Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sudak Avında Tercih Edilebilecek Sahteler

Konu, 'Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler' kısmında Herr-Zander tarafından paylaşıldı.

1. Herr-Zander

Herr-Zander Aktif Üye

Linkteki silikon guzel. Yalniz aliexpresse dikkat edin vergi duzenlemesi geldi. Gece bulanık su ise parlak fona ters cafcaflı :) renkler almaniz sansinizi artirabilir fakat sudak mukemmel gorus yetenegine sahiptir yuzerken sizin goremediginiz sahteye de atlayabilir. Buradaki onemli nokta sudakin ılık ilkbahar-yaz aksamlarinda kiyiya gelip gunduz açığa çekilmesidir. Gunduz su bulanikligi hava fark etmeksizin savage gear psycho sprat veya savage gear slim minnow jigler calisiyor. Ben bu ikisini denedim baska jig de alabilirsiniz fakat pahaliya hic gerek yok. Ozellikle psycho sprat tam katil :) (en azindan benim meralarimda) ve fiyati da gayet uygun. Ayni zamanda sudak derinde yasayan bir baliktir. Gece kiyiya sokuldugu icin silikon ve rapala öne çıkar fakat silikon minimum 10 gr jig headli, rapala da derin dalarli olmali. (2-5 mt derinlik idealdir.) Ornek Yozuri crystal minnow deep diver. Fakat pahali bir sahte. Gerek yok. Benimki sadece ornek siz baska sahte de alabilirsiniz. Gece de glow jig ve vibrasyon denemeyi unutmayin. Psycho spratlar glow zaten. Her ne kadar sudak kiyiya gece gelse de iri sudak gece de açıkta olabilir :) Bu arada lrf takiminiz varsa baby jiglerle de kucuk sudaklari keyifli sekilde avlayip yakala birak yapabilirsiniz.

murat006 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat006

murat006 Üye

Savage gear psycho sprat kaç gram önerirsiniz. Kamışım 10-30 atarlı. Bu arada ilginize teşekkürler. Bir soruya koca bir cevap yazmışsınız. Mesela aşağıdaki ürün uygunsa alayım haftasonu burası evime çok yakın. Birde hangi rengi favoriniz. Gecede artık tüm sahtelerle deneyeceğim. Mümkün olduğunca derin yer bulmaya çalışacağım.

Savage Gear Psycho Sprat LRF Jig 18 gr 3 Adet (Turkish Zebra Mix) I 47,00 TL I avgross.com

Herr-Zander bunu beğendi.
  4. Herr-Zander

Herr-Zander Aktif Üye

Rica ederim ne demek.Benim kamis da 10-30 atarli 18 gr psycho sprat kullaniyorum. Lrf ile de 10 gr kullaniyorum. Renk olarak hepsi calisiyor :) Zebra, pink zebra, blue zebra. Gece jige fenerle ışık tutup atarsaniz sansiniz artar. Rastgele :)

5. Herr-Zander

Herr-Zander Aktif Üye

"The most basic and most productive colors for targeting walleye are purple and green." (www.fishusa.com dan alıntıdır)
    Türkçeye çevrilmiş hali: Sudak için en basit ve verimli renkler mor ve yeşildir.

Başka bir sitede ise şöyle yaziyor:

"Scientists tell us walleyes should see red, orange, and yellow the best, followed by green. Theory also suggests walleyes see blue and violet less well, and these colors may even appear black." (www.in-fisherman.com dan alıntıdır.)
    Türkçeye çevrilmiş hali: Bilim adamlarına göre sudak en iyi kırmızı, turuncu ve sarı renklerini ; ardından da yeşil rengini goruyor. Teori aynı zamanda sudakların
    mavi ve menekşe-mor rengini daha az iyi gördüklerini ve bu renklerin siyah göründüğünü ifade ediyor.

Sonuçta üstteki site morun verimli olduğunu, alt taraf ise morun sudak icin siyah gorundugunu ve daha kotu gordugunu soyluyor. Burada bir celiski mi var yoksa şu şekilde de düşünülebilir mi ?

Sudak mor-mavi rengi siyahimsi goruyorsa bu renklerden gece kaçınmalıyız. Fakat sarı, kırmızı, turuncu ve yesil renkler gece verimi artırır ?

Mektupla ve murat006 bunu beğendi.
  6. Herr-Zander

Herr-Zander Aktif Üye

"Yo-Zuri Crystal Deep" derin dalarlı, 130 mm, 24 gr yani kıyıdan atıma gayet müsait, ince uzun (Sudağın tombul yemler yerine ince uzun yemleri daha çok sevdiği kanıtlanmıştır. Hatta zargana tipindeki yemlere rağbet ettiği görülmüştür.) ve renkleri :) "bilim adamlarına göre" :) sudağın en iyi gördüğü renkler olan turuncu, yeşil ve sarı ile donatılmış. Sudak için çok uygun bir rapala olduğunu düşünüyorum en kısa sürede bu sahteden temin edip denemelerini yapmayı planlıyorum. Sonucu buraya yazarım :)
    yo-zuri-crystal-deep-r540-f130-btcl__0260587999551970.jpg

7. Herr-Zander

Herr-Zander Aktif Üye

Aynısının 110 mm 16 gr modeli de mevcut.

Sayfayı Paylaş