Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surf atış için Shock leader şart mı

Mustafa_33

Yeni Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İyi günler yaklaşık bir aydır Surf tekniğine merak sardım ekipmanlarımı ayarlamaya çalışıyorum.Bulunduğum bölgede genelde 60-100 gr Aralığında nadiren 125gr kurşun kullanıyoruz bu aralıktaki ağırlıklar için shock misina yapmamız şart mi yoksa kaliteli ana misina yeterli olur mu birde tavsiye edebileceğiniz 300-400 TL bandında Surf makine var mı

rapido_2006

Yeni Üye
Adı
Rıza GÜRBÜZ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
reklama girer mi bilmiyorum ama bende sizin gibi surf e yeni merak sarmıştım.araştırdığımda kısık av bayi buldum.orada güzel indirimler var.aldım ben.kamış ve makine 350 civarında kampanya bulmuştum.denedim güven verdi bana.

erkanenginn

Aktif Üye
İyi günler yaklaşık bir aydır Surf tekniğine merak sardım ekipmanlarımı ayarlamaya çalışıyorum.Bulunduğum bölgede genelde 60-100 gr Aralığında nadiren 125gr kurşun kullanıyoruz bu aralıktaki ağırlıklar için shock misina yapmamız şart mi yoksa kaliteli ana misina yeterli olur mu birde tavsiye edebileceğiniz 300-400 TL bandında Surf makine var mı
60-100 gr agirliklara sok lider istemez tabi misinaniz cok ince degilse. 100 gr uzeri isteyebilir

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa_33

Yeni Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Teşekkürler hocam ama tam emin olamadım şok lider sürtünmeyi artırır mı diye düşünüyorum şok lider kullanmayı gerektirmeyen Surf misina tavsiye edebilir misiniz

erkanenginn

Aktif Üye
Teşekkürler hocam ama tam emin olamadım şok lider sürtünmeyi artırır mı diye düşünüyorum şok lider kullanmayı gerektirmeyen Surf misina tavsiye edebilir misiniz
sok liderin amaci oncelikle kamisi korumaktir. zira bence en onemliside odur. ben sadeece o amac icin kullaniyorum ipin onune. eger mono misina saracaksaniz ve dogal olarak mono misina 0.20-0.25 ince misina olacagi icin takimi atis esnasinda patlatmamak icin 0.35-0.40 tan 2 kamis boyu şok lider yapmak yeterlidir.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hamdialev

Daimi Üye
Adı
Hamdi ALEV
Kan Grubu
O Rh Negatif
Şok, sizin ne amacladiginizla ilgilidir. Eğer hedeflediginiz balıklar büyük ise şok misina balığın kafa atma darbelerini emecegi için şarttır. Ve bu durumda mono misina kullanmak önemlidir.florocarbon da olur tabi..

Yok benim tutacağım balıklar normal bedenimi dahi zorlamaz ve ağır kurşunlar da atmıyorum dersen şok yapmak şart değil.

Son düzenleme:

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Makinede ip sarılıysa, önüne yaklaşık ip çapının 2 katı (mümkünse fc) şok lider iyidir. Hem takımın patlamasını önler, takımı hayalet ve daha avcı kılar, ilişkenlere temas ettiğinde ip gibi kolayca kesilmez ve ipiniz eksilmez. Makinede mono misina sarılıysa, şok lider gerektirip gerektirmeyeceği atılacak kurşun ağırlığıyla ilgili. Makinemin yedek kafasındaki 0,30 mono misina ile 120 gramları şoksuz rahat attığımı hatırlıyorum.
Bunlar benim bilgim. Boğazda kurşun arkası av sistemi bilgimin biraz dışında.

erkanenginn

Aktif Üye
Makinede ip sarılıysa, önüne yaklaşık ip çapının 2 katı (mümkünse fc) şok lider iyidir. Hem takımın patlamasını önler, takımı hayalet ve daha avcı kılar, ilişkenlere temas ettiğinde ip gibi kolayca kesilmez ve ipiniz eksilmez. Makinede mono misina sarılıysa, şok lider gerektirip gerektirmeyeceği atılacak kurşun ağırlığıyla ilgili. Makinemin yedek kafasındaki 0,30 mono misina ile 120 gramları şoksuz rahat attığımı hatırlıyorum.
Bunlar benim bilgim. Boğazda kurşun arkası av sistemi bilgimin biraz dışında.
abi şok lider olarak fc florokarbon mısına pek önerilmiyor sanırım acıkcası bende onermıyorum. şok olarak kullanmadaki amaç atış anındaki şoku almak ve bunun ıcınde yumusak mono mısınalar kullanmak daha dogru gıbı sankı. florocarbonlar yapısı gereği sert mısına oldukları ıcın atış anında patlama ıhtımalı cok yuksek dıye bılıyorum. spin avcılıgı hariç fc misinadan şok yapılması uygun degıl sanırım yanlısım varsa duzeltın abi.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
abi şok lider olarak fc florokarbon mısına pek önerilmiyor sanırım acıkcası bende onermıyorum. şok olarak kullanmadaki amaç atış anındaki şoku almak ve bunun ıcınde yumusak mono mısınalar kullanmak daha dogru gıbı sankı. florocarbonlar yapısı gereği sert mısına oldukları ıcın atış anında patlama ıhtımalı cok yuksek dıye bılıyorum. spin avcılıgı hariç fc misinadan şok yapılması uygun degıl sanırım yanlısım varsa duzeltın abi.
Estağfurullah. Arkadaşın belirttiği aralık için fc lider sorun olmaz. Şoku mf yapabilir ama takım fc olursa iyi olur. Kurşun arkası sistemini bu dediklerimin dışında tutuyorum tabii.