlam yükü en iyi bir şekilde absorbe eden emen bir düğüm.Triple knit knot olarakta geçiyor.Mantığı aynı.

undesirable

Yeni Üye
Adı
Yigit Kaya
Solid ve split ringleri kullanacağım takımın mukavetine göre mümkün olan en küçüğü olacak şekilde seçiyorum. Örneğin, takımda kullandığım en zayıf ekipman 30lb test değeri olan bir shockleader olsun bu durumda 35-40lb test değeri olan bir split ring kullandığım jigin boyundan bağımsız olarak işimi görüyor oluyor.

Solid halkayı leader a bağlamak için ag chain knot kesinlikle en ideali. Zaten leader kalınlaştıkça diğer düğümler uygulamada sorun çıkarmaya başlıyor.

Ek olarak, split halka seçerken kesinlikle test değerine güvenebildiğim, kaliteli malzeme kullandığını bildiğim bir marka tercih ediyorum. markasız ya da ne idüğü belirsiz markaların split halkaları gerek tuzlu su etkisinden, gerekse açıp kapatmanın etkisiyle formunu-muhavemetini hızlıca kaybedebiliyor. Son zamanlardaki gözdem ise Shout split ringler. Çoğu shore jig uygulaması için no:4 yeterli geliyor.

Solid ringlerde ise boyutu uygun olan (shore jig için dıştan dışa 4 ya da 5mm) düşük fiyatlı ürünleri tercih ediyorum. Solid ring birleşim yerinde çapak olmayan ve yeterince pürüzsüz yapılmış her solid ring fazlasıyla yeterli. Bu bağlamda remixon un solid halkaları ya da aliexpress te 50li paketi 8-10 dolara satılan solid halkalar da fiyatı uygun ve işimi fazlasıyla gören ürünler.

shelcuk

Üye
Adı
Selçuk Y.
O çok boğumlu solid ring düğümü farklı bir düğüm. AG chain knot denilen çok sağlam yükü en iyi bir şekilde absorbe eden emen bir düğüm.Triple knit knot olarakta geçiyor.Mantığı aynı.

Teşekkürler aradığım düğüm

shelcuk

Üye
Adı
Selçuk Y.
Solid ve split ringleri kullanacağım takımın mukavetine göre mümkün olan en küçüğü olacak şekilde seçiyorum. Örneğin, takımda kullandığım en zayıf ekipman 30lb test değeri olan bir shockleader olsun bu durumda 35-40lb test değeri olan bir split ring kullandığım jigin boyundan bağımsız olarak işimi görüyor oluyor.

Solid halkayı leader a bağlamak için ag chain knot kesinlikle en ideali. Zaten leader kalınlaştıkça diğer düğümler uygulamada sorun çıkarmaya başlıyor.

Ek olarak, split halka seçerken kesinlikle test değerine güvenebildiğim, kaliteli malzeme kullandığını bildiğim bir marka tercih ediyorum. markasız ya da ne idüğü belirsiz markaların split halkaları gerek tuzlu su etkisinden, gerekse açıp kapatmanın etkisiyle formunu-muhavemetini hızlıca kaybedebiliyor. Son zamanlardaki gözdem ise Shout split ringler. Çoğu shore jig uygulaması için no:4 yeterli geliyor.

Solid ringlerde ise boyutu uygun olan (shore jig için dıştan dışa 4 ya da 5mm) düşük fiyatlı ürünleri tercih ediyorum. Solid ring birleşim yerinde çapak olmayan ve yeterince pürüzsüz yapılmış her solid ring fazlasıyla yeterli. Bu bağlamda remixon un solid halkaları ya da aliexpress te 50li paketi 8-10 dolara satılan solid halkalar da fiyatı uygun ve işimi fazlasıyla gören ürünler.
Kafamdaki sorularin hepsine cevap almış oldum aciklamalarinizla. Yardim için teşekkürler. Şimdi jigi halkaya geçirip avlanma zamanı :)